Spor sonrası ağrılı vücut

Yaklaşık 6-7 ay boyunca sınav senesi olduğu için gün boyunca oturma,yatma ve yürüme dışında hiç bir aktivite yapmadım ve 4 gündür bir kaç (galiba 5 hareket) kardiyo hareketi bulunan 30 dakikalık bir programa uyuyorum bunun öncesinde ise vücudumu hazırlamak için 2 gün hafif egzersizler yapmıştım zaten.

Bu 2 gündür programı yaptıktan sonra vücudum ağrıyor tabii ki ham bir vücudum var kaslarım zayıf sebepleri bunlar biliyorum ama ağrıların üzerine gitmeli miyim? Yoksa programı vücudum alışana kadar hafifletmeli miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Merhaba, kaslar sarkomer denilen denilen hücrelerden oluşur. Yoğun aktivite sonrası bu sarkomerler hasar görür ve onarım için biraz zaman gerekir. Bu süre içinde kramplar veya ağrılar baş gösterebilir. Bu durum ortadan kalkana kadar lütfen kendinizi zorlamayınız. Devam edilmesi durumunda sarkomer denen bu hücrelerde kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Program ile bir alakası olduğunu sanmıyorum. Sonuçta benim gibi hazırlık döneminden geçmiş ve biraz pasif kalmışsınız. Aktivite sonrası bunun olması normaldir. Bol bol protein alarak vücudun protein depolarını doldurmayı unutmayın lütfen.

Son düzenleme:
Çok teşekkürler, yani dediğim gibi çok ağır bir programım yok vücut ağırlığımla yaptığım plank, dizler yukarı, şınav pozisyonundan zıplayıp aynı pozisyona yeniden gelme vb. gibi hareketlerim var ama setleri yüksek. Normalde 8 set fakat çok ağır geldiği için 5 sete düşürdüm yavaşça setleri arttıracağım.
Merhaba, kaslar sarkomer denilen denilen hücrelerden oluşur. Yoğun aktivite sonrası bu sarkomerler hasar görür ve onarım için biraz zaman gerekir. Bu süre içinde kramplar veya ağrılar baş gösterebilir. Bu durum ortadan kalkana kadar lütfen kendinizi zorlamayınız. Devam edilmesi durumunda sarkomer denen bu hücrelerde kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Program ile bir alakası olduğunu sanmıyorum. Sonuçta benim gibi hazırlık döneminden geçmiş ve biraz pasif kalmışsınız. Aktivite sonrası bunun olması normaldir. Bol bol protein alarak vücudun protein depolarını doldurmayı unutmayın lütfen.

Çok teşekkürler, yani dediğim gibi çok ağır bir programım yok vücut ağırlığımla yaptığım plank, dizler yukarı, şınav pozisyonundan zıplayıp aynı pozisyona yeniden gelme vb. gibi hareketlerim var ama setleri yüksek. Normalde 8 set fakat çok ağır geldiği için 5 sete düşürdüm yavaşça setleri arttıracağım.
Eğer kas ağrınız günlük hareketleri yapmanıza engel olacak kadar yoğunsa, geçene kadar antremanlara biraz ara verin. Ne zaman kas ağrınız azaldı veya geçti, o zaman kaldığınız yerden gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz. Lakin o kadar yoğun bir ağrı yoksa setleri biraz azaltmanız doğru bir yaklaşım olacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı