SSD ile sistem geç açılıyor

Bad sector testi baya sürecek gibi. 17 dk da 100 gb taramış. Virüs testi de aynı anda yapmayayım dedim. Şu ana kadar yeşil. Sonucu yazarım bitince.

@SuleymanCakir arkadaş ne yazmış?

Bilgisayar, canı sıkılıp UEFI moddan legacy moda mı geçmiş? UEFI ile ne alakası var? UEFI olmayan sistem önceden 7-10 saniye civarında açılırken şimdi 20 saniye civarına çıkmış.

Ben UEFI destekli yeni bir sisteme sahip olduğunu varsayarak yazmıştım. Eğer UEFI destekli bir anakartı olsaydı bu tabii ki de açılışta hızı etkilecekti. Konuya gelecek olursak sistemde virüs ve benzeri zararlı yazılımlardan dolayı Windows yüklenmesi aksıyor olabilir. En temizi format atıp SSD tekrar Windows kurulmasıdır. Zira virüs temizlense dahi sistem dosyalarına zarar vermiş olabilir.

@SuleymanCakir sistem dosyalarına zarar verilmiş olsaydı, sistem çökebilir, programlar çalışmayabilir ya da durduk yere hata verebilirdi. Arkadaş bunlardan bahsetmedi. Formata şimdilik gerek yok.

Virüs sistem ön yüklemesini sekteye uğratıyor olabilir. Ayrıca virüs temizleme işleminden sonra sistem dosyaları zarar görebilir. Bundan kaynaklı daha fazla hata oluşacaktır.

Geri
Yukarı