Spor yapmak boy uzamasını etkiler mi?

zaynıl

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, yaşım 15. babam ile spor salonuna yazıldık. Babamın arkadaşları bayağıdır gidiyorlar oraya, kas falan yapmışlar. Sorum şu: Ben de oradaki hareketleri yapıyorum. Bu boyumun uzamasını etkiler mi? İlk başta bisiklet sürüyorum. Sonra koşuyorum. İsimlerini bilmiyorum fakat oturduğum ve yattığım yerden ağırlık kaldırdığım ve çektiğim hareketler var. Ağırlıklı squat da yapıyorum. Bunları babamın arkadaşları gösteriyor.

Çok ağırlık altına girmeseniz iyi olur, özellikle squad. Uzanma hareketleri yapmaya çalışın. Barfiks, basketbol vs. Ama onun dışında dumbell kaldırdın diye boyunun uzaması durmaz.

Kendi vücut ağırlığın ile yaptığın sürece gelişimin konusunda sorun olmayacaktır. Gelişimini ciddi anlamda etkilemesi için halterci olman gerek. Vücut geliştirmenin boy kısaltması şehir efsanesi. Boy uzatan spor istiyorsan yüzme üstüne tanımam, tüm kas gruplarını çalıştırdığı için de ''yüzücü vücudu'' diye tabir ettiğimiz bir vücut tipi var, kızların hayalindeki vücut.

Dumbell'larda yardırabilirsin hiç sıkıntı yok koldur omuzdur falan. Bench Press'te de yardırabilirsin göğüs bölgesi için mükemmel bir harekettir.
Squad yanlış yapıldığında çok tehlikelidir ve doğru ağırlıkla yapılmalıdır. Çünkü kaldırdığın ağırlığın hepsini bacakların ve üst vücudun taşıyacak. Onun haricinde yapabildiğinin en iyisini yap çünkü hayatını değiştirmek üzeresin. 15 yaşında başlaman çok iyi olmuş. İnşallah devam edersin.

Onun dışında boyunun uzamasını etkilemez etkilese bile zararına değil yararına etkiler.

Dumbell'larda yardırabilirsin hiç sıkıntı yok koldur omuzdur falan. Bench Press'te de yardırabilirsin göğüs bölgesi için mükemmel bir harekettir.
Squad yanlış yapıldığında çok tehlikelidir ve doğru ağırlıkla yapılmalıdır. Çünkü kaldırdığın ağırlığın hepsini bacakların ve üst vücudun taşıyacak. Onun haricinde yapabildiğinin en iyisini yap çünkü hayatını değiştirmek üzeresin. 15 yaşında başlaman çok iyi olmuş. İnşallah devam edersin.

Onun dışında boyunun uzamasını etkilemez etkilese bile zararına değil yararına etkiler.

Teşekkür ederim çok yararda bulundunuz.

Büyüme plaklarının bası ve yuk altında etkilenmediğine dair yüzler araştırma ve sonuçları var. Ayrica sporun biy uzattığına dair, şehir efsaneleri hariç net bir araştırmada yok. Yukardaki yorumlardan birinde hocasina soran olmuş. Aldığı cevap "neymiş ergenlikte boy uzamasini etkiler" demiş. Kardesim hangi araştırmaya dayaniyor bu açiklasın bilelim. Arkadaşlar gittiginiz spor salonuna yazilmadan once hocayı arastırın. Ülkede işini yapan gercekten kendi gelistiren, egitimini alan güncel antrenor sayısı az elmas gibi birseyler, ulkede ki fitness antrenor profilinin çogunluğunu daha sporla ilgili hic bir ders gormemiş birinci sinıf besyo öğrencisi olusturuyor. Parası olan salon açıyor, maliyeti az sigortadan kaçarım düşüncesiyle besyoya ilan veriyor" calişacak antrenör ariyoruz" diye. Sonra bu adamlar spor bilinci daha oturmamış toplumu, araştirmadan ve bilimden uzak şehir efsaneleri ile kafaliyor. Neymis basketbol boy uzatır, neymis barfiks boy uzatir, neymiş su yaparsan kısalir, yan yatarsan çapraz uzar, düz yatarsan enine kısalır dikine azalir sağdan 38 derece hafif şu olur diye diye saçma şeyler türüyor.

Geri
Yukarı