Spor yaparken çabuk yoruluyorum

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
2 haftadır kilolar ile çalışıyorum ve 5 gün önce 2.5kg'den 5kg'lik dambıla geçtim. 17 yaşında olmama rağmen baya zayıf kollarım vardı ve 5kg'ye tam geçilecek zamanda geçtim. Protein tozuda aldım ve 5 gündür 1 gün hariç hep çalıştım. Şuan idari eder yapabiliyorum zorlanarak ama bir sıkıntı doğdu kollarımda. Ben 2 hafta boyunca hep kol çalıştım hepsini çalışsamda hiç fire vermeden kol çalıştım ve bugün daha iyi anladım ki artık kollarım hızlı yoruluyor. Ön kol ve arka kol için çalışırken sette 10 tekrar yaparak çalışıyordum -3 set toplam- ve artık çok zorlanıyorum. Tükeniyor kollarım sanki. Birkaç gün ara versem değişir bu bu bilmiyorum yeni başladığım için gelen kaslar veya lifler gider diye korkuyorum. Sakatlığım yok yani zorlanmıyorum ama güç yok kollarımda. Ne yapmalıyım?

Her gün kol çalışıyorsan gelişemez kolun. Dinlenmesi için süre vermelisin koluna.
Hocam başka ne çalışacağım ki? Omuz için kol gücü lazım, sırt için kol gücü lazım. Karın ve bacak için lazım değil onlarıda 5-6 set yapmam mı gerekiyor? Benim programım şöyleydi fakat tam uygulayamadım bu hafta deniyorum ama yorulmamdan sonucu durdurdum. Pazartesi, çarşamba cumartesi tüm vücut, salı cuma da omuz+kardiyo düşündüm yani Ege fitness öyle önerdi o 6 gün çalış önerdi ama ben başlangıç için 5 gün yapmayı planlıyordum da kolumu dinlendirmem içinde sanırım 2 gün sadece bacak yapmam lazım.

Spordan önce 2 litre su iç ve çok fazla karbonhidrat tüket.
Hocam bunun kilo olarak döneceğinden korkuyorum. Ben yemesine yerim ama göbek sorunumda var, göbeğimi küçültmeye yok etmeye çalışırken bu çalıştıklarımın yağ olarak gelmesini istemem. Bide evde çalıştığım acaba eritir mi bu karbonhidratı diye korkuyorum.

Hocam başka ne çalışacağım ki? Omuz için kol gücü lazım, sırt için kol gücü lazım. Karın ve bacak için lazım değil onları da 5-6 set yapmam mı gerekiyor? Benim programım şöyleydi fakat tam uygulayamadım bu hafta deniyorum ama yorulmamdan sonucu durdurdum. Pazartesi, çarşamba cumartesi tüm vücut, salı cuma da omuz+kardiyo düşündüm yani Ege fitness öyle önerdi o 6 gün çalış önerdi ama ben başlangıç için 5 gün yapmayı planlıyordum da kolumu dinlendirmem içinde sanırım 2 gün sadece bacak yapmam lazım.
Kol harici üst vücut çalışırken aynı zamanda kolunu da çalıştırmış oluyorsun bir nebze, üstüne bir de her gün kol çalışırsan kollarına dinlenecek vakit veremezsin. Bu da gelişmeyi aksatır. Bir bölgeye abanmak yanlıştır.

Haftanın üç günü tüm vücut ve iki günü omuz+kardiyo yapacağına düzgün bir program uygula. Spora yeni başladın sanırım, 1 ay kadar full body idmanı yapmanı öneririm. 1 aydan sonra bölgesel idman atabilirsin.

Hocam bunun kilo olarak döneceğinden korkuyorum. Ben yemesine yerim ama göbek sorunumda var, göbeğimi küçültmeye yok etmeye çalışırken bu çalıştıklarımın yağ olarak gelmesini istemem. Bide evde çalıştığım acaba eritir mi bu karbonhidratı diye korkuyorum.
Vücut geliştirirken beslenmen olmazsa bir işe yaramaz yaptığın idman. Gerekli proteini karşılayıp kaslarını yenilemelisin, karbonhidrat almaya da özen göstermelisin ki kas kütlesi ekleyebilesin.

Şimdi şöyle sen zaten sporda kalori yakıyorsun aldığın karbonhidratlar sağlıklı olursa yağlanman zorlaşır ve ayrıca henüz çok fazla kas kütlen olmadığı için vücudun yağlarını yakarken aynı anda kas yapabileceksin ben spora ilk başladığımda biraz yağlı bir vücudum vardı uzun bir süre sonrasında yaklaşık 10 kilo almışım aynı zamanda karın kaslarım çıkmıştı.

Kol harici üst vücut çalışırken aynı zamanda kolunu da çalıştırmış oluyorsun bir nebze, üstüne bir de her gün kol çalışırsan kollarına dinlenecek vakit veremezsin. Bu da gelişmeyi aksatır. Bir bölgeye abanmak yanlıştır.

Haftanın üç günü tüm vücut ve iki günü omuz+kardiyo yapacağına düzgün bir program uygula. Spora yeni başladın sanırım, 1 ay kadar full body idmanı yapmanı öneririm. 1 aydan sonra bölgesel idman atabilirsin.

Vücut geliştirirken beslenmen olmazsa bir işe yaramaz yaptığın idman. Gerekli proteini karşılayıp kaslarını yenilemelisin, karbonhidrat almaya da özen göstermelisin ki kas kütlesi ekleyebilesin.
Hocam full vücutta evet ama kol gene etkilemeyecek mi? Acaba 2 gün mola mı versem? Dediğiniz gibi ilk ay full body yapayım.
Şimdi şöyle sen zaten sporda kalori yakıyorsun aldığın karbonhidratlar sağlıklı olursa yağlanman zorlaşır ve ayrıca henüz çok fazla kas kütlen olmadığı için vücudun yağlarını yakarken aynı anda kas yapabileceksin ben spora ilk başladığımda biraz yağlı bir vücudum vardı uzun bir süre sonrasında yaklaşık 10 kilo almışım aynı zamanda karın kaslarım çıkmıştı.
Anladım, o zaman protein tozunu da kullanmaya devam edeyim günde bir ölçek, ve protein ve karbonhidrat almaya çalışayım.

Hocam full vücutta evet ama kol gene etkilemeyecek mi? Acaba 2 gün mola mı versem? Dediğiniz gibi ilk ay full body yapayım.
İlk ay haftada 3-4 gün gitmen yeterli olacaktır, bölgesel çalışmaya geçince haftada 5-6 güne çıkabilirsin. Koluna bu kadar takma, kol zaten en hızlı gelişen yerlerden. Formun ve beslenmen düzgün olduktan sonra gelişimin de düzgün olur.

Bu arada protein tozunu günlük alman gereken proteini karşılayamadığın günlerde iç, onun harici protein tozunun sana günlük protein açığını gidermekten başka bir katkısı olmayacak. İlk 1-2 aydan sonra kreatin kullanabilirsin. Kreatin harici bir supplement önermiyorum. Supplementlere vereceğin parayı yemek yemek için harcaman daha mantıklı olur.

Geri
Yukarı