Spacedesk gizlice çalışan ve yüksek tehdit potansiyeline sahip bir virüs mü?

Umut_03D7892

Decapat
Daha fazla  
İki hafta önce indirdiğim spacedesk adlı programın bilgisayarım üzerinde etkilerini fark ettim. Bu durumu detaylıca inceleyerek, karşılaştığım sorunları ve programın yapısını kendi çapımda bir kullancı olarak ortaya çıkardım. Şaşırtıcı bir şekilde, Spacedesk'in sistem dosyalarını kullanarak kendini gizleyen bir virüs olabileceğini düşünüyorum. Bu yazımda, programın arkasındaki potansiyel tehditleri ve benzeri durumlarla karşılaşan diğer kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

spacedesk ve gizli hizmet çalışanı:
Spacedesk'i bilgisayarlarımda kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra, normal kullanımlarda (YouTube ve oyunlarda) paket kaybı olduğunu ve tarayıcıda arka planda çalışan anormal derecede fazla işlem birimi gördüm. Bunlar arasında dikkatimi çeken "hizmet çalışanı: Chrome-extension://fdhgeoginicibhagdmbffikbgbka" adlı JavaScript ile yazılmış program oldu. Bu program, tek bir tarayıcı sekmesi açık olsa bile yüksek RAM kullanımına neden oluyordu. İkinci bir bilgisayarımada aynı programı kurduğumda da benzer tepkileri/işlemleri gerçekleştirdiğini gördüm.
Spacedesk'in şüpheli davranışları:
Spacedesk'in kurulumundan sonra, Microsoft'a ait procexp.exe programı üzerinden arka planda çalışan diğer programları inceledim. VirusTotal taraması sonucunda herhangi bir tehlikeli durum bulunmasa da, procexp.exe'nin şüpheli olarak işaretlediği Windows sistem dosyalarını incelediğimde, farklı farklılaşmış Windows arka plan işlem hizmetleri aracılığıyla yapılan isteklerin malicios veya şüpheli ağlara bağlandığını tespit ettim. Bu durum aynı zamanda normal dışı veri gönderimi anlamına gelmekte ve kullanıcının internet kotasını izinsiz bir şekilde kullanmakta.
Spacedesk'in gizliliği ve tehdit potansiyeli:
Araştırmalarımın sonucunda, Spacedesk'in sistem dosyalarını kullanarak kendisini gizleyen bir virüs olduğuna dair güçlü şüphelerim var. Kullandığım güvenlik programları, bu virüsü tespit edemiyor gibi görünüyor. McAfee, Malwarebytes, Kaspersky, Norton, Avast ve panda gibi yaygın antivirüs programlarının Spacedesk'i ve arka planda değiştirdiği hizmetleri tanıyamaması, programın karmaşıklığı ve tehlikeli potansiyeline işaret ediyor. Ayrıca, programın başlangıçta kendisini driver şeklinde kurması. Kullanıcıların Windows ayarları üzerinden bilgisayarlarını sıfırlamaları durumunda bile etkisini sürdürmesi, programın kötü niyetli olduğunu gösteriyor.
Not: Sıfırlama işlemi eğer temiz format şeklinde yapılırsa, Windows kurulumu sırasında disk silme bölümünde tüm disklerin silinmesi durumunda, sorun ortadan kalkmaktadır.
Spacedesk'in yaklaşık 15 milyon kullanıcıyı, mobil platformları da dahil olmak üzere tehdit ettiği düşünüyorum. Bu programın daha ayrıntılı bir şekilde yetkin kişiler tarafından incelenmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Kullanıcılar olarak bu tür potansiyel tehditlere karşı daha bilinçli olmalıyız ve güvenlik önlemlerini almalıyız. Bu durumu daha geniş bir çerçevede ele alarak, benzer sorunlar yaşayan diğer kullanıcıları da bilgilendirmek bir araya toplanmak, bu tür virüslerin yayılmasını önlemek adına önemli bir adım olabilir.

Uzun süredir kullanıyorum, bir problemle karşılaşmadım. Bu kadar büyük kullanıcı kitlesine sahip bir program bahsettiğiniz üzere bir tehdit oluştursaydı sanıyorum çoktan farkına varılırdı. Geliştiriciler veri topluyor olabilir, bunu diğer programlar da yapıyor zaten. Ancak driver şeklinde kurulmasını kötü bir niyete bağlamanızı anlamlandıramadım.

Driver şeklinde bu programı kurmak bilgisayar üzerinde tam yetki vermek anlamına gelir.Sizden ricam yazmış olduğum yazıya daha fazla kullanıcı verisi toplamak adına tarayıcınızı bir süre kullandıktan sonra control+shift+esc ile açılan gorev yöneticisinin(tarayıcıya ait olan) ekran görüntüsünu atabilirmisiniz ayrıca normal görev yöneticisinin.

Uzun süredir kullanıyorum, bir problemle karşılaşmadım. Bu kadar büyük kullanıcı kitlesine sahip bir program bahsettiğiniz üzere bir tehdit oluştursaydı sanıyorum çoktan farkına varılırdı. Geliştiriciler veri topluyor olabilir, bunu diğer programlar da yapıyor zaten. Ancak driver şeklinde kurulmasını kötü bir niyete bağlamanızı anlamlandıramadım.
Ayrıca ben de bu programı eski bilgisayarımda uzun süre kullanıyordum ve fark ettiğim belirtileri bilgisayarımın performansına bağlıyordum fakat yeni bilgisayar üzerinde kurulum yapınca anladım.İki bilgisayar üzerinde yukarıda belirttiğim bazı işlemleri yaptıktan sonra yazmaya karar verdim.

Driver şeklinde bu programı kurmak bilgisayar üzerinde tam yetki vermek anlamına gelir.Sizden ricam yazmış olduğum yazıya daha fazla kullanıcı verisi toplamak adına tarayıcınızı bir süre kullandıktan sonra control+shift+esc ile açılan gorev yöneticisinin(tarayıcıya ait olan) ekran görüntüsünu atabilirmisiniz ayrıca normal görev yöneticisinin.

Ayrıca ben de bu programı eski bilgisayarımda uzun süre kullanıyordum ve fark ettiğim belirtileri bilgisayarımın performansına bağlıyordum fakat yeni bilgisayar üzerinde kurulum yapınca anladım.İki bilgisayar üzerinde yukarıda belirttiğim bazı işlemleri yaptıktan sonra yazmaya karar verdim.
İstedikleriniz bunlar mı hocam?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    106 KB · Görüntüleme: 24
Hocam öncelikle konuya olan ilginiz için teşekkür ederim. İsteğim buydu ancak görev yöneticinde RAM kullanımı ve ağ sıralaması ayarlanmış sekilde iki dosya daha paylaşmanız mümkündür. Ayrıca şunu farkettim tarayıcınız neden farklı :)

Hocam öncelikle konuya olan ilginiz için teşekkür ederim. İsteğim buydu ancak görev yöneticinde RAM kullanımı ve ağ sıralaması ayarlanmış sekilde iki dosya daha paylaşmanız mümkündür. Ayrıca şunu farkettim tarayıcınız neden farklı :)
Tarayıcı olarak Vivaldi kullanıyorum sadece.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    189,6 KB · Görüntüleme: 27
  • 2.png
    2.png
    200,4 KB · Görüntüleme: 29

Yeni konular

Geri
Yukarı