Spotify Lisans Almayı ve Temsilcilik Açmayı Kabul Etti

Açıkcası ben kabul ettiği için üzüldüm. Şöyle 1 hafta kapalı kalıp milletten sağlam tepki toplasalar belki geri adım atarlardı. Bunun zararını yine biz ödeyeceğiz. Spotify oluşan kur farkından dolayı yapacağı zama birde bunu ekleyecek. Yılbaşına yakın zamı görmüş oluruz. Kaynak.

Bu RTÜK herhalde bir tek televizyonlardaki rezilliklere göz yumuyor. Böyle adımlar atılması güzel fakat televizyonlara bir çeki düzen gelmesi lazım.

Kardeş ne kuralından bahsediyorsun. Kendilerine karşı olan her türlü şarkıyı, podcasti direkt kaldırmanın peşinde adamlar. Olay vergi vs. değil zaten vergilerini veriyorlar.
İsteseler şu anda kaldıramazlar mı hocam? Yani bir içeriğe engel atmak için temsilci şart mı? Malum yönetim istediği şeyi engelliyor, unutturuyor. Bunu yıllardır görüyoruz. Bir podcast’i ya da şarkıyı mı engelleyemeyeceklerdi? :)

İsteseler şu anda kaldıramazlar mı hocam? Yani bir içeriğe engel atmak için temsilci şart mı? Malum yönetim istediği şeyi engelliyor, unutturuyor. Bunu yıllardır görüyoruz. Bir podcast’i ya da şarkıyı mı engelleyemeyeceklerdi? :)
Niye engelliyorlar diye sormuyorsun ama. Ben istersem bu podcasti dinlerim, istersem su podcasti. Devletten benim dinledigim podcaste ne?

Kaldırmaları için dava açmaları gerekiyor. Temsilcilik sayesinde direkt yapacaklar.

icons8-information-64.png
Buna sadece fiyat olarak bakmak yanlış, fiyattan daha etkili olacak bir olay olan denetim konusu işin içine dahil oluyor. Belli noktalarda içerik erişimleri ile ilgili düzenlemeler yapılacak hatta bu zamana kadar olan içeriklerde dahi düzenleme talepleri yapılacaktır. Çoğu kişi bunun toplum yararına olacağını sanıyor fakat aksine bir senaryo söz konusudur. Bu durum şuan ki medya yönetimi ile özetlenebilir, Ismet Özel'in sevdiğim bir sözü vardı; 'Medyanın gücü değil, gücün medyası vardır'.

Hülasa benim düşüncem şirketlerin devletlere kafa tutacak güce sahip olduğu bu dönemde (bakınız google rekabet kurulu cezasi üzerine kazankaldırıp nasıl kararı kabul etmediyse ve tehditkar bir tavır sergilediyse) sadece spotify değil diğer firmaların da bu duruma karşı tavrı prematüre olmamalıydı.

Duruma sadece yasalar ve fiyat olarak bakmak basit bir yaklaşımdır, bu lisans ve sözde toplum yararına olacak denetimler bakalım daha toplumsal platformlarda nasıl karşılanacak.

Geri
Yukarı