Spora başlamak ne kadar etki eder?

Mustafa Peker

Femtopat
Daha fazla  
16 yaşındayım, lise 3.sınıfım. Yaşıtlarım hatta benden küçüklerin bile vücutları aşırı iyi, 4-5 ay spora gidip hayvan gibi kas yapan çocuklar var. Bunları görünce kendimi yetersiz hissediyorum. Bende de başlama hevesi oluştu, kendimi bildim bileli aşırı zayıfım. Boyum 175-176 kilom en fazla 52-53 dür. Tiroidim olduğu için bebeklikten beri levatiron 25mg kullanıyorum. Ve aşırı fazla kilo kaybı yapıyor. Çok yiyen birisi değilim ama yediğimden de kilo alamıyorum. Zayıf kalmak yerine az da olsa fiziğimi düzeltmek daha düzgün bir hayatım olsun istiyorum.

Fizik olarak büyük bir hedefim yok, kol ve karın kaslarım hafif belli olsun, düzgün bir fiziğim olsun yeterli. Bazı sorularım var bunları cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

1 ) Sporda beslenme çok önemli diyorlar. Protein, karbonhidrat alırken çok zorlanma olur mu? Örneğin her gün bu açıkları kapatmak için extra zaman harcamak gerekli mi?

2 ) 5-6 ayda vücudumu az da olsa toparlayabilir miyim? Yoksa bu gelişim çok mu geç belli olur.

3 ) Doktora tiroidim için gitmem gerekli mi? Metabolizmam bu kadar hızlı iken kilo almam cidden zor olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
1) Kilon düşük, bu yüzden kalori ihtiyacın az olacak, beslenmek bir nebze daha kolay olacaktır. Sevdiğin yemekleri yersen daha rahat olur. Ekstra zaman gerekmez sadece porsiyonları arttırmalısın, açık kalıyorsa da takviye yapmalısın belki - protein ihtiyacını karşıladıktan sonra - şekerli atıştırmalıklar bile olabilir çünkü kilo almaya ihtiyacın var. Şekerli şeyler ekstra kilo - yağ yapmaz, fazla kalori alımı kilo yapar.

2) Yağ oranını, günlük kalori ihtiyacını hesaplayıp ona göre bir beslenme planı yapmalısın. Her gün ihtiyacının 500 kalori üstünde alırsan, ayda iki kilo alabilirsin. Altı ayda ekstra on iki kiloyla vücudunu toparlayabilirsin evet. (Bu arada kilon aldıkça tekrar hesaplaman, yani kaloriyi arttırman gerek)

3) Tiroid hakkında bilgim yok ama doktorunla beslenme, kullandığın ilaç ve genel olarak spor yapıp yapamayacağın konusunda görüşmelisin.

Yeni konular

Geri
Yukarı