Spor salonuna yeni başlayacaklar için tavsiyeleriniz neler?

men0fhonor

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Dün ilk defa spor salonuna başladım. Bulunduğum ilçedeki tek spor salonuna yazıldım yani çok bir seçenek yok. Arkadaşım önceden gidiyordu onunda beraber gittim ve haşat oldum resmen ilk günden. Göğüs kaslarım fena ağrıyor bacaklarım çok ağrımasa da onlar da ağrıyor.

18 yaşındayım 1.86 boy 90 kiloyum. Yeni başlayanlar için nasıl bir program önerebilirsiniz? Hangi spor sitelerini ve kanallarını takip etmeliyim? Savaş cebeci bu sporun sosyal medyada başı çekenlerinden sanırım. Onu takip etsem faydalı olur mu?

Hemen kaslarım çıksın şöyle olayım böyle olayım hayvan gibi olayım gibi bir derdim yok zaten kısa sürede olacak bir şey değil bu. Düzenli bu sporu yaparsam ne kadar bir sürede gelişime gösteririm? 10 gün sonra dayanıklılığım artmaya başlar mı? Ayrıca protein tozu nedir? Birçok kişiden çok farklı yorumlar var tam olarak anlamadım. Steroid ile karıştırılıyor sanırım.

Hocam oncelikle kas gelisiminin gozle gorulur olmasi icin iyi bir diyet ve duzenli spor ile 1 ay gitmen lazim en az. Spor sonrasi kas agrisi aslinda cok guzel bir şey orayi calistirdigini ve zorladigini hissettirir. Ileride agrimamaya basladiginda huzursuz bile olacaksin :)

Program icin bilen bir hocaya danisman cok daha iyi olur kendi programim var ama hocam benim icin hazirladi ben kilo vermekle ugrasiyorum ancak senin cok fazla sorunun yok gibi o yuzden degisir kisiden kisiye.

Sayiyi fazla yapmak degil dogru yapmak onemli. Bir hareketi 10 kere yarim yamalak yapmaktansa 2 kere dogru yapman daha faydali olacak. Ayrica asil gelisimi saglayan setin sonundaki seni en cok zorlayan sayi olacak.

Kanal hakkinda bir bilgim yok maalesef yorum yapamayacagim. Kolay gelsin.

İlk kez gidince et kesiği denen birşey oluyor. O ilk hafta maksimum seviyede ağrıyor ondan sonra bir daha o kadar ağrımıyor Eğer bırakıp tekrae başlamazsan. (Buna et kesiği denip denilmediğini bilmiyorum ama 1 hafta sürdüğünü biliyorum)
Fitnessda gelişmenin yüzde 70'i iyi beslenmektir diyordu bizim fitnessçı. 100de 10nu hazırlık ve gerisi ağırlık kaldırma falan demişti. Yüzdeler kesin değil ama o civarlarda.

İlk kez gidince et kesiği denen bir şey oluyor. O ilk hafta maksimum seviyede ağrıyor ondan sonra bir daha o kadar ağrımıyor eğer bırakıp tekrae başlamazsan. (buna et kesiği denip denilmediğini bilmiyorum ama 1 hafta sürdüğünü biliyorum)
Fitnessda gelişmenin yüzde 70'i iyi beslenmektir diyordu bizim fitnessçı. 100'de 10'nu hazırlık ve gerisi ağırlık kaldırma falan demişti. Yüzdeler kesin değil ama o civarlarda.

Abur cubur, kola, ekmek gibi şeyleri kestiğim sürece çok sorun olmaz sanırım. Sürekli olarak tüketmesem de çok da dikkat etmiyordum ama artık dikkat etmek gerektiğini kavradım spora başlayınca.
Dün akşamdan bu yana kolum bacağım göğsüm ağrımaya başladı. Çevremdekiler de diyor 1 hafta böyle gezersin diye :d

Abur cubur, kola, ekmek gibi şeyleri kestiğim sürece çok sorun olmaz sanırım. Sürekli olarak tüketmesem de çok da dikkat etmiyordum ama artık dikkat etmek gerektiğini kavradım spora başlayınca.
Dün akşamdan bu yana kolum bacağım göğsüm ağrımaya başladı. Çevremdekiler de diyor 1 hafta böyle gezersin diye :d
Kilo vermek için senin dediğin ama kas yapmak için düzgün beslenmek lazım. Bol proteinli ve vitamin mineralli beslenmek lazım.

Direk protein tozuna girme derim. Adam gibi ye, adam gibi çalış.

Direk protein tozuna girme derim. Adam gibi ye, adam gibi çalış.

Dün ikinci günümdü bu sabah uyandığımda yataktan kalkamadım neredeyse. Vücut spora alışık olmayınca ilk günlerden çarptı. Amacım zaten deli gibi kas yapmak değil sağlıklı beslenip spor yapmak. Ki protein tozlarına da pek güvenmiyorum açıkçası. Geçen gün savaş Cebeci'nin bir videosunu izledim o da öyle diyor. Ette sahtecilik yapamazlar diyor içindeki protein oranı belli. Ama tozda iş değişebiliyor diyor.

Dün ikinci günümdü bu sabah uyandığımda yataktan kalkamadım neredeyse. Vücut spora alışık olmayınca ilk günlerden çarptı. Amacım zaten deli gibi kas yapmak değil sağlıklı beslenip spor yapmak. Ki protein tozlarına da pek güvenmiyorum açıkçası. Geçen gün savaş Cebeci'nin bir videosunu izledim o da öyle diyor. Ette sahtecilik yapamazlar diyor içindeki protein oranı belli. Ama tozda iş değişebiliyor diyor.

Doğrudur. Bende ilk başladığım zaman araba kullanamamıştım, bir de bacak günlerinden sonra çok kötü ağrıyor.

Geri
Yukarı