Standupta kadın erkek ayrımcılığı

Kadınlar standup sektörüne yeni yeni giriyorlar, kendilerini geliştirebileceklerini düşünüyorum şahsen.

Daha az önce arattım, ama bunlar kime karşı, bunları açanlar feminist mi? Hiçbir şey anlamadım o yüzden sordum.

Evet,bunlar Türkiye feministleri, kime karşı oldukları sözde erkeklere özde kendilerine karşı.

Mizah geliştirebilen bir şey değildir. Komiksen komiksindir. Yoksa sadece başka yerlerden duyduğun cümleleri insanlara anlatırsın.
Kişi hakkında değil, komik kadın standup'cılar çıkacak anlamında.
Evet,bunlar Türkiye feministleri, kime karşı oldukları sözde erkeklere özde kendilerine karşı.
Anladım teşekkürler.

Kadınlar standup sektörüne yeni yeni giriyorlar, kendilerini geliştirebileceklerini düşünüyorum şahsen.

Peki senin istediğin nedir güzel bir standup gösterisi izlemek mi yoksa sırf kadın olduğu için gülmek mi? Bana sorarsan "kadın standupçı, kadın itfaiyeci, kadın tır şoförü" diye cinsiyetçiliği asıl destekler gibi görünenler yapıyor alttan alta "kadın işte normalde yapamaz da, yapan 1-2 tane çıkmış haydi övelim" der gibi. Bence cinsiyetlerin önemi yoktur işini kim iyi yapıyorsa o beğenilmeli.

Kişi hakkında değil, komik kadın standup'cılar çıkacak anlamında.
Bende onu diyorum, kadın komikse güldürür, komik değilse mizahını geliştiremez. Umarım komik kadın stand-up'çılar çıkarda böyle sadece küfür ederek komik olmaya çalışan stand-up'çıları görmeyiz.

Peki senin istediğin nedir güzel bir standup gösterisi izlemek mi yoksa sırf kadın olduğu için gülmek mi? Bana sorarsan "kadın standupçı, kadın itfaiyeci, kadın tır şoförü" diye cinsiyetçiliği asıl destekler gibi görünenler yapıyor alttan alta "kadın işte normalde yapamaz da, yapan 1-2 tane çıkmış haydi övelim" der gibi. Bence cinsiyetlerin önemi yoktur işini kim iyi yapıyorsa o beğenilmeli.
Sırf kadın diye kimseyi beğenmemeliyiz zaten, kadın standup'cı dememin sebebi şuan varolanların standup'ta (bence) pek iyi olmaması. Yoksa kadın bilgisayar mühendisi, kadın bu'su vs. en saçma tabirlerdendir.

İyi de onun başarısızlığı yüzünden ''Kadınlar mizah yapamaz'' olayına bol bol katkıda bulunmuş oluyor, insanlarımız düzelse ve onu kadın olarak değil herhangi bir standup'cı olarak değerlendirmeleri gerektiğini anlasalar daha düzgün eleştiriler olabilir.
Yo gayet haketmiş işinin piri olan birini taklit niteliğin de iş yapmaya çalışmış diğer taklit furyasına katılan insanlar gibi. Erkek de olduğunda anca belden aşağı erkek mizahı ne beklersin derler. Örneklemek gerekirse bütün erkekler aldatır erkek işte ne beklersin. Kızım erkeklere güven olmaz. V.b. çok uzar kadınlar kendilerini düzeltsin demek gerekir bu toplum bakış açısından ama ben iki bakış açısını da reddedip insanlar kendilerini kendi terazilerini iyice kavrasınlar doğru ve yanlış yerine içinde ki teraziyi farkedip onu gerçek bir insan düzeyine getirebilsinler diyorum.

Merhabalar, geçenlerde Cem Yılmaz'ın bir standupına denk geldim, izledim. Sonra bir video izledim, orada "Kadınlar mizah yapamaz, gittim bir standup izledim standupın hepsi cinsellikti." garip olan şey Cem Yılmaz'ın cinsellikle alakalı yaptığı standup ile kadının yaptığı cinsellikle alakalı standup aynı, yorumlar farklı.
Cem Yılmaz'ın yorumları:

Eki Görüntüle 931356

Eki Görüntüle 931355

Eki Görüntüle 931357

Eki Görüntüle 931358

Kadının yaptığı standupın yorumları:

Eki Görüntüle 931360

Eki Görüntüle 931361

Eki Görüntüle 931363

Eki Görüntüle 931364

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Toplumumuzun bu durumdan acilen kurtulması gerekli olduğunu düşünüyorum.

Not: Cem Yılmaz standupta erkek cinsel organını üstü kapalı sürekli imalarla anlatmış, kadın direkt kadın cinsel organının adı ile standupını yapmış.
bence komik olmak ve iyi stand up yapmak çok farklı şeyler. bunun dışında mizah anlayışı da değişken. şahan gökbakar veya şafak sezer gibi komedyenler beni hiç güldürmezken gülse birsel beni çok güldürür misal olarak veya şive komedisine gülmezken hatta sinir bozucu bulurken kara mizahı oldum olası sevmişimdir. kadın stand-up'cılara gelen bu tarz yorumlar benim de dikkatimi çekiyordu. ben bunun kadın seviciliği gibi kadın nefretinin de popülist bir söylem haline gelmesine bağlıyorum. aynı şakaları belki bir erkek yapsaydı gülerlerdi. insanların yaptığı işlerin cinsiyetlerinden bağımsız değerlerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum :)

Geri
Yukarı