Steam Steam hediye dolandırıcılığı

Herkese merhaba, yaşadığım bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle ülkemizde yaşanan deprem felaketinden dolayı hepimizin başı sağ olsun, yaralılarımıza da şifalar diliyorum. Ben de az da olsa depremden etkilenen birisi olarak bunları yazıyorum. Adana'da okuyordum fakat şu an depremden dolayı ailemin yanında kalıyorum. Adana'da kaldığım ev bayağı hasarlı olduğu için binaya girilmesini yasakladılar ve eşyalarım da orada kaldı.

Ben de bütün bu olaylardan kendimi biraz soyutlamak için oyun oynamak istemiştim.

Steam'den oyun almayı düşünürken Steam Topluluk sayfalarından biriyle tanıştım. Bana, kendisinin Steam'de eşya alıp satarak para kazandığını ve bakiyesini nakite çevirmek istediğini söyledi. İstediğim oyunları bana indirimli olarak hediye ederek gelen parayı da depremzedelere bağışlayacağını söyledi.

Biraz daha konuşup kendi durumumu da anlattığımda, oyunları bana çok uygun bir fiyattan yollayacağını söyledi. Hatta ilginçtir ki, oyunları yolladıktan sonra parayı gönderebileceğimi söyledi. İçinde, çok sevdiğim bir serinin oyunu olan Hogwarts Legacy de bulunan birkaç oyun için anlaştık ve oyunları bana gönderdi. Biraz şüphelensem de anlaştığımız ücreti yolladım.

Bu olayın üzerinden yaklaşık bir hafta geçmişti ki tekrar Steam hesabıma girdiğimde bir uyarıyla karşılaştım: “Size gönderilen hediye, bu ürünün ödeme işlemi sırasında gerçekleşen bir sorundan dolayı geri alındı.” gelen oyunların hepsi gitmişti. Nasıl ve neden geri alındığına dair de hiçbir bir bilgim yok.

Bu kişinin kullandığı Facebook hesabını biraz incelediğimde, başka insanlara da aynı şekilde oyun veya skin satmaya çalıştığını ve bazı şüpheli yorumlar yazdığını gördüm. Bu yüzden dolandırıcı olduğundan eminim. Elimde, kendisiyle olan bütün konuşmalarımızın ekran kaydı ve parayı gönderdiğim banka hesabı var.

Bu durumda ne yapılabilir, bana ne önerirsiniz?

Not: Biliyorum, ucuz oyun diye bir şey yok. Benim niyetim, zaten oyun alacakken verdiğim paranın depremzedelere gitmesini istememdi. Fakat bu kadar sıkıntının arasında hem oyunlardan oldum hem de üstüne dolandırıldım. Siz siz olun, kendi Steam cüzdanınız dışında alışveriş yapmayın.

Rica ediyorum, moralimizin bozuk olduğu şu dönemde, yardımı dokunmayacak olan kişisel yorumlarınızı kendinize saklayınız, teşekkürler…
Gecmis olsun dostum Insallah depremzedelere bagislamistir o parayi ama sanmiyorum bu karaktersizlerin bunu yapicagini

Arkadaşınız sizi yanlış yönlendirmiş işlenen suçun karşılığı nitelikli dolandırıcılıktır TCK 158/1-f

Süreç uzun olabilir fakat yeterli delil sunulduğunda savcının yahut hakimin kararına göre dava uzlaşmaya taşınır ya da 3 yıl ila 10 yıl arası hapis kararı alınabilir.

Tamam da yapılan ticaret yasal değil ki.

Bunun desteklenmediğini herkes açık bir şekilde biliyordur. Steam'e bu konu da yazsanızda cevap alamıyorsunuz çünkü yasal değil böyle bir destekleri yok. Mesela Nike ürünleri 5000TL, köşe başında bir abi 100TL'den satıyor. Sen bu ürünü orijinal diye almıyorsun büyük ihtimal defoludur çakmasıdır bir şeyi vardır.

Sen gidip bu alışveriş için dava açanı gördün mü? Yani mantıken 2.el alışveriş kategorisine bile girmiyor.

Hocam keşke o hediyeyi atacak olan adama Discord'dan yayın açmasını isteseydin. Baktın bakiyesi yok, kartla almaya çalışıyor veya yok açmam diyor o zaman anlaşılırdı ne yapmaya çalıştığı. Oyunları ilk önce atarım demiş ya o yüzden bu taktik işe yarardı.

Yayın açmadan bakiyeyi Steam'e yükler yayında bakiyeyi gösterir yine güvenli yol değil.

Herkese merhaba, yaşadığım bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle ülkemizde yaşanan deprem felaketinden dolayı hepimizin başı sağ olsun, yaralılarımıza da şifalar diliyorum. Ben de az da olsa depremden etkilenen birisi olarak bunları yazıyorum. Adana'da okuyordum fakat şu an depremden dolayı ailemin yanında kalıyorum. Adana'da kaldığım ev bayağı hasarlı olduğu için binaya girilmesini yasakladılar ve eşyalarım da orada kaldı.

Ben de bütün bu olaylardan kendimi biraz soyutlamak için oyun oynamak istemiştim.

Steam'den oyun almayı düşünürken Steam Topluluk sayfalarından biriyle tanıştım. Bana, kendisinin Steam'de eşya alıp satarak para kazandığını ve bakiyesini nakite çevirmek istediğini söyledi. İstediğim oyunları bana indirimli olarak hediye ederek gelen parayı da depremzedelere bağışlayacağını söyledi.

Biraz daha konuşup kendi durumumu da anlattığımda, oyunları bana çok uygun bir fiyattan yollayacağını söyledi. Hatta ilginçtir ki, oyunları yolladıktan sonra parayı gönderebileceğimi söyledi. İçinde, çok sevdiğim bir serinin oyunu olan Hogwarts Legacy de bulunan birkaç oyun için anlaştık ve oyunları bana gönderdi. Biraz şüphelensem de anlaştığımız ücreti yolladım.

Bu olayın üzerinden yaklaşık bir hafta geçmişti ki tekrar Steam hesabıma girdiğimde bir uyarıyla karşılaştım: “Size gönderilen hediye, bu ürünün ödeme işlemi sırasında gerçekleşen bir sorundan dolayı geri alındı.” gelen oyunların hepsi gitmişti. Nasıl ve neden geri alındığına dair de hiçbir bir bilgim yok.

Bu kişinin kullandığı Facebook hesabını biraz incelediğimde, başka insanlara da aynı şekilde oyun veya skin satmaya çalıştığını ve bazı şüpheli yorumlar yazdığını gördüm. Bu yüzden dolandırıcı olduğundan eminim. Elimde, kendisiyle olan bütün konuşmalarımızın ekran kaydı ve parayı gönderdiğim banka hesabı var.

Bu durumda ne yapılabilir, bana ne önerirsiniz?

Not: Biliyorum, ucuz oyun diye bir şey yok. Benim niyetim, zaten oyun alacakken verdiğim paranın depremzedelere gitmesini istememdi. Fakat bu kadar sıkıntının arasında hem oyunlardan oldum hem de üstüne dolandırıldım. Siz siz olun, kendi Steam cüzdanınız dışında alışveriş yapmayın.

Rica ediyorum, moralimizin bozuk olduğu şu dönemde, yardımı dokunmayacak olan kişisel yorumlarınızı kendinize saklayınız, teşekkürler…
Geçmiş olsun

Gecmis olsun dostum Insallah depremzedelere bagislamistir o parayi ama sanmiyorum bu karaktersizlerin bunu yapicagini
Her ne kadar benim de niyetim oyönde olsa da onun öyle yaptığını pek sanmıyorum maalesef. Çünkü benden başka dolandırdığı insanlar da var.
Ayrıca öyle yapacak olsa depremden az da olsa etkilenmiş birini dolandırmaya kalkmazdı diye düşünüyorum.

Kişisel yorumum.
Allah yedirmesin o kansıza..
Amin. Benim gibi aynı kişi tarafından dolandırılan birkaç kişiyle daha tanıştım ki kim bilir kaç kişi daha var. Bu kadar insanın hakkını yemek kolay olmamalı, bir şekilde çıkmalı bir yerden.

Unutmayın ki dolandırıcıların taktiği karşı tarafın güvenini kazanmaktır. Bunun için bir hikaye uydururlar ve karşı tarafın yani sizin bu hikayeye inanmanız için bir şekilde güveninizi kazanmaya çalışırlar. O adamın yaptığı da tam olarak bu işte.

Teşekkür ederim bu düşünceniz için fakat oyunlar yüksek bütçeli oyunlardı. Aldığım birkaç oyun vardı da en çok üzüldüğüm Hogwarts Legacy oldu. Çünkü çok beklediğim ve oynarken de zevk aldığım bir oyundu ki 15 saat civarı oynadım fakat hesaptan kaldırıldığı için artık maalesef oynayamıyorum, öyle yarın kaldı. Onun dışında ne zamandır da Elden Ring oynamak istiyordum, en sonunda aldığımı ve bir gün oynayacağımı düşündüm fakat yine kısmet olmadı :(
Hocam olay konusunda çok üzgünüm 😔
Millet hala dolandırmaya uğraşiyor yazık bize gerçekten. Belki oyun ucuzsa alabilirim diye düşündüm ama o söylediğiniz oyunlar benim bütçeme göre değil daha lise öğrencisiyim o yüzden üzgünüm. Ama Allah inşallah yardımcı olur hocam ❤️

Tamam da yapılan ticaret yasal değil ki.

Bunun desteklenmediğini herkes açık bir şekilde biliyordur. Steam'e bu konu da yazsanızda cevap alamıyorsunuz çünkü yasal değil böyle bir destekleri yok. Mesela Nike ürünleri 5000TL, köşe başında bir abi 100TL'den satıyor. Sen bu ürünü orijinal diye almıyorsun büyük ihtimal defoludur çakmasıdır bir şeyi vardır.

Sen gidip bu alışveriş için dava açanı gördün mü? Yani mantıken 2.el alışveriş kategorisine bile girmiyor.

Yayın açmadan bakiyeyi Steam'e yükler yayında bakiyeyi gösterir yine güvenli yol değil.

Kardeşim senin yaklaşımına göre letgo, dolap vb. uygulamalar üzerinden yapılan alışverişlerin hiçbiri devlet nezdinde uygun değil. Orada yapılan alışverişlerin %90 ı bireysel kullanıcıların yaptığı vergisiz alışverişler ve bunların hiçbiri illegal olarak geçmiyor yönetmelikte. Bu tarz ikinci el pazarlarını yahut şahıs adıyla yapılan tekil alışverişleri devlet denetlemez. Yani bu tür platformlardan yapılan alışverişi illegal olarak adlandırmak yanlıştır. Oyun platformlarının içinde gerçekleşen (knight online vs.), karşılığında TL değeri olan dolandırıcıkların dahi açığa çıkartıldığına şahit oldum vesselam.

Geri
Yukarı