Steam vs Epic Games

Steam vs Epic Games

• Steam

• Epic Games

• İkisini de kullanmıyorum.

• Kararsızım

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Evet bir de yaz indirimleri geldi mi alacağını almak gerekiyor.
Epic RDR 2 gibi pahalı oyunlar için alınabilir. Adam 68 liraya kadar indirdiklerini söylüyor.
Veya GTA5'i ücretsiz dağıtmışlardı.
GTA 5 harici Tomb raider ve control oyununu vermişlerdi ikisini de oynamıştım gerçekten güzeldi. Ancak para verip steam'den almayı tercih ederim. Tüm günüm epic games'in açılmasını beklemek ile geçiyor.

Epic Games indirme hızı sorunu ve Launcher donma sorunları çözülse ek olarak arayüz daha kullanışlı hale gelse çok güzel olur ama Steam'den asla iyi olamaz.
Aynen öyle. İndirme hızı olayını söylemeyi unuttum o da vardı. Gerçekten çok sorunlu ve geliştirilmesi gereken bir launcher.

Steam'le, Epic Games'i ayni kaseye koymazdım.
Steam'in amacı ara yüzünü iyi tutması ve oyunları düzgünce çalıştırabilmesi.
Epic Games hem oyun satan, hem yapan, hem de oyun motorunu yapan bir şirket.
Tabii ki de bu Launcher'i düzeltmemeleri icin bir neden değil.
Eger diğer oyun yapan şirketlerin Launcher larina baktığımızda, onların launcherlarinda da sorunlar oldugunu görebiliriz. Bizzat kendi yaşadıklarımı söyleyeceğim. Örnegin. EA'nin Launcher da ara ara kendiliğinden hesaptan çıkıyordu. Offline mod da oyunlari bazen görmüyordu.
Xbox'ta da indirdiğim oyunları görmezdi. Bazen iki üç defa kapatıp actikten sonra geliyordu. Ubisoft'ta Epic'te gibi Launcher geç açılıyordu. Sayfalar arası geçişte yavaşlıyordu.
Yani demek istediğim çoğu oyun şirketinde benzer sorunlar var. Bu yüzden Steam'i bunlarla karşılaştırmayı doğru bulmuyorum.
Burada Epic'i savunmuyorum. Şu anki laptopumda gayet iyi çalışsa da benim de eski laptopumda Launcher sorunlarıyla çok karşılaşırdım.
Sadece Steam'le Epic karşılaştırmasına karsiyim.

Şöyle bir savım var. Eğer ki Steam'de oyunlardan düşen topluluk pazarında satılabilecek eşyalar olmasaydı, kısacası topluluk pazarı muhabbeti olmasaydı, Steam diyenlerin pek çoğu Epic Games'i aktif olarak kullanırdı. Ancak topluluk pazarı muhabbetinden bağımsız olarak şu an benim için Steam önde. Arayüz basitliği, stabil çalışması( ancak maalesef arayüz güncellemesinden sonra her gün en az 1 kez arayüz çöküyor) profili kişiselleştirebilmek bunlar güzel şeyler.

@Verqil Steam atölyesi, pazarı, oyunlara inceleme yazılabilmesi vb. gibi birçok açıdan Steam ön plana çıkmakta. Epic Games'ten dört dörtlük Launcher yapmasını da bekleyen yok. Oyuncularına korsan oynuyormuş hissiyatını vermemesi yeterliydi. Bunu yapabilselerdi Epic Games çoğu kişi tarafından kullanılır da ısrarla yapmak istemiyorlar. Sadece ve sadece bedava oyun dağıtıldığını görüyoruz. Hazıra dağ dayanmaz diye bir laf vardır. Epic Games sürekli ve sürekli oyun dağıtamayacak tahminimce. İlerleyen zamanlarda Epic Games bedava oyun dağıtma işini durdurursa şaşırmayın derim.

@Verqil Steam atölyesi, pazarı, oyunlara inceleme yazılabilmesi vb. gibi birçok açıdan Steam ön plana çıkmakta. Epic Games'ten dört dörtlük Launcher yapmasını da bekleyen yok. Oyuncularına korsan oynuyormuş hissiyatını vermemesi yeterliydi. Bunu yapabilselerdi Epic Games çoğu kişi tarafından kullanılır da ısrarla yapmak istemiyorlar. Sadece ve sadece bedava oyun dağıtıldığını görüyoruz. Hazıra dağ dayanmaz diye bir laf vardır. Epic Games sürekli ve sürekli oyun dağıtamayacak tahminimce. İlerleyen zamanlarda Epic Games bedava oyun dağıtma işini durdurursa şaşırmayın derim.

Zaten belirttim, arayüz basitliği, stabil çalışması bunlar tartışmasız Steam'in topluluk pazarı haricindeki rakiplerine göre en değerli ve tepede bulunmasının sebeplerinden. Oyunlara gelen son zamlardan sonra da savımın arkasında olma sebebim Epic Games'in tercih edilmesinden kaynaklı. Örnek olarak RDR2 zamdan sonra Steam'de 380TL'ydi satın almayan pek çok insan Epic Games'te 100TL diyerekten oradan aldı. Veyahut The Witcher 3, Steam'de zam sonrası 75TL'ydi Epic'te 15 TL yine pek çok insan Epic'ten aldı. Bu örnekler çoğalabilir. Steam'in tercih edilmesinin belli birçoğunluğunun sebebinin bu olduğunu düşündüğüm için bu savı savunuyorum. Ek olarak dediğiniz gibi Epic Games'i herkes beleş oyun platformu olarak gördüğü için korsandan ne farkı var gibi bir hissiyat oluşuyor, bu iticilikte pek çok insanın Steam tercih etmesine sebep oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı