Sultan papağanı sahibine alışamadı

Prokingest875

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Rtx 3050 İ5 11400H Laptop
Yaklaşık 3 haftayı devireceğiz, 5 aylık oğlumla (melodik ötme sesleri çıkarıyor, aldığımız yerde yanında bülbüller vardı, bülbül sesini taklit ediyor). Fakat 4-5 gün kafeste bırakmama rağmen benden hala korkuyor. Kafes içinde hiç yaklaşmıyor, geri kaçıp ısırıyor elimi. Geri çekmiyorum, ama hem ısırıp hem kaçıyor. Elimle yem yedirmeyi de denedim, olmuyor. Dışarı çıkarıp elimde seviyorum, bırakınca omzuma çıkıp orada duruyor. Elimi uzatırsam hemen uçuyor, yine hiç elletmiyor kendine. Önceden sadece perdeye konuyordu, artık kafesine konmayı öğrendi. Acaba bana alışması için daha erken mi? Onun için neler yapabilirim? Benden şu an her hareketimden korkuyor. Kanadının 1-2 minnacık yerinde tüylerin altı gözüküyor. Bu lutino cins olduğu için normal midir? Kafasının altı da biraz kel, lutino olduğundan 😃😃.ve son olarak görseldeki gibi daldan aşağı kanatlarını açıp kendini aşağı eğitiyor. Haftada 1-2 kez yapıyor bunu. Bunun nedenini araştırdım, ama bulamadım. Bana yardımcı olabilir misiniz? 🤗🤗

IMG_20230612_165915.jpg

IMG_20230612_165106.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ele alıştırmak biraz aç bırakıp, açlıktan dolayı çekirdeği elinden gelip yemesini sağlamakla başlıyor. Dal darıyı çok severler. Ödül niyetine dal darıyı yine elinizde yedirmeye çalışın. Yeter ki elinize alışmaya, size güvenmeye başlasın. Kafesiniz şu anlık idare eder ama ileride daha büyük bir kafes gerekebilir. İkinci resimde kafesi sahiplendiğini kanatlarını açarak belli ediyor. Gece çırpınırsa o kafeste bayağı bir korkacaktır. Şimdilik odada salmayın ve sadece aç kaldığında elden çekirdek, darı, elma vermek için yaklaşın. Kuş kumu, kalamar kemiği mutlaka kafesinde bulunsun. Vitamin aldıysanız suyuna haftada 3 damla, almadıysanız sürekli olmayacak şekilde elma sirkesi veya limon ( 3 damla ) damlatın.

Parmagınıza başta bilerek bolca sirke dökün ve kuşunuza bilinçli olarak ısırtın bir daha kolay kolay elinizi ısırmak için hamle yapmaz ısırma hareketini kesince en azından 1 hafta kuşun yanında durun ardından yavaş yavaş kafese elinizi sokup sevmeye çalışın böyle böyle alışır.

Ele alıştırmak biraz aç bırakıp, açlıktan dolayı çekirdeği elinden gelip yemesini sağlamakla başlıyor. Dal darıyı çok severler. Ödül niyetine dal darıyı yine elinizde yedirmeye çalışın. Yeter ki elinize alışmaya, size güvenmeye başlasın. Kafesiniz şu anlık idare eder ama ileride daha büyük bir kafes gerekebilir. İkinci resimde kafesi sahiplendiğini kanatlarını açarak belli ediyor. Gece çırpınırsa o kafeste bayağı bir korkacaktır. Şimdilik odada salmayın ve sadece aç kaldığında elden çekirdek, darı, elma vermek için yaklaşın. Kuş kumu, kalamar kemiği mutlaka kafesinde bulunsun. Vitamin aldıysanız suyuna haftada 3 damla, almadıysanız sürekli olmayacak şekilde elma sirkesi veya limon ( 3 damla ) damlatın.
Evet deniyorum yavaş yavaş hala korkul tıslasa da biraz güvenini kazandım ve kafesi fotoda belli olmamış onun için kafesini buyük aldım orada sıkıntı yok ama çok korkuyor tisliyor inşallah yavaş yavaş olcak daha 4 hafta olmadı bile

Parmagınıza başta bilerek bolca sirke dökün ve kuşunuza bilinçli olarak ısırtın bir daha kolay kolay elinizi ısırmak için hamle yapmaz ısırma hareketini kesince en azından 1 hafta kuşun yanında durun ardından yavaş yavaş kafese elinizi sokup sevmeye çalışın böyle böyle alışır.
Evet mantıklı duruyor :)

Yeni konular

Geri
Yukarı