Çözüldü Superonline Wi-Fi 6 modemi altyapınız desteklemiyor diye kurmuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Bir süre önce Superonline binaya fiber altyapı getirdi. Kapıya kadar da gelip ister misiniz dediler. Canıma minnet, zaten yıllardır bekliyorum. Halihazırda 70 Mbps VDSL kullanıcısı olduğumdan 100 Mbps altı düşünmüyordum ama üstüne de çok gerek yok dedim. 500 Mbps seçerseniz Wi-Fi modem vereceğiz dediler. Mevcut ekonomik şartlarda verilen ücret makul olunca da kabul ettim. Kampanyanın (hatta 500 ve üstü bütün kampanyaların da) asıl vurucu noktası Wi-Fi 6 modem veriliyor olması.
Gelgelelim kuruluma geldiler. Her şey güzelce halloldu ama tek bir şey hariç. Kurulum sırasında (eve yeni gelmiştim ve fazla üstüne düşmemiştim) Wi-Fi 5 modem takmışlar. Bir de kurulum sırasında Wi-Fi 6 modemi övüyorlar ama. Çekim alanı çok iyi sıkıntı çekmezsiniz falan.
Neyse efendim, ben bunları önce kendi sisteminden daha sonra ise hiçbir işe yaramadığını fark ettiğim BTK üzerinden şikayet ettim. Sonuç olarak bana şu cevabı verdiler.

Binanız üzerinde internet hizmetinin Alcatel terminalinde bulunması sebebiyle Wi-Fi 6 modem değişimi yapılamamaktadır. Wi-Fi 6 kurulumu için terminalin Huawei ont olması gerekmektedir.

Böyle bir durum var mı gerçekten? Wi-Fi 6 modem alsam kullanamaz mıyım? FTTB kullananların Wi-Fi 6 modem kullanamadığını çünkü WAN girişi olmadığını duydum. Ama benim daireme kadar GPON geldiği için ister WAN girişinden ister başka türlü kullanabilirim diye düşünüyorum.

Konu hakkında bilgi/yetki sahibi arkadaşların yorumlarını merakla bekliyorum.

Çözüm
@saglamdev

Aynen öyle. Stokta bulabilirseniz Nokia G-2426G-A modelini isteyin. Yoksa Wi-Fi 6 diye Huawei HG8245X6 getirseler bile sizde çalışmaz. Bir de ZTE H3600 var ama onun için problemli deniliyor.

Ayrıca bu cihazlardan birisini getirip kurarlarsa ONT cihazınız gidiyor. Çünkü bu cihazların ikisi de dahili ONT'li. Yani bir daha kendi piyasadan aldığınız Router'ları öyle ONT çıkışına bağlayıp kullanma şansınız yok. Şimdi 10 dakikalık bir işlemle kendi cihazınızı kullanabiliyorsunuz. Ama o zaman onların cihazına mahkum kalacaksınız. Artısı eksisi siz karar verin.
ZTE H3600v9 ve Huawei LG8245X6-20 modelleri harici ONT ile çalışıyor. Onlardan varsa kendi routerınızı koyabiliyorsunuz yerlerine hala.
Tamamen işgüzarlık yapılmış. GPON üzerinden yaptığınız bağlantıda modemin desteklediği Wi-Fi bağlantı standardı hiçbir şeyi değiştirmez. Wi-Fi 6 modemi 100Mbit hızda da 1Gbps hızda da bağlasanız Wi-Fi hızınız dışında değişen bir şey olmaz.

Kaç gündür ısrarla vurguluyorum. Bilmeyen birini kandırma, bilen birini alaya almadan başka bir şey değil bu. Bayi beni tekrar arayacakmış güya. Tüketici hakem heyeti yolu göründü. Hadi diyelim gerçekten desteklemiyor. Ben aldığım eksik hizmet sonucu ayıp oranında indirim beklerim.

Çağrı merkezinde teknik destek kısmına bağlandım. Size ne dediler ona göre konuşayım diyor 😂
Bana bu işin mantıklı bir açıklamasını yapın, kabul edeceğim dedim. Biz önümüzde yazanı okumakla sınırlıyız diyor.

Bu arada Wi-Fi 5 modem ile Wi-Fi 6 modem arasında kesinlikle Wi-Fi 6 tercih edilmelidir denebilir mi? Yoksa aksine Wi-Fi 5 tavsiye edecek var mıdır? Bu soruyu Superonline tarafından verilen modemler için soruyorum. Yoksa teknoloji olarak fark tabi ki ortada.

Ayrıca şunu belirtmemde fayda var. Mevcut Wi-Fi 5 modemle tarifem 500/20 olmasına rağmen kablolu 900 mbps ve kablosuz max 300-400 mbps alıyorum. (Modemin yanındayken)

@Ali Güngör abi bu konuda senin de yorumunu alsam aşırı tatmin olurum.

Son düzenleme:
Hocam sizin Wi-Fi 6 modeme geçmeniz şart kablolu 900Mbps hıza ulaşıyorsanız Wi-Fi 5'te o hızlara ulaşmazsınız. En fazla 600Mbit civarı bir hız alırsın yanlış hatırlamıyorsam. Wi-Fi 6 standardı GigaFiber'e tam uyum sağlar. Diğer türlü tam hızınızı sadece kablo ile alabilrisiniz. Tabii bu dediklerim kendi cihazlarınız Wi-Fi 6'yı destekliyorsa geçerli.

Hocam sizin Wi-Fi 6 modeme geçmeniz şart kablolu 900Mbps hıza ulaşıyorsanız Wi-Fi 5'te o hızlara ulaşmazsınız. En fazla 600Mbit civarı bir hız alırsın yanlış hatırlamıyorsam. Wi-Fi 6 standardı GigaFiber'e tam uyum sağlar. Diğer türlü tam hızınızı sadece kablo ile alabilrisiniz. Tabii bu dediklerim kendi cihazlarınız Wi-Fi 6'yı destekliyorsa geçerli.
Teşekkürler hocam. Evde şimdiden wifi 6 yı destekleyen 2 cihazım var.

Eğer size verdikleri cevaptaki gibi bulunduğunuz bölgedeki altyapı zamanında Alcatel OLT cihazlarla kurulmuşsa adamların bir suçu günahı yok.

Bilmediğiniz şey şu. Fiber altyapıda santraldeki cihaz ile evdeki ONT'nin uyumlu olması gerekir. O istediğiz cihazı getirip taksalar bile internete bağlanamazsınız. Çünkü Superonline'nın verdiği Wi-Fi 6 router dahili ONT içeriyor ve Huawei altyapıya uyumlu. Alcatel sahada çalışmaz.

Eğer Wi-Fi 6 kullanmayı bu kadar çok istiyorsanız dışarıdan kendinize hemen bir cihaz alabilirsiniz. Örneğin;

Eğer size verdikleri cevaptaki gibi bulunduğunuz bölgedeki altyapı zamanında Alcatel OLT cihazlarla kurulmuşsa adamların bir suçu günahı yok.

Bilmediğiniz şey şu. Fiber altyapıda santraldeki cihaz ile evdeki ONT'nin uyumlu olması gerekir. O istediğiz cihazı getirip taksalar bile internete bağlanamazsınız. Çünkü Superonline'nın verdiği Wi-Fi 6 router dahili ONT içeriyor ve Huawei altyapıya uyumlu. Alcatel sahada çalışmaz.

Eğer Wi-Fi 6 kullanmayı bu kadar çok istiyorsanız dışarıdan kendinize hemen bir cihaz alabilirsiniz. Örneğin;
Açıklama için teşekkürler. Aslına bakarsanız Superonline öncesinde evde bir wifi 4 bir de wifi 5 cihazım vardı. Yeni modemle birlikte kablolu olarak bir mesh kurmayı düşünüyorum. Bu ağı kurmak beni çok zorlamaz, sadece mevcut CAT5 kabloları CAT6 ile yenileyeceğim ve 1 kablo daha çekeceğim.

Dediğiniz gibi Superonline'ın açıklaması durum böyleyse yeterli bir açıklama fakat süreç boyunca WiFi 6 yaygarası yaparken altyapının böyle olduğunu bilmiyor olamazlar. Kurulum sırasında da WiFi 6 modem kuruyormuş gibi davranırken taktığı modemin WiFi 5 olduğunu bilmiyor olamazlar.

Kaldı ki vaat edilen modemi bir sebepten veremiyorlarsa, ayıp/eksiklik oranında indirim yapılması gerekmez mi?

Bu durum saha elemanlarının iş bilmezliği. Satış yaparken öve öve milleti gaza getiriyor işte. Sırf bu yüzden indirim vs alabileceğinizi sanmıyorum. Sözleşmede böyle özellikte bir cihaz verileceği yazıyorsa belki bir ihtimal.

Bu durum saha elemanlarının iş bilmezliği. Satış yaparken öve öve milleti gaza getiriyor işte. Sırf bu yüzden indirim vs alabileceğinizi sanmıyorum. Sözleşmede böyle özellikte bir cihaz verileceği yazıyorsa belki bir ihtimal.
Sözleşmede WiFi 5 yazmışlar. Bu da benim iş bilmezliğim, okumadan geçmişim. Ama kampanyanın adı Fiber Daha Hızlı olarak geçiyor ve bu kampanyada wifi 6 verileceği yazılıyor. Ayrıca 500 ve üstü tüm kampanyalarda wifi 6 vaat ediliyor.

Alcatel/Nokia altyapılarda Huawei yerine nokia ve zte wifi6 router veriyorlar. Size bakan bayide stok kalmadıysa sistem de Huawei wifi6 takmaya izin vermediyse böyle olmuştur. MH üzerinden kayıt açmaya devam edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı