Subaylık vs Gastronomi

Hocam bölümler arası fark çok fazla. Ben zamanında askeri liseyi kazanmıştım ama gitmemiştim o şartlarda yapamam diye. Bu tür şeyleri düşünmeniz lazım. Asıl soru siz ne olmak istiyorsunuz?

Sayısalda üçten fazla var.

EA'yım hatta sözel :/

Sayısalda üçten fazla var.
EA yım hatta sözel :/
Hocam bölümler arası fark çok fazla. Ben zamanında askeri liseyi kazanmıştım ama gitmemiştim o şartlarda yapamam diye. Bu tür şeyleri düşünmeniz lazım. Asıl soru siz ne olmak istiyorsunuz?
Hep kendi işletmemi kurmak ve dünyayı gezmek istedim bu yüzden askeriye mantıklı gelmiyor açıkçası. Evet bir cok açıdan çok iyi ama hayallerimi seçmek istiyorum.

Subaylık tabii ki. Yarın bir gün evleneceğinizde kızın babası "ne iş yapıyorsun?" diye sorduğunda askerim demek var aşçıyım demek var. Hem maaş açısından da hiç az değil bir teğmen maaşı. Tabii kazandığınız parayı dağda nasıl harcayacaksınız orası da ayrı konu. Askeri disiplin zordur derler, rahata düşkün bir insansanız subaylığa bulaşmayın derim. Subayken timindeki astsubaylara komutanlık yapıyorsun, vereceğin her kararı ince eleyip sık dokuman lazım ve ayrıyeten gidip de dönmemek var. Çok zorlu eğitimler ve zivri bir zeka gerekiyor. İyi düşünün derim çünkü subaylığa gidip de dönmek oldukça zor. Orduda 15 yılını tamamlamadığın için ağır tazminatı var.

Subaylık tabii ki. Yarın bir gün evleneceğinizde kızın babası "ne iş yapıyorsun?" diye sorduğunda askerim demek var aşçıyım demek var. Hem maaş açısından da hiç az değil bir teğmen maaşı. Tabii kazandığınız parayı dağda nasıl harcayacaksınız orası da ayrı konu. Askeri disiplin zordur derler, rahata düşkün bir insansanız subaylığa bulaşmayın derim. Subayken timindeki astsubaylara komutanlık yapıyorsun, vereceğin her kararı ince eleyip sık dokuman lazım ve ayrıyeten gidip de dönmemek var. Çok zorlu eğitimler ve zivri bir zeka gerekiyor. İyi düşünün derim çünkü subaylığa gidip de dönmek oldukça zor. Orduda 15 yılını tamamlamadığın için ağır tazminatı var.
Peki ascinin yurt dışında en cok aranan meslek olduğunu biliyormuydunuz? Hayır bilmiyordunuz. Babası "ne iş yapıyorsun?" Diye sorduğunda subayim demek var Almanya'da lüks bir otelde şefim demek var. Ve yaşam standartlarını olarak kıyaslanamaz bile.

Peki ascinin yurt dışında en cok aranan meslek olduğunu biliyor muydunuz? Hayır bilmiyordunuz. Babası "ne iş yapıyorsun?" diye sorduğunda subayim demek var Almanya'da lüks bir otelde şefim demek var. Ve yaşam standartlarını olarak kıyaslanamaz bile.

Evet, biliyorum. Ben Türkiye için bahsediyorum zaten. Yurt dışı dediğimi hatırlamıyorum.

Türkiye dediğinizi de hatırlamıyorum. Çünkü genel konusmussunuz

Genel konuşmadım çünkü konu sahibi yurt dışına gitmek ile subaylığı ayrı ülkelerdeki potansiyel meslekleri olarak belirtmiş ve bu konuda istediği tavsiyesini dil öğrenip yurt dışına gitmek için yurt dışı, subaylık için Türkiye'yi dahil etmiş. Ben bunu dikkate alarak Türkiye'deki subaylığın avantajları, zorlukları ve toplumsal statüsünden bahsettim. Benim de öz abim Finlandiya'da yaşıyor. Finlandiya'nın gastronomi okuyanlar için saklı bir cennet olduğunu söyler hep. Bir siz bilgili değilsiniz yani bu konularda. İnsanların idealleri her zaman aynı değildir. Örnek verdiğim kızın babası "Almanya'da lüks bir restoranda aşçıyım"dan etkilenmeyedebilir. Aynı şekilde "askerim" veya süslü bir anlatımla "Türk subayıyım" diyenden de. Bana göre de aşçılık çok sıkıcı, parası ne kadar olursa olsun zamanında çok parası olan biri olarak da, kuruş parasız kalmış biri olarak da aşçılığı hangi ülkede olursa olsun tercih etmem. Ama sana bakalım, Mesela daha okuduğunu anlayamıyorsun, her yazdığıma gülme emojisi atıyorsun, dilinden geçen ülke Almanya. :D

Merhaba geç gördüm kusura bakmayın. Gastronomi okuyorum :)

Genel konuşmadım çünkü konu sahibi yurt dışına gitmek ile subaylığı ayrı ülkelerdeki potansiyel meslekleri olarak belirtmiş ve bu konuda istediği tavsiyesini dil öğrenip yurt dışına gitmek için yurt dışı, subaylık için Türkiye'yi dahil etmiş. Ben bunu dikkate alarak Türkiye'deki subaylığın avantajları, zorlukları ve toplumsal statüsünden bahsettim. Benim de öz abim Finlandiya'da yaşıyor. Finlandiya'nın gastronomi okuyanlar için saklı bir cennet olduğunu söyler hep. Bir siz bilgili değilsiniz yani bu konularda. İnsanların idealleri her zaman aynı değildir. Örnek verdiğim kızın babası "Almanya'da lüks bir restoranda aşçıyım"dan etkilenmeyedebilir. Aynı şekilde "askerim" veya süslü bir anlatımla "Türk subayıyım" diyenden de. Bana göre de aşçılık çok sıkıcı, parası ne kadar olursa olsun zamanında çok parası olan biri olarak da, kuruş parasız kalmış biri olarak da aşçılığı hangi ülkede olursa olsun tercih etmem. Ama sana bakalım, mesela daha okuduğunu anlayamıyorsun, her yazdığıma gülme emojisi atıyorsun, dilinden geçen ülke Almanya. :D

Finlandiya'da aşçı maaşları ne kadar? İki dilli ve lisans diplomalı ve tecrübeli biri için. Bilginiz var mı?

Geri
Yukarı