Takıntılardan Nasıl Kurtulunur?

mustafaylmz838

Yoctopat
Daha fazla  
Çok garip bir takıntım var. Telefonu şarja takınca bazen “acaba düzgün takmadım mı ya da uygulama açık bıraktım mı?” diye düşünüp tekrar çıkarıyorum ve bu bazen döngüye giriyor. Şarja takarken 3 kez tak çıkar yapıyorum. Gerçekten nasıl bundan kurtulacağımı bilmiyorum. Önerileriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kapatırken zihninde "uygulamaların hepsini kapattım ve şarjı düzgünce taktım" diye söylersen, bilinçaltın algılar ve emin olursun diye düşünüyorum.

Çok garip bir takıntım var. Telefonu şarja takınca bazen “acaba düzgün takmadım mı ya da uygulama açık bıraktım mı?” diye düşünüp tekrar çıkarıyorum ve bu bazen döngüye giriyor. Şarja takarken 3 kez tak çıkar yapıyorum. Gerçekten nasıl bundan kurtulacağımı bilmiyorum. Önerileriniz var mı?
Eğer gündelik yaşantınızı kötü etkileyen bir şeyse psikiyatrist desteği almak en mantıklı karar olacaktır. Ek olarak dediğiniz durum OKB'nin belirtilerinden birisi olabilir.
  • Kirlenme korkusu
  • Düzenli ve simetrik olma
  • Kendisini veya sevdiklerinin zarar görmesine ait düşüncelere kapılma
  • Başkalarının dokunduğu nesnelere dokunamamak
  • Nesneler düzenli olmadığında strese girme
  • El sıkışmaktan rahatsızlık duyma
  • Sürekli el yıkama
  • Aşırı temizlik takıntısı
  • Mikroplardan korkma
  • Sürekli duş alma isteği
  • Sürekli bir şeyleri kontrol etme ihtiyacı duyma
  • Bir şeyleri sayma
  • Kilitlendiklerinden emin olmak için kapıları tekrar tekrar kontrol etme
  • Kapalı olduğundan emin olmak için ocağı tekrar tekrar kontrol etme
  • Belirli kalıplarda sayma
  • Bir duayı, kelimeyi veya ifadeyi içten içe tekrarlamak
Yukarıdakileri de yaşıyor musunuz?

Eğer gündelik yaşantınızı kötü etkileyen bir şeyse psikiyatrist desteği almak en mantıklı karar olacaktır. Ek olarak dediğiniz durum OKB'nin belirtilerinden birisi olabilir.

Yukarıdakileri de yaşıyor musunuz?
Hocam bunların çoğu bende de var.

Hocam bunların çoğu bende de var.
OKB işaretleridir bunlar, sizde sahip olabilirsiniz. Psikiyatriste görünmekte fayda var. Tabii gündelik yaşamı olumsuz etkileyen bir durum yoksa sıkıntı yok da, bunlara sahip bir insanın olumsuz etkilenmeme gibi bir imkanının olduğunu sanmıyorum.

Belli bir zamandan sonra takıntılara alışıyorsunuz. 18 yaşındayım, yaklaşık 8 senedir takıntılarım var, artık hayatımı alt üst etmek yerine sadece sinir bozucu oluyorlar. Önceleri kafayı takmayı da kafaya takıp iyice delirirdim.

Sana vereceğim tavsiye düşünceler geldiğinde o an ne yapıyorsan onu yapmaya devam etmen. Ustalaşması zor bir yetenek, ben bile henüz tam alışamadım ama cidden işe yarıyor. Mesela oyun oynarken aklına takıntı geldiyse oyununa odaklan, hatta odaklanmana bile gerek yok sadece bir şey düşünmeden oyununa devam et. Takıntı dediğin şey beynindeki nöronların sürekli aynı yerde aynı iletimi yapmasından kaynaklanıyor. Eğer sen o nöronları ne kadar çalıştırırsan takıntı da hafızanda o kadar kalıcı yer edinir. Bazı takıntılarım var ki üzerinden 5 sene geçmesine rağmen hala oradalar ve kalıcı hafızama yerleştiler. Ne yaparsam yapayım söküp atamıyorum. Ben de onları kabullenip onlarla beraber yaşamayı öğrendim.

Geri
Yukarı