SSD ve HDD vs. SSD ve SSD

men0fhonor

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
İyi günler diliyorum öncelikle.
Bu konu ile ilgili onlarca konu açılmış olsa da...
Acer Nitro 5 AN515-55 geçen hafta salı bu laptopu aldım. İçinde 512 GB NVMe SSD bulunmakta. Ancak ilerleyen zamanda bana yetersiz gelecektir. HDD'ler SSD'lere göre daha yavaş olsa da dolar 7,66 iken SSD almak bütçeleri zorluyor maalesef. Hangisini almalıyım diye sorsam ne yapacağınıza bağlı diyeceğinizi bildiğim için ne amaçla alacağımı yazayım. Dizi/film indirip izliyorum ve fotolar, videolar vs. de depolacağım. Güncel oynadığım oyunları zaten SSD'ye kurdum ve 476 GB'dan 260 küsur boş alan mevcut. Hala o alana oyun kurulabilir. Ekonomik ve daha fazla alan sunduğu için HDD'ye daha yakınım.
Toshiba, Seagate ve WD öneriliyor genellikle. Cache mi daha önemli RPM mi? Hangi marka daha uzun ömürlü olur ve hangi marka daha sesssiz çalışır?
Kısa süreli de olsa araştırdım ve 1 TB HDD'ler 400 bandında 2 TB HDD'ler de 600 bandında. Önerirken link atarsanız memnunum ve HDD kullanıyorsanız markanızdan memnun musunuz?
SATA 3 mü olacak alacağım şey?

1 TB 7200 RPM'li HDD modelleri olsa da Cache olarak bellekleri az. Onun yerine buna bakabilirsin. 500 GB yeter diye düşünüyorum. Olmazsa sonra 1 TB harici disk alırsın.

Sonradan 1TB alırsam önceki aldığım bir işime yaramaz olacak. O fiyata Seagate Barracuda Pro ST1000LM049 bunu buldum. Hem 1TB hem 7200RPM ve 128 MB cache.

Karasız kaldım şu an. Bunun okuma yazma hızı daha fazla ama depolama alanı az diğeri okuma yazma hızı düşük depolaması fazla.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı