Superlux HD681 Referans Kulaklık İncelemesi

Daha önce kullanmış olduğum Sony MDR-XB550AP kulaklığımın başına kötü şeyler gelmesi sonucu yeni bir kulaklık arayışına girdim. Yeni alacağım kulaklıktan beklentilerim şunlardı;
1-Flat EQ.
2-Uzun süreli kullanımda konfor.
3-Dayanıklılık.
4-Geniş sahne.

5-Uygun fiyat.

Maddeleri tek tek değerlendirerek fazla uzatmadan kulaklık hakkında bilgilerimi vermek istiyorum.
1-Flat EQ.
Öncelikle Flat EQ ne demek ve neden ihtiyaç duydum bundan bahsetmek istiyorum.
Çoğu ses ürünün kendine ait bir karakteri vardır. Kullandığınız kulaklıklar, hoparlörler vs. keyifli bir dinleme ortamı oluşturmak için üretilmiştir. Fakat referans kulaklıkları ya da monitörleri müziği düzenlemek ve tüm ses aygıtlarından iyi bir sonuç almak için kullanılır. Yani müzikler referans kulaklıklar ya da monitörlerde düzenlenir. Burada referans ürün kullanma amacımız tamamen dengeli sesler duymaktır. Bir referans aygıtından dinlediğiniz müzikten pek de keyif almamanız beklenir fakat bu referans aygıtı size hiçbir şekilde abartı frekanslar sunmaz. (Kalitesiz ve ucuz modeller hariç.) Örneğin ekstra bass gibi bir özellik kesinlikle yoktur. Bu referans kaynaklar da müzik teknolojileri ile uğraşan, mix ve mastering yapan insanların başvuracağı ilk seçeneklerdendir.
Kulaklığıma gelecek olursak; kulaklık ilk kullanımda tizlerinin jilet gibi keskin olduğunu hissettirdi. Fakat birkaç gün üst üste burn in yaptım ve o keskin tizlerden kurtuldum. Orta frekanslar da kendini daha çok belli etmeye başladı. Baslarda ise belirgin bir fark görmedim. (Burn in: Kulaklığa uzun süreler boyunca orta ses seviyesinde müzik ya da çeşitli frekansların gönderilmesiyle kulaklığın seslerinin yerine oturtulması işlemi.)
Kısaca özetlemek gerekirse; yeterince flat bir kulaklık. Aynı zamanda dinlerken frekanslara tepkisi inanılmaz iyi. Örneğin yüksek baslı bir müzik dinliyorsanız flat olmasına rağmen o bası çok muazzam bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Ama kesinlikle abartı yok.
2-Uzun süreli kullanımda konfor.
Daha önceki kulaklığımda 2-3 saat sonrası kulağımı ciddi şekilde acıtıyor ve baş ağrılarına sebep oluyordu. Ama Superlux HD681 ile 4-5 saat aralıksız kullanımım sonucu terleme dışında hiçbir şikayetim olmadı. Terleme konusunda ise doğduğumdan beri Mersin'de yaşadığım için alıştım diyebilirim. :)
Onun dışında kafa bandı kesinlikle rahatsız etmiyor ve çok güzel kavrıyor.
3-Dayanıklılık.
Malzeme tipleri hakkında pek bilgim yok ama hemen hemen hiçbir metal parçasının bulunmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. İlk hissiyatı pek kaliteli değil ama dayanıklı bir duruşu var. Herhangi bir problem yaşadığımda bu konuyu güncelleyeceğim.
4-Geniş sahne.
Bu da yine mix yaparken olması gereken özelliklerden biridir. Geniş sahne sayesinde enstrümanları daha iyi ayırt edebilir ve mix içinde enstrümanları çok rahat yerleştirebilirsiniz. Kulaklığın yarı açık yapısı sayesinde sahne gayet yeterli oranda geniş tutulmuş.
5-Uygun fiyat.
Ürünü Yonka Müzik Market'ten 275 TL'ye satın aldım. Daha ucuza Behringer'in modelleri vardı fakat onların flatliğinden şüphe ettiğim için bu kulaklığı almaya karar verdim. Ödediğim para bana biraz fazla geldi ama ürünün gerçek fiyatını baz alırsak (35 dolar) gerçekten çok ucuz bir kulaklık. Biraz kurun azizliğine uğradım maalesef. :)
Ama iyi ki almışım dediğim bir kulaklık.

Önemli Eksileri
1- Kulaklık yarı açık bir yapıya sahip olduğu için ses yalıtımı asla beklemeyin. Sizin dinlediğiniz dışarıdan duyulabilir ve siz de dışarıdaki sesleri duyabilirsiniz. Ama tabii bu şikayet edilebilecek bir eksik değil çünkü yarı açık olması bize geniş bir sahne sunuyor.
2- Daha dayanıklı hissettiren bir malzeme yapısı olsun isterdim.
3- Bu kulaklığın abisi olan 668B modelinde olduğu gibi modüler bir kablo yapısı olmasını çok isterdim. Sonuçta kulaklıklarda en çok patlak veren yerler genelde kablolar ya da pedler oluyor.

Önemli Artıları
1- Fiyat
2- Başlangıç ve yarı profesyonel işler için yeterli flat oranı.
3- Ürünle birlikte vidalı bir jak dönüştürücü gelmesi. (Ürün 3.5mm jak taşıyor fakat vidalı bir dönüştürücü ile 6.35Mm'ye çevirip ses kartıma çok kolay bir şekilde taktım.
4- 32 Ohm'luk bir kulaklık olduğu için giriş, orta seviye bir ses kartı ile de çok rahat bir şekilde bu kulaklığı besleyebilirsiniz.

Bu kulaklık ile yaptığım ilk mix ve mastering deneyimimi dinleyebilirsiniz. Google Drive

Ekran Alıntısı.PNG

Burada ise Sonarworks Reference 4 yazılımı ile mix ve mastering yaparken kullandığım ayarları görüyorsunuz.
Mavi çizgi kulaklığın kendi frekansları, mor çizgi ise Sonarworks %70 oranında aktif edildikten sonra kulaklığın değişen frekans grafiğini temsil ediyor.
Görüldüğü üzere tizler traşlanmış, orta frekanslara biraz can verilmiş ve baslar da biraz kısılmış.
NOT: Bu işlerde biraz yeniyim mix ve mastering süreçlerini öğrenmeye çalışıyorum. Mutlaka hatalarım vardır. Dinleyip yorum yapıp hatalarımı söyleyip bana katkıda bulunan herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Hocam merhaba tekrardan. Kulaklığı aylardır kullanıyorum çok memnunum ancak sol tarafta bir sorun oluşmaya başladı. Bass ve sub seslerde çok cızırdıyor. (sadece sol.) Bunu nasıl çözebilirim?

EQ'nuzu agresif mi kullanıyorsunuz?

EQ'nuzu agresif mi kullanıyorsunuz?

EQ ayarı yapmadım. Yapmayı da tavsiye etmiyorum zaten. Uzun süre dinledikten sonra ya kulağım alıştı ya da kulaklık kendine geldi. Orijinal haliyle daha keyifli hissiyat alıyorum. Bunun dışında prodüksiyonla uğraştığım için ve işim müzik ile alakalı olduğu için kulaklığı gün içinde çok kullanıyorum saatlerce. Sabah akşam, gecedn sabaha kullandığım oluyor. Ancak bası çok yormam normalde. Acaba m-Audio tarzı harici bir ses kartı alıp çalışsam kulaklığı rahatlatır mıyım? Bende normalde anakarta takılan ses kartlarından var.

EQ ayarı yapmadım. Yapmayı da tavsiye etmiyorum zaten. Uzun süre dinledikten sonra ya kulağım alıştı ya da kulaklık kendine geldi. Orijinal haliyle daha keyifli hissiyat alıyorum. Bunun dışında prodüksiyonla uğraştığım için ve işim müzik ile alakalı olduğu için kulaklığı gün içinde çok kullanıyorum saatlerce. Sabah akşam, gecedn sabaha kullandığım oluyor. Ancak bası çok yormam normalde. Acaba m-Audio tarzı harici bir ses kartı alıp çalışsam kulaklığı rahatlatır mıyım? Bende normalde anakarta takılan ses kartlarından var.

Sürücüsü yıpranmış olabilir. Genelde alt seslerde cızırdama zorlandığını işaret eder diye biliyorum.

Anladım. Tamir edilebilir mi peki bu tarz durumlar bilgin var mı? Müsait bir zamanda kulaklık tamircisine götüreceğim. Dikkat etmem gereken bir şey var mı?

Ne desem yalan olur. Bir baktırın belki kablolarda temassızlık vs bir şey vardır.

Ne desem yalan olur. Bir baktırın belki kablolarda temassızlık vs bir şey vardır.

Ek bilgi vereyim kulaklığın kenarlarında oynayan yuvarlak bir kısım var ya, Superlux'un varsa bakınca anlarsın zaten. Hareket ediyor o kısım. O kısmı aşağı doğru bastırınca cızırtı bir nebze kesiliyor bu arada. Yani orayla alakalı bir durum. Artık sürücü orada mı bilgim yok. Neyse hocam teşekkürler ben baktıracağım.

Merhaba,
Kulaklık bugün elime geçti. MacBook Air M1 2020 modelinde kullanınca ses yüksek seviyelere ulaşabiliyor ama B450M Bazooka V2 anakarttaki Realtek ALC892 yonga ile sesi %100'e aldığımda bile belki %70 ses seviyesine anca çıkıyor ve tiz seslerde cızırtı yapmaya başlıyor. Ses kartı mı almam gerekiyor? Pek bilgili değilim bu konularda. DAC/AMP ve ses kartı nedir ne değildir bilmiyorum. Behringer UM2 veya m-Audio m-track solo gibi 1,5K-2K arası ses kartı tavsiyeniz var mı? Bu ses yongası ile iyi ses alanlar da okudum, ses kartsız çözülebilir mi?

Merhaba,
Kulaklık bugün elime geçti. MacBook Air M1 2020 modelinde kullanınca ses yüksek seviyelere ulaşabiliyor ama B450M Bazooka V2 anakarttaki Realtek ALC892 yonga ile sesi %100'e aldığımda bile belki %70 ses seviyesine anca çıkıyor ve tiz seslerde cızırtı yapmaya başlıyor. Ses kartı mı almam gerekiyor? Pek bilgili değilim bu konularda. DAC/AMP ve ses kartı nedir ne değildir bilmiyorum. Behringer UM2 veya m-Audio m-track solo gibi 1,5K-2K arası ses kartı tavsiyeniz var mı? Bu ses yongası ile iyi ses alanlar da okudum, ses kartsız çözülebilir mi?
Ses kartsız çözümlere aşina değilim ancak bir bütçen varsa ve ses kartı almak istiyorsan Audient ID4 mk2 yi tavsiye ediyorum her alanda işinizi fazlasıyla görür. Elbette daha ucuz çözümlerde vardır. Ama bir ses kartının çözünürlüğünde ve detayında olmaz bütçeniz yetiyorsa gerçekten güzel bir alet ID4 mk2.

Merhaba,
Anakartın ses driverından kulaklıgı taktıgınız çıkışı hoparlor olarak değiştirir misiniz? Ses yükselebilir. Aynı şekilde hoparlor olarak seçiliysede kulaklık yapın. Bu işlemi kasanın ön kulaklık takma portundada deneyebilirsiniz.

Ben Behringer UMC202HD ses kartımla beraber kullanıyorum. Anakarta bağlandığımda sesten hiç memnun kalmıyorum o yüzden ses kartı olması çok avantajlı olacaktır. Bahsettiğiniz ses kartlarından size uygun olanı alabilirsiniz.

Anakartın ses driverından kulaklıgı taktıgınız çıkışı hoparlor olarak değiştirir misiniz?
Realtek sürücülerini güncelledim ama dediğiniz gibi bir seçenek bulamadım.

Ses kartsız çözümlere aşina değilim ancak bir bütçen varsa ve ses kartı almak istiyorsan Audient ID4 mk2 yi tavsiye ediyorum her alanda işinizi fazlasıyla görür.
O model beni aşıyor.

Ben Behringer UMC202HD ses kartımla beraber kullanıyorum. Anakarta bağlandığımda sesten hiç memnun kalmıyorum o yüzden ses kartı olması çok avantajlı olacaktır. Bahsettiğiniz ses kartlarından size uygun olanı alabilirsiniz.
UM2 uygun fiyata bulursam bakacağım.

EQApo ve Dolby ile kullanınca güzel bir ses alıyorum ama ses arttığı için neredeyse tiz olan her seste cızırdama yapıyor. Kesin ses kartı ile çözülecek bir sorun mu anlayamadım. Eğer öyle ise bir ses kartı alacağım.

M-Audio Solo (1600TL) - Behringer UM2 (1630TL) - İkinci el iBasso DC03 (1080TL) arasında kaldım. Sonuncusu kulaklığı besleyebilir mi ya da iyi bir ses verir mi emin değilim. Hangisini önerirsiniz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı