Çözüldü Superonline Wi-Fi 6 modemi altyapınız desteklemiyor diye kurmuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Bir süre önce Superonline binaya fiber altyapı getirdi. Kapıya kadar da gelip ister misiniz dediler. Canıma minnet, zaten yıllardır bekliyorum. Halihazırda 70 Mbps VDSL kullanıcısı olduğumdan 100 Mbps altı düşünmüyordum ama üstüne de çok gerek yok dedim. 500 Mbps seçerseniz Wi-Fi modem vereceğiz dediler. Mevcut ekonomik şartlarda verilen ücret makul olunca da kabul ettim. Kampanyanın (hatta 500 ve üstü bütün kampanyaların da) asıl vurucu noktası Wi-Fi 6 modem veriliyor olması.
Gelgelelim kuruluma geldiler. Her şey güzelce halloldu ama tek bir şey hariç. Kurulum sırasında (eve yeni gelmiştim ve fazla üstüne düşmemiştim) Wi-Fi 5 modem takmışlar. Bir de kurulum sırasında Wi-Fi 6 modemi övüyorlar ama. Çekim alanı çok iyi sıkıntı çekmezsiniz falan.
Neyse efendim, ben bunları önce kendi sisteminden daha sonra ise hiçbir işe yaramadığını fark ettiğim BTK üzerinden şikayet ettim. Sonuç olarak bana şu cevabı verdiler.

Binanız üzerinde internet hizmetinin Alcatel terminalinde bulunması sebebiyle Wi-Fi 6 modem değişimi yapılamamaktadır. Wi-Fi 6 kurulumu için terminalin Huawei ont olması gerekmektedir.

Böyle bir durum var mı gerçekten? Wi-Fi 6 modem alsam kullanamaz mıyım? FTTB kullananların Wi-Fi 6 modem kullanamadığını çünkü WAN girişi olmadığını duydum. Ama benim daireme kadar GPON geldiği için ister WAN girişinden ister başka türlü kullanabilirim diye düşünüyorum.

Konu hakkında bilgi/yetki sahibi arkadaşların yorumlarını merakla bekliyorum.

Çözüm
@saglamdev

Aynen öyle. Stokta bulabilirseniz Nokia G-2426G-A modelini isteyin. Yoksa Wi-Fi 6 diye Huawei HG8245X6 getirseler bile sizde çalışmaz. Bir de ZTE H3600 var ama onun için problemli deniliyor.

Ayrıca bu cihazlardan birisini getirip kurarlarsa ONT cihazınız gidiyor. Çünkü bu cihazların ikisi de dahili ONT'li. Yani bir daha kendi piyasadan aldığınız Router'ları öyle ONT çıkışına bağlayıp kullanma şansınız yok. Şimdi 10 dakikalık bir işlemle kendi cihazınızı kullanabiliyorsunuz. Ama o zaman onların cihazına mahkum kalacaksınız. Artısı eksisi siz karar verin.
ZTE H3600v9 ve Huawei LG8245X6-20 modelleri harici ONT ile çalışıyor. Onlardan varsa kendi routerınızı koyabiliyorsunuz yerlerine hala.
H3600 ayrı onu kimse konuşmuyor zaten. Ama LG8245X6 dahili ONT'li bir cihaz. Yanlışınız var. Cihazın arkasına fiber konnektör doğrudan giriyor. Ayrı bir ONT'ye gerek yok. Hatta cihazın arka tarafında kablo gerilmesin, çekilmesin diye fiber kablonun dolanacağı çentikli kanallar var. Dikkatli bakınca fark edersiniz.

Eki Görüntüle 1424135

@gicirdayanmentese
Evet izin vermiyorlar ama şifreyi öğrenip kendi cihazınızı kullanabiliyorsunuz. Eğer dahili ONT'li cihaza geçerseniz bu imkanınız bitiyor. Sadece bilginiz olsun diye ekledim. Böyle bir istediğiniz yoksa sizlik bir durum yok.
HG8245X6-20 dahili ONT'li. LG8245X6-20'de ONT yok.

HG8245x6-20 dahili ONT'li. LG8245x6-20'de ONT yok.

Tamam bir de ONT'siz LGxxxx olan model varmış ben bilmiyordum. Gerçi bu modeli gören duyan var mı bilmem. Adamlar sitelerine bile koymamış. Bulursanız takın kullanın madem ne diyeyim. İnatlaşmak gibi oldu iyice sıkıldım. Ve bu çözümsüz konu neden bu kadar uzadı anlamadım. Sözleşmede Wi-Fi 6 yazıyor muymuş? Yazmıyormuş. E o zaman bitti.

Tamam bir de ONT'siz LGxxxx olan model varmış ben bilmiyordum. Gerçi bu modeli gören duyan var mı bilmem. Adamlar sitelerine bile koymamış. Bulursanız takın kullanın madem ne diyeyim. İnatlaşmak gibi oldu iyice sıkıldım. Ve bu çözümsüz konu neden bu kadar uzadı anlamadım. Sözleşmede Wi-Fi 6 yazıyor muymuş? Yazmıyormuş. E o zaman bitti.

Tamam hocam gerilmeye gerek yok. Aslında birden fazla çözüm gösterebilsem ikinizi de gösteririm. Benim için şimdilik çözüldü gibi. İkiniz de çok faydalı oldunuz @ulpian @saglamdev

Tamam hocam gerilmeye gerek yok. Aslında birden fazla çözüm gösterebilsem ikinizi de gösteririm. Benim için şimdilik çözüldü gibi. İkiniz de çok faydalı oldunuz @ulpian @saglamdev

Yok hocam ben gerilmedim sakinim. Sadece çözüme ulaşmak yerine konudan sapıp ha bire aynı yerde dönüp duruyoruz ona şaşıyorum. Gittik ONT muhabbetine takıldık. Onu da sadece ekstra bilgi olsun diye vermiştim. Ki siz de yok benim için o sorun değil dediniz. O konu da orada kapandı zaten. Yoksa içinde olunan durum belli, alternatifler belli.

Geri
Yukarı