Steam, Epic gibi uygulamalardan oyun almayı mantıklı buluyor musunuz?

Belli bir sınıra kadar korsan oynanabilir bence. Korsan oyun oynamayı çok uzun zaman önce bıraktım. Ama paranız yetmiyorsa korsan indirmede sorun olmayacağını düşünüyorum.

Koleksiyon kısmına geldiğimizde Steam kütüphanemi çeyiz olarak görüyorum(!) sırf koleksiyon olsun diye daha fazla para verip Steam'den oyun almam. RDR2 ve BF2042'yi Epic'den R6'yı Uplay'den aldım.

Boş zamanını oyun oynayarak değerlendiriyorsan para harcamak normal tabii şu an dışarıda bir iki kahve içsen bir şeyler yesen zaten o paralara çıkıyorsun. Bende mesela bir kahve için o kadar para vermem. Ama oyun içinde gidip 1-2bin yatırmam bütçe meselesi biraz.

"Sırf Steam diye Epic'te 50 TL'ye satılan oyunu Steam'den 200 TL'ye almak saçmalık"

Steam TL desteğinde iken ilk olarak oradan almaya çalışıyordum sırf atölye kısmı için tabii onun dışında nerede ucuz ise oradan alırım.

Yoksa korsan mı daha iyi?

Çok indie ya da erken erişim tarzı oyunları denemek için korsana yönelirim açıkçası durup bir de bitmeyen oyuna para veremem.

Geçmiş yıllara göre mantıklı bulma oranım düşüyor. Sebebi maddi kısmı değil. Eskiden Single Player hikayesi iyi bir sürü oyun çıkardı. Oynarken saatler geçer fark etmezdim. Şimdi öyle hissettirmiyor. Benim algım ve odak sürem mi değişti? Yoksa artık oyunlar sadece maddi kaygı yüzünden sıkıcı ve aynılaştı mı? Bu kısmı bilemiyorum. Emin olduğum şey bir artık oyunlara harcadığım para bayağı azaldı.

Geçmiş yıllara göre mantıklı bulma oranım düşüyor. Sebebi maddi kısmı değil. Eskiden Single Player hikayesi iyi bir sürü oyun çıkardı. Oynarken saatler geçer fark etmezdim. Şimdi öyle hissettirmiyor. Benim algım ve odak sürem mi değişti? Yoksa artık oyunlar sadece maddi kaygı yüzünden sıkıcı ve aynılaştı mı? Bu kısmı bilemiyorum. Emin olduğum şey bir artık oyunlara harcadığım para bayağı azaldı.

Aynı hocam maalesef ne kadar istemesem bile bende artık oyunlardan zevk alamamaya başladım. Eskiden istediğim bir oyunu almak bile beni çok fazla mutlu ediyordu, ama maalesef şu an en sevdiğim oyunu oynasam bile eskisi gibi zevk alamıyorum.

Ailem ve etrafımda bilgisayar kullanmayan herkes bana bunu söylüyor "oyunu aldın tamam güzel oynadın bitti. Bu kadar, çok saçma bir şey bedava (korsan) oynamak varken" diyorlar. (tabii bunu ailem değil bilgisayar kullanmayan arkadaşlarım diyor) artık herkes diye diye benim de kafa yapımı bozdular. Siz ne düşünüyorsunuz sizce Steam, Epic, EA vb. gibi uygulamalardan oyun almak saçma mı? Yoksa korsan mı daha iyi? Bunu sormamın nedeni korsana geçeceğimden değil, hayatta yapmam öyle bir hata

Veya sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı? (mesela: "sırf Steam diye Epic'te 50 TL'ye satılan oyunu Steam'den 200 TL'ye almak saçmalık" gibi gibi)

Emek hırsızlığı = korsan

Bu nasıl bir düşünce yapısı?
Fiyatı aşırı pahalı oyunlarda çok zorlandığım zamanlarda konsana başvurduğum oluyor. Fakat elimden geldiği zaman o oynadığım oyunu satın alıyorum.

Mesela ben nasıl bir durumda korsana başvuruyorum? Hemen söyleyeyim. Spider-Man Remastered oynadım ve Miles Morales oynamak istedim. Fakat oyun resmen Spider-Man oyunun DLC içeriğiymiş gibi bir oyun ve hikayesi sadece 5 saat sürüyor. Fiyatına bakıyorum 50 dolar. Ağrıma gidiyor böyle bir oyuna 50 dolar vermek. İlk zaman korsan indirip oynadım. Şu anda da arkadaşım sağ olsun aile paylaşımı ile oynuyorum.

Alacak durumda değilse ve oyun gereğinden pahalıysa korsana tamam diyebiliyorum. Fakat olay "korsan varken neden para veriyorsun?" muhabbetine dönerse ben buna sadece gülerim. :) Boş bir yorum.

Steam ve Epic meselesine gelecek olursak, tamamen tercih meselesi. Ben Steam tercih ediyorum ve 700 oyunum var. Kütüphanemi Steam üzerinde yaptım ve her oyunu alacaksam bu platformdan alıyorum. Özellik bakımından da 10 kat daha önde Steam. Profil, atölye ve daha fazlasını düşündüğümde Steam kullanıyorum. Ama gidip Epic Games neden tercih etmiyorsun ya da Epic'de 100 TL, Steam'de 300 TL diye "niye Steam'den alıyorsun?" gibi bir saçma bir soru da sormuyorum. Tercih meselesidir bana göre.

Ailem ve etrafımda bilgisayar kullanmayan herkes bana bunu söylüyor "oyunu aldın tamam güzel oynadın bitti. Bu kadar, çok saçma bir şey bedava (korsan) oynamak varken" diyorlar. (tabii bunu ailem değil bilgisayar kullanmayan arkadaşlarım diyor) artık herkes diye diye benim de kafa yapımı bozdular. Siz ne düşünüyorsunuz sizce Steam, Epic, EA vb. gibi uygulamalardan oyun almak saçma mı? Yoksa korsan mı daha iyi? Bunu sormamın nedeni korsana geçeceğimden değil, hayatta yapmam öyle bir hata
Sizi bu soruyu sormaya getirmeleri bile cidden üzücü. Tabii ki dediğiniz uygulamalardan oyun almak saçma değil. Sırf dijital olduğu için ve işlenen suçun bir karşılığı olmadığı için korsan oynamak mantıklı değil. İnternetten oyun alınıp indirmenin olmadığı dönemlerde insanlar mağazalara girip oyun CD'lerini çalıyorlar mıydı? Sırf günümüzde belli başlı oyunlara erişmek bedava ve daha kolay olduğundan bu suçun karşılığı/cezası yok diye eylemi yapmak kişiyi ve korsanı haklı kılmaz. Hele bir de korsanı savunup üste çıkmaya çalışanlar var, bari korsan oynuyorsun yaptığın şeyin bilincinde ol 😁

Veya sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı? (mesela: "sırf Steam diye Epic'te 50 TL'ye satılan oyunu Steam'den 200 TL'ye almak saçmalık" gibi gibi)
Bu konuda da, kendi adıma yaklaşık 11 senedir Steam kullandığım için belli başlı bir kütüphanem var, o yüzden eğer bir oyun alacaksam Steam'den almayı tercih ediyorum. Genelde zaten benim almak istediğim oyunlar ya Epic'de olmuyor ya da fiyatı Epic ile aynı/yakın oluyor. Epic ile arasında çok absürt bir fark varsa da Steam'de indirime girmesini beklerim. Yani tamamen kişinin tercihine ve bütçesine bağlı o olay. Kimi direkt en ucuz yerden almak ister, kimi de tercih ettiği platformdan.

Etik kısma girmeye yüzüm yok çünkü para kazanmaya başlayana kadarki hayatım korsan yazılımla geçti.

Korsan indirmeyi sevmiyorum çünkü torrent ve crack ile uğraşmak hoşuma gitmiyor; tek tıkla ve yüksek hızda indirme, güncelleme, multiplayer desteği vb. hizmetleri hoşuma gidiyor. Oyunla beraber hizmeti de satın almış oluyorum. Zaten çoğunlukla Linux kullanıyorum ve Proton / Lutris yeterince uğraştırıyor, bir de oyun kırmaya mı uğraşayım? Ancak oyunu denemek için (param boşa gitmesin diye) çokça korsan oyun indirmişliğim var ve beğendiğim oyunların çoğunu sonradan satın aldım. Oyunları iki saatten fazla deneyebilmek için korsan çok güzel.

Para vermemeyi düşündüğüm bir oyun tipi var: Çevrimdışı modu olmayan oyunlar. Bu konuda Ubisoft canımı yaktı: The Crew oyununa para verdim ama 10 gün sonra sunucuları kapattıkları zaman dımdızlak kalacağım. Para önemli değil, 10 yıldır eğlenerek oynadığım oyun elimden kayıp gidiyor; birileri oyunu modlamadığı sürece istesem de korsan indiremem, elimdeki oyun dosyalarını yedeklesem de bir işe yaramaz. Crew 2'yi de satın almıştım, 5 yıl sonra o da aynı sonu yaşayabilir.

Geri
Yukarı