Steam ücretsiz oyun dağıtmayı bıraktı mı?

Vito Skaletta

Hectopat
Yer
Türkiye
Fark eden oldu mu bilmem Steam'de uzun zamandır oyunlar ücretsiz olmuyor bunun sebebi nedir? Epic Games haftada 2 oyun dağıtmaya başladı hatta Indiegala bile son 1 ayda bayağı oyun ücretsiz yaptı Steam'da hâlâ tık yok.

Steam oyun yapımcıları için oyun yayınladıkları bir mağazadır. Ayrıca ücretsiz oyun dağıttığı filan olmadı.
Oyun firmaları özel günlerinde ücretsiz oyunlar veriyordu. Bunun Valve ve Steam ile bir ilgisi yoktur.

Epic games Fortnite ve Unreal engine para kazanmasına rağmen halen oyun mağazasından iyi para kazanamadığından oyunlara bir sürü paralar gömüp ücretsiz olmasını sağlıyor. Böylece mağazaya adam çekebileceğini sanıyor. Zamanında bunu Origin yapmıştı. Ama ücretsiz Apex legends çektiği kitle kadar oyuncu çekememişti. Sonra vazgeçtiler.

Steam sadece oyun satan bir mağaza değil. Topluluk, ekran görüntüleri, inceleme sayfaları, atölye vb. için bir sürü sunucu barındırıyor. Bu tarz hizmetler sunan ve ayrıca çoğu kullanıcıyı elinde barındıran bir firmadan oyunlara paralar gömüp ücretsiz dağıtmasını beklemeniz hatadır.

Yani ücretsiz dağıtılan oyunlar tamamen kullanıcı çekmek amacı ile yapılıyor. Bu oyunlar için oyun yapımcılarına bir sürü paralar akıtıyorlar. Dünyada hiç kimse ücretsiz bir şey vermez. Ücretsiz olarak dağıtılan oyunlar bile oyun içeriğinde bir şeyler satarlar.

Son düzenleme:
Steam oyun yapımcıları için oyun yayınladıkları bir mağazadır. Ayrıca ücretsiz oyun dağıttığı filan olmadı.
Oyun firmaları özel günlerine özel ücretsiz oyunlar veriyordu. Bunun Valve ve Steam ile bir ilgisi yoktur.

Epic Games Fortnite ve Unreal engine para kazanmasına rağmen halen oyun mağazasından iyi para kazanamadığından oyunlara bir sürü paralar gömüp ücretsiz olmasını sağlıyor. Böylece mağazaya adam çekebileceğini sanıyor. Zamanında bunu Origin yapmıştı. Ama ücretsiz Apex legends çektiği kitle kadar oyuncu çekememişti. Sonra vazgeçtiler.

Steam sadece oyun satan bir mağaza değil. Topluluk, ekran görüntüleri, inceleme sayfaları, atölye vb. için bir sürü sunucu barındırıyor. O yüzden Epic gibi bol keseden atan bir firma ile karşılaştırılamaz bile.

Rakiplerinin daha iyi olduğunu iddia etmiyorum. Kısaca eskiden Steam'da ücretsiz oyun haberleri alırdık hatta 1 ayda 2 oyun ücretsiz olduğu olurdu oynamayacağımız şey olsa bile alırdık. Bayağıdır oyun ücretsiz olmayınca merak ettim.

Yine de Epic Games'in hakkını yememek lazım, oyuncu çekmeye çalışıyor falan ama ücretsiz yaptığı oyunlar kaliteli oyunlardı zamanında Metro Exodus gibi oyunu 10₺ yapmıştı. Karşısında Steam gibi dev varken aksini yapması beklenemezdi zaten.

Son düzenleme:
Humble Bundle gibi sitelerde ucretsiz oyunlar olabiliyor. Hacknet'i oradan edinmistim...
Ekleme: Korsan olarak degil, Steam key'i olarak edindim.

Rakiplerinin daha iyi olduğunu iddia etmiyorum. Kısaca eskiden Steam'da ücretsiz oyun haberleri alırdık hatta 1 ayda 2 oyun ücretsiz olduğu olurdu oynamayacağımız şey olsa bile alırdık. Bayağıdır oyun ücretsiz olmayınca merak ettim.
Ücretsiz oyunları Steam değil oyun yapımcıları ya da şirketleri dağıtıyor.

Haber yapan kaynakların amatörlüğü olabilir.
Türkiyede bulunan çoğu haber sitesi yabancı kaynakları kopyalayıp yapıştırıyor.

Ayrıca şirketlerden bahsedilen bir sürü haber hatırlıyorum. Mesela Ubisoft AC 10. senesine özel AC bilmem ne oyununu ücretsiz veriyor gibisinden bir haber vardı.

Haber yapan kaynakların amatörlüğü olabilir.
Türkiyede bulunan çoğu haber sitesi yabancı kaynakları kopyalayıp yapıştırıyor.

Ayrıca şirketlerden bahsedilen bir sürü haber hatırlıyorum. Mesela Ubisoft AC 10. senesine özel AC bilmem ne oyununu ücretsiz veriyor gibisinden bir haber vardı.
Madem ücretsiz oyun olmamasının sebebi Humble Bundle ise orada neler oluyor niye ücretsiz dağıtmayı kestiler?

Dostum yazdıklarımı okuyor musun?
Steam ya da Humble bundle oyun yapımcısına para verirse belki ücretsiz dağıtır.
Yoksa tamamen oyun yapımcının insafına kalmış bir durumdur.

Kendi aldığım Humble bundle ücretsiz oyunlara baktığımda %80 çok eski ve ilgi görmeyen oyunlardan oluşuyor. Ayrıca aynı oyundan 3-5 kere tekrar tekrar ücretsiz olarak key dağıttılar. Bu adamlarda orada oyun satıyor. Eğer ilgi görmediklerini düşünüyorlarsa ücretsiz oyun sunmayı azaltmış olabilirler. Ayda oyun vermek zorunda değiller.

Steam yapımcılara ücretsiz oyun için para vermez. Çünkü büyük bir pazar payını elinde tutuyor. Bu pazar payı elindeyken kitle çekmek için ücretsiz oyun dağıtacağım diye etrafa para saçmaz. Zaten sürekli elindeki hizmetleri geliştirmek için uğraşıyor. Mesela şu aralar VR oyunları daha fazla Steam mağazasında yayınlıyor.

Epic games olayını ise yukarıda anlattım. Platforma adam çekmek için yapımcılara para akıtarak belirli bir süre ücretsiz oyun sunuyorlar. Yani karşılığında mağazaya alıştırıp oyun satmayı amaçlıyorlar.

Bu ücretsiz oyun yöntemi ise Origin tecrübe ile sabit asla platforma insan çekmez.
Platform kötüyse insanlar ücretsiz oyunu alıp sevdikleri platforma geri dönerler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı