Superonline Huawei modemde dalgalı hız veriyor

Takeshi Kovacs

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Adana
7 gün önceye kadar sorunsuz olan internetim, FTTB WAN kablosunu, denemek için Huawei Modemden (LG8245X6) diğer modemime taktıktan sonra(Şifreyi öğrenip girdim, çalıştı) resmen bozuldu. Huawei modeme tekrar döndüğümde sorunlar başladı. Asus modeme taktığımda Hız dalgalanma sorunu yoktu ve çok stabil çalışıyordu, ne olduysa o işlemden sonra oldu. 100 MBPS kullanmama rağmen hız 200 gibi absürt değerlere çıkıp çıkıp tekrar iniyor. Hiç stabil kalmıyor. Fakat diğer ASUS modemimde(RT N-19) denediğimde stabil hız veriyor. FAKAT ASUS'da da Gigabit ethernet olmadığı için bufferbloat çok fazla oluyor ve az da olsa hız kaybı oluyor. Bu durumu nasıl çözebilirim?
Gigabit Ethernet portlu başka bir router ile denedim. Dalgalanma sorunları aynı Huawei modemdeki gibi oluyor. İki farklı ethernet tipinden birinde sorun olmazken diğerinde neden dalgalanıyor? Acaba CAT6 kablosunun içindeki UTP kablolarından biri temassızlık yapıyor olabilir mi?

Superonline MH bağlantı hızında bir sorun görünmediği için ekip gönderebiliriz ama ücret ödersiniz diyor.

Steam Dalgalı indirme hızı:
Yeni projee-min.gif

RJ45:
IMG_20211229_003653.jpg
IMG_20211229_003554.jpg

7 gün önceye kadar sorunsuz olan internetim, FTTB WAN kablosunu, denemek için Huawei Modemden (LG8245X6) diğer modemime taktıktan sonra(Şifreyi öğrenip girdim, çalıştı) resmen bozuldu. Huawei modeme tekrar döndüğümde sorunlar başladı. Asus modeme taktığımda Hız dalgalanma sorunu yoktu ve çok stabil çalışıyordu, ne olduysa o işlemden sonra oldu. 100 MBPS kullanmama rağmen hız 200 gibi absürt değerlere çıkıp çıkıp tekrar iniyor. Hiç stabil kalmıyor. Fakat diğer ASUS modemimde(RT N-19) denediğimde stabil hız veriyor. FAKAT ASUS'da da Gigabit ethernet olmadığı için bufferbloat çok fazla oluyor ve az da olsa hız kaybı oluyor. Bu durumu nasıl çözebilirim?
Gigabit Ethernet portlu başka bir router ile denedim. Dalgalanma sorunları aynı Huawei modemdeki gibi oluyor. İki farklı ethernet tipinden birinde sorun olmazken diğerinde neden dalgalanıyor? Acaba CAT6 kablosunun içindeki UTP kablolarından biri temassızlık yapıyor olabilir mi?

Superonline MH bağlantı hızında bir sorun görünmediği için ekip gönderebiliriz ama ücret ödersiniz diyor.

Steam Dalgalı indirme hızı:
Eki Görüntüle 1255087

RJ45:
Eki Görüntüle 1255089Eki Görüntüle 1255090
Hocam sen de mi? Bende hız dalgalanması testlerde 20mb ile 700 mb arası , indirme hızı da 5-20mb/sn. LG8245X6 modem fiber katili

Hocam sen de mi? Bende hız dalgalanması testlerde 20mb ile 700 mb arası , indirme hızı da 5-20mb/sn. LG8245X6 modem fiber katili
Hocam Donanımhaber'deki konuyu buraya da açtım. Sorun modemde değilmiş. Gigabit ethernetli başka bir modemde daha denedim, aynı sonucu aldım. Cuma günü RJ-45'i söküp yeniden çakmayı deneyeceğim. Bu arada siz hangi şehirden kullanıyorsunuz?

Bu arada sorunumuz tıpa tıp aynı, sadece benim paketim 100 mbps. Fast ethernetli herhangi bir routera bağladığımda hiç dalgalanma sorunu olmuyor. Çok ilginç bir durum. Sizin hat FTTH idi yanılmıyorsam. Kıl kablo geliyor değil mi?

Alman malı CAT 7 taktım.Ekip bugün gene geldi benim bilgisayarda hız testlerde 700mbden başlıyor , arıza ekibinin kendi laptobunda 20 mb . Onlar da işin içinden çıkamadılar, sanırım ücretsiz cayma seçeneği sunacaklar
Büyük ihtimal aradaki fark ethernet tipinden dolayı. Fast ethernette sorun olmuyor. Bunu iletirseniz belki çözüm yolu bulurlar.
2.5 ay sonra sorun düzeldi arkadaşlar.
3 ay sonra sorun düzeldi.

Son düzenleme:
Kendi kendine düzeldi.

Rica etsem benim konuma bakabilirmisiniz belki bildiğiniz birşey olabilir.

Geri
Yukarı