SSD'lerin ömrü çok mu kısa ?

Bugün Samsung 750 EVO aldım. Bu konuyu gördüm. Asus'un x550LB modeli bir bilgisayarım var. 3 kere HDD değiştirdim. SSD'yi ona takıp sadece SSD ile kullanmayı deniyecektim. Ömür konusu kuşkulandırdı beni.

Size tavsiyem: Mesela işletim sistemi için 'ADATA-SU800-128 GB-560 MB-520 MB-s-SATA3-2-5-SSD' gibi ayrı bir SSD kullanmanız. Her yönden size yetecektir. Oyunlarınız için ise; bütçeniz yeterliyse şayet, 960 GB ayrı bir SSD kullanmanız. Bunun için SanDisk Extreme 10 yıl garanti sunuyor. Diğer video vs. arşiviniz içinse normal WD-Blue 1TB SATA-3 HDD size fazlasıyla yetecektir. Buradan videolarınızı hızlı bir şekilde rahatlıkla izleyebilirsiniz. M.2 PCI-ex SSD'lerin hızına şu an gekesinim yok ve çok pahalı. Boşa para harcamış olursunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim M.2 model SSD'im 2 yıldır kullanıyorum; PC sabah gece açık tutugumu sürekli ve bunu sürekli yaptıgımı biliyorum. SSD'min ömrü hala %94 gayat mükemmel bir durum.

SSD'lerin ömrü kısa falan değil ama HDD'lerin ömrü de hiç kısa değil öyle ki 2004 yılından kalma ilk kişisel bilgisayarımın geriye kalan iki hatırasından biri hatırası olan HDD IDE bağlantı birimine sahip ve sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor nostalji bilgisayarım üzerinde. İlave olarak her ne kadar SSD'ler muazzam hızlara çıksa da hala HDD'lerin SSD'lere göre bazı avantajları var. Mesela HDD eğer bozulacaksa genellikle önceden kendini belli eder ses çıkarır, vuruntu yapar bir şekilde hastayım ölüyorum değiştir beni ben gidiyorum der sen de yeni bir depolama birimine verilerini yedekler o kıymetli arşivlerini, resimlerini, anılarını falan kaybetmemiş olursun ama SSD bir anda yüzüstü bırakır sanki beynine kurşunu yemiş gibi ölüverir bir anda ne zaman bozulacağını bilemezsin her şey normalmiş gibiyken bir anda bütün arşiv yalan olur. Ayrıca fiziksel arızalarda SSD'den veri kurtarmak HDD'den veri kurtarmaktan daha zordur o yüzden her zaman işletim sistemini SSD'ye terabaytlarca olan arşivleri HDD'ye kurmaktan yanayımdır hep.

Kısa ömrülü SSD ler SATA2 olanlardır genelde. Kontrolcü ve TLC MLC yongaların hata üretme potansiyeli büyüktü. O riskler günümüzde oldukça azaldı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı