[Spoiler] en kötü kullanılmış şans: Assassin's Creed Revelations

Aserd

Hectopat
Makaleler
1
Yer
North buganda
Daha fazla  
Spoiler içerir.

apps.65269.63429251539778806.9a616742-f939-4dd7-b359-e2c37d8d16a4.jpg

Uzatmadan hemen başlayacağım ki vaktiniz gitmesin.

Oyunu üç gün önce Steam'dan aldım, almaz olaydım falan demeyeceğim çünkü Ezio'nun diğer iki oyununu severek oynadım ve yalan yok Revelations'un bazı yerlerinde eğlendim ama aklım inanılmaz kötü yazılmış senaryosunda takıldı kaldı. Bugün AC gömeceğiz.

1.villain eksikliği:
önceki iki oyunda iyi kötü villainlarımız vardı ve amaçlarımızı buna göre şekillenip bu doğrultuda ilerliyorduk. Ama bu oyunda bana göre hiçbir villain yok. Üzücü ama gerçek bir durum. Ne şahkulu ne Ahmet ne de öbür tombili adam kötü karakter olma konusunda yeterli değiller. Ahmet arada bir sırıtsa da şahkulu ve diğer elemanı oyunda iki kere görüyoruz zaten. Biri ilk göründükleri yerler, diğeri de öldürdüğümüz anlar. Ne diyebilirim ki, gerçekten çok kötü.

2.altair'in hayatı:
başka bir kötü hikaye daha. Altair karakteri oyunun yapı taşı çünkü oyunun adından da belli olacağı gibi koskoca "açıklamalar"yazıyor ama ubi yine rahat durmuyor ve kötü bir hayat hikayesini Altair'e veriyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

8:47'den başlayan ve Abbas'ın yanındaki bebenin "ya altair canişko biz senin oğlanı kestik ölürken de baban öcü dedik." Demesinden sonra altair gibi sakin ve elmayı Abbas'ın da ara sahne başında dediği gibi otuz senedir incelemesinden sonra durumun böyle olması aşırı saçma.

Ayrıca bir oyuncunun anlamaması gereken "LAN bunlar sırf oyun devam etsin diye mi böyle yazmışlar." Düşüncesi hemen kafama düştü ve maalesef doğru. Bazı yerler sırf biz oynayalım diye öylesine eforsuzca yazılmış.

Abbas karakteri, aralarında yaşanan hikayeler zaten komple klişe ve sıradan. Ne desek yetersiz vallahi.

3.sıradan senaryo:
bu tüm AC oyunlarında olan bir şey ama bunda tavan yapmış ve iki gün önce bitirmeme rağmen aklımda senaryo babına pek bir şey kalmadı. Bu çok kötü ve olmaması gereken bir şey.

küçük sorunlar:
*İstanbul'un Arap şehirlerinden farkı yok.
*Cansız atmosfer.
*Kötü seslendirme.
*Hikayedeki tek bir karaktere bile bağlanamam.
*Aşırı kısa oyun süresi (8 saat civarı)

Yani uzun lafın kısası bu oyunun hem kötü hem de değerlendirilememiş bir fırsat olarak görüyorum. Aklım almıyor hala, serinin en bilinen iki karakterini alıp nasıl böyle bir şey çıkarabildiniz?

****60/100****

arV0gy7_700b.jpg

İyi oyunlar.

Son düzenleme:
Ubisoft bu potansiyeli para uğruna harcıyor. Satış rakamlarına bakın. Unity hariç satışından memnun olmadıkları AC oyunu yok. Her oyun para basmak adına bitmemesi için eksik yazılmış senaryolardan ibaret. Biz her AC oyununda asıl önemli olan günümüz hikayesini sadece 3-4 dakikalık kesitlerle görüyoruz.

Ubisoft bu potansiyeli para uğruna harcıyor. Satış rakamlarına bakın. Unity hariç satışından memnun olmadıkları AC oyunu yok. Her oyun para basmak adına bitmemesi için eksik yazılmış senaryolardan ibaret. Biz her AC oyununda asıl önemli olan günümüz hikayesini sadece 3-4 dakikalık kesitlerle görüyoruz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Gerçi böyle demeyim şimdi giderler yine başka bir oyun serisi çıkarıp adını Assassin's creed koyarlar.

Gerçi böyle demeyim şimdi giderler yine başka bir oyun serisi çıkarıp adını Assassin's Creed koyarlar.

Yarın biz assasin's Creed yaptık ama bu sefer yarış oyunu olacak desinler yine satarlar. Yine deli gibi para basarlar. Bu böyle maalesef.

Villain eksikliği iyi bir hikaye için gerekli değil,Masyaf anahtarları Altair'in hayatını anlatmıyor,yaşadığı önemli olayları anlatıyor.Senaryo sıradan değil.Yavuz Sultan Selim'den tut Piri Reis'e kadar bütün önemli karakterler var.Yan görevlerde iyi,Ayasofya yan görevi çok sürükleyiciydi.

AC Odyssey'i ve Origins'i beğenmiyosan haklısın ama Ezio üçlemesini beğenmiyosan hiç oyun oynama daha iyi.

Villain eksikliği iyi bir hikaye için gerekli değil, masyaf anahtarları Altair'in hayatını anlatmıyor, yaşadığı önemli olayları anlatıyor. Senaryo sıradan değil. Yavuz sultan Selim'den tut piri Reis'e kadar bütün önemli karakterler var. Yan görevlerde iyi, ayasofya yan görevi çok sürükleyiciydi.

AC Odyssey'i ve Origins'i beğenmiyorsan haklısın ama Ezio üçlemesini beğenmiyorsan hiç oyun oynama daha iyi.

Ezio serisini Revelations dışında beğeniyorum, AC2 serinin en iyi oyunlarından ve Brotherhood AC2'nin eksiklerini doldurup daha eğlenceli bir oynanışla kendini kurtarıyor.

Yan görevler iyi demişsin ancak bu konuda verebileceğin tek argüman ayasofya görevi ki bu bütün AC oyunlarında olan hatta AC2 de suikastçı mezarları olarak beş tane bulunan yan görevlerden. Onun dışında mektubu şuraya götür, ustam yanımda gez gibi saçma sapan görevler var bütün oyun boyunca.

Villian her hikaye için gereklidir çünkü o olmazsa ne yapacağımızı, karakterimizin ne amaçladığını bile anlayamayız. Oyunu iyi yapan duygusal ortam villiansız ortaya çıkmaz.

Ezio'nun ailesini yok eden adamın adını unuttum ama o idam sehpasında Ezio'nun neler yaşadığını unutmadım. Zaten AC2 tam bir villan şöleni olduğundan birini indirsek hemen yeni bir villain geliyordu.

Tarihsel karakterlere gelirsek onlarda da pek iş yok, oturup piri reisle şöyle doya doya bir sohbet bile eklememişler ki kendisinin Ezio ile iyi anlaşacağından şüphem de yoktu.

Diğer karakterlere geldiğimizde aklımda Yusuf Tazim'den başka kimse kalmadı o da adamı garip bir Türkçe ile konuşturdukları içindi. Hem dikkat edersen sokaktaki NPC'ler şakır şakır Türkçe konuşurken bizim ana karakterin dostu elindeki metindekileri bile okuyamıyor.

Tarihsel binalarda hatalar var, sondaki şahkulu boss savaşı gördüğüm en kötü boss savaşlarından. Kısacası bu oyun oldukça kötü bir oyun.

Bu arada Odyssey'i oynamadım ama Origins'i oynadım ve oldukça keyifli bir 70 saat geçirdim. İyi bir oyundu ama yine ubisoft standartlarındaydı o da.

Beyler oyunda öküz forumu diye bir yer geçiyor... İstanbul'da böyle bir yer var mı yok mu? İnternetten İstanbul'un tarihi mekanlarını araştırdım ama göremedim. (İstanbul'a gitmediğim için soruyorum)
Ayrıca Assassin's Creed Revelations'ta bir hata var. Kapadokya'ya deniz yolundan gidiyoruz.

Geri
Yukarı