Spordan önce protein almakla spordan sonra protein almak arasında fark var mı?

Makaleler
1
Yaklaşık olarak 1 aydır aktif olarak spora gidiyorum. Gün içinde değiştiremeyeceğim rutinlerden dolayı (dershane, soru çözümü) spordan önce protein ağırlıklı beslenebiliyorum. Günlük protein ihtiyacımın büyük bir kısmını spordan önce alıyorum. Spordan sonra bazen yine protein ağırlıklı bazen ise karbonhidrat ağırlıklı besleniyorum. Bu durum benim için büyük bir eksi midir? İleride ne gibi etkileri olur? Şu anki düzenimi değiştirirsem her şey sarpa sarıyor açıkçası.

Yaklaşık olarak 1 aydır aktif olarak spora gidiyorum. Gün içinde değiştiremeyeceğim rutinlerden dolayı (dershane, soru çözümü) spordan önce protein ağırlıklı beslenebiliyorum. Günlük protein ihtiyacımın büyük bir kısmını spordan önce alıyorum. Spordan sonra bazen yine protein ağırlıklı bazen ise karbonhidrat ağırlıklı besleniyorum. Bu durum benim için büyük bir eksi midir? İleride ne gibi etkileri olur? Şu anki düzenimi değiştirirsem her şey sarpa sarıyor açıkçası.
Sir Ege Cinel "Bana göre en önemli öğün Antrenman sonrasıdır." demiştir. Yani 1 öğünlük et varsa, antrenmandan önce değil, sonra ye. Bunun da tek kuralı var. Antrenman bitti diyelim. 30DK- 1 Saat geçsin öyle birşeyler yemeye başla. Büyüme hormonu Everest dağında geziyor ant. sonrası. 30 Dk geçtikten sonra protein kesinlikle l çünkü en önemli öğün ant. sonrasıdır.

İşin uzmanı olmamakla beraber araştırdığım kadarıyla şunları söyleyebilirim: Spor esnasında ihtiyaç duyulan enerjiyi, öncesinde tükettiğiniz karbonhidratlar sayesinde alırız. Ağırlıklı protein tüketimini spor sonrasına bırak ki kas inşasında ihtiyaç duyulan besinleri vücut tekrar yerine koyabilsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı