Spora nasıl başlanır?

Mesela ilk gün gittim yazıldım vs. Ertesi gün yumurta falan yiyip gittim diyelim. Nasıl bir şey ile karşılaşırım? Yani gittiğimde birisi bana yardımcı mi oluyor direkt?
Hoca ilk gün gösterir hareketleri sana. Sonra muhtemelen yalnız başına olacaksın. Belki program da yazabilir. O programa göre yaparsın hareketlerini. Olağanüstü bir yer değil, 2 gün sıkıntı çeker sonra alışırsın.

Boy kilon kaçtır?
14 yaşındayım 162 boylarındayım 57 kilo civarındayım salona yazılır yazılmaz hoca program verdi salonda birkaçtane abiyle konuşuyoruz arada ortamı çok iyi hiç dalga geçen falan yok.

Mesela ilk gün gittim yazıldım vs. ertesi gün yumurta falan yiyip gittim diyelim. Nasıl bir şey ile karşılaşırım? Yani gittiğimde birisi bana yardımcı mi oluyor direkt?

Bizim burada yardımcı oluyolar ama sözde, bence YouTube'da araştırarak daha iyi bilgi bulursun genellikle1 ay fullbody olur sonra split veya diğer türlere geçersin o 1 ayda araştırırsan senin için daha yararlı olur.

Spor salonuna gitmek aklıma geldi az önce. Boyum yasitlarima göre kısa ve zayıfım, spor salonuna yazıldığımda oradakiler bana yardımcı olacak mı, yoksa kendim mi program yapacağım? Boyumu etkiler mi? Nasıl başlamalıyım beslenme programı vs yine kendim mi yapacagim? Devlet salonu ve özel salon arasında ki fark nedir? 15 yaşındayım.

Hocam gidip yıllığı 100 TL'ye denk gelen bir mahalle salonuna giderseniz kimse yardımcı olmaz araştırın ve çevredeki iyi bir spor salonuna gidin orada program yeme düzeni her şeyi ayarlarlar.

Boy kilon kaçtır?
14 yaşındayım 162 boylarındayım 57 kilo civarındayım salona yazılır yazılmaz hoca program verdi salonda birkaçtane abiyle konuşuyoruz arada ortamı çok iyi hiç dalga geçen falan yok.
Boyum 160 civarı kilom 55 altıdır.

Hocam gidip yıllığı 100 TL'ye denk gelen bir mahalle salonuna giderseniz kimse yardımcı olmaz araştırın ve çevredeki iyi bir spor salonuna gidin orada program yeme düzeni her şeyi ayarlarlar.

Kayseri'deyim kuzenim gidiyor ona soracağım. Onun dışında neresi iyi, nasıl bulurum, bilmiyorum.

Spor salonuna gitmek aklıma geldi az önce. Boyum yasitlarima göre kısa ve zayıfım, spor salonuna yazıldığımda oradakiler bana yardımcı olacak mı, yoksa kendim mi program yapacağım? Boyumu etkiler mi? Nasıl başlamalıyım beslenme programı vs yine kendim mi yapacagim? Devlet salonu ve özel salon arasında ki fark nedir? 15 yaşındayım.
Hocam merhabalar yeni gördüm mesajınızı üsteki arkadaşlar gerçekçi şekilde pek anlatamamış beni dinleyin.

Spor salonuna yazıldığın zaman orada hoca olucak gidip ona yapışıcaksın, büyük ihtimalle sen işi kapana kadar yardımcı olacak, bunu teyit etmek için kapıda kayıdını yaparken hoca hakkında sorular sorabilirsin, şunu unutma para veriyorsun ve hoca sana yardım etmek zorunda, eğer şanslıysan zaten hoca sana oldukça yardımcı olacaktır fakat bazı burnu kalkık hocalar eline bir program tutuşturup, baştan savma şekilde sana öğretebilir fakat korkmana gerek yok ordaki herkes birbirine yardım ediyor ve etmek istiyor tavsiyem böyle bir durumda gözüne hoş gelen deneyimli bir abinden yardım iste salonda merak etme seve seve yardımcı olacaktır sana.

Boyun konusunda hoca ile konuşup Squat, Deadlift gibi omurgaya yük bindirmeyen hareketleri yapmak istemediğini söyle sana ona göre program verecektir, böylelikle boyunun uzamasına engel olmayacaksın.

Beslenme olarak hemen kendini kısmana gerek yok ilk ayında normalde ne yiyorsan ye, maksat ayağın spora alışsın 1. ayını doldurduktan sonra bir beslenme programı yapabilirsin.

Salon konusunda ne kadar ekmek o kadar köfte olayı devreye giriyor fakat genelde düşük bütçeli salonlarda daha samimi ortam oluyor, gidip az çok gezebilirsin, makineler yenimi ve çok mu onlara bak insanlara bak gidip dolaş, hoca ile konuşmaya çalış.

Ayrıca burada bizde elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz git en iyisi spora başla.

Hocaya gidip program hazırlatıyorsun. Kesinlikle profesyonel düşünmüyorsan sadece güzel bir görünümüm olsun diyorsan belediyenin spor salonu yeterli. Boyunu neredeyse hiç etkilemez o genetik. Sporda yanına en az 1lt su al. Dışarıda giymediğin bir de ayakkabı ve havlu da gerekli. özellikle spora gitmeden önceki son yemeği yerken protein değerine dikkat et. Yemek yedikten en az 2.5 saat sonra spora git.
Hayır, idmandan önceki öğünde protein yenmemeli, protein çok geç sindirilir.
İdmandan önce pirincini makarnanı ye, 1 saat sonra evden çıkış yap. Zaten ilk ağırlığı kaldırana kadar yediğinin çoğu sindirilmiş olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, idmandan önceki öğünde protein yenmemeli, protein çok geç sindirilir.
İdmandan önce pirincini makarnanı ye, 1 saat sonra evden çıkış yap. Zaten ilk ağırlığı kaldırana kadar yediğinin çoğu sinmiş olur.
Hayır. 2.5 saatte et çok rahat bir şekilde sindirilir ve özellikle kuzu eti enerjiyi fazlası ile yerine getirir verimini arttırır. İstersen biraz araştır. Ama 1 saat içerisinde normal bir insan ne pirinci nede makarnayı sindirmez. Minimum 2 saat gereklidir. Ayrıca spordan önce proteine kıyasla karbonhidrat almak mitokondri oluşum hızını düşürür(Anlamıyorsan kaslanma hızın da düşer.). Bu arada o "sinmiş" değil "sindirilmiş" olacaktı.

Son düzenleme:
Hayır. 2.5 saatte et çok rahat bir şekilde sindirilir ve özellikle kuzu eti enerjiyi fazlası ile yerine getirir verimini arttırır. İstersen biraz araştır. Ama 1 saat içerisinde normal bir insan ne pirinci nede makarnayı sindirmez. Minimum 2 saat gereklidir. Bu arada o "sinmiş" değil "sindirilmiş" olacaktı.
Et türevi maddeler, pirinç'e göre çok daha uzun sürede sindirilir.
Pirinci mide boşsa 1- 1.30 saat içerisinde hazımsızlık yapmayacak şekilde idmana kadar sindirilir. Deneyim.
Ayrıca idmandan önce et yemek saçmalık, karbonhidrat bakımından fakir etler. Vücut 1. enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanır.

Zaten bu işin adabı, üslubu idmandan 1, 1.30 saat önce karbonhidratı dayamaktır. Kime sorarsanız bunu yapacaktır, ağır ve geç sindirilen besinleri sonraya saklamak en mantıklısıdır.

Hocaya gidip program hazırlatıyorsun. Kesinlikle profesyonel düşünmüyorsan sadece güzel bir görünümüm olsun diyorsan belediyenin spor salonu yeterli.
Profesyonellikle salon kalitesinin hiçbir alakası yok bu arada.

Son düzenleme:
Et türevi maddeler, pirinç'e göre çok daha uzun sürede sindirilir.
Pirinci mide boşsa 1- 1.30 saat içerisinde hazımsızlık yapmayacak şekilde idmana kadar sindirilir. Deneyim.
Ayrıca idmandan önce et yemek saçmalık, karbonhidrat bakımından fakir etler. Vücut 1. enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanır.

Zaten bu işin adabı, üslubu idmandan 1, 1.30 saat önce karbonhidratı dayamaktır. Kime sorarsanız bunu yapacaktır, ağır ve geç sindirilen besinleri sonraya saklamak en mantıklısıdır.

Profesyonellikle salon kalitesinin hiçbir alakası yok bu arada.
Çok fazlası ile var bu arada. Belediye salonuna gittiysen bilirsin. Sadece 10-15 farklı kas grubu için makineler mevcut. Ben Sultangazi 75. Yıl'a gidiyordum ve yeterince alet olmadığı için özel spor salonuna gitmeye başladım. Kesinlikle profesyonel için yeterli değil bu arada.

Yeni konular

Geri
Yukarı