Takistle alışveriş nasıl oluyor?

yucewalden

Hectopat
Makaleler
1
Şimdi ben bir ürün alıyorum ve bu ürünün aldığım fiyatı banka alıyor, ben ara ara ile mi ödüyorum aldığım fiyatı. Kafam çok karıştı bu konuda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kredi kartınızla ödeme yaparken taksiti seçiyorsunuz. Ekstrenizin her ay kesildiği tarihte 1'er taksit ödeme yapıyorsunuz.
Örneğin 1000 TL'lik bir ürün alacaksınız. Taksitli fiyatı 1200 TL. 4 taksitle satın alırsanız her ay ekstrenizle beraber 300 TL ödüyorsunuz. Peşin fiyatına taksitte ürün fiyatıyla aynı olur.

1000 TL olsun aldığın ürün. 4 ay taksit diyelim. Banka senin yerine 1000 TL'yi ödüyor.
Sen ise bankaya ödeme yapıyorsun ( kredi kartı ile taksit yaptırdıysan ).
Sen ayda 250 lira olacak şekilde ödeme yapıyorsun, 4 ay boyunca.

Misal ürün 3600 TL, kredi kartına 12 taksitle aldınız, banka satıcıya 3600 TL geçirir hesabına, siz ise aylık 300 TL olarak 12 ay boyunca bankaya ödeme yaparsınız. (Vade farkı koyarsa fiyat artabilir, o da eşit taksitlere bölünür.)

Banka size borç veriyor.

Hocam ona kredi çekmek denmiyor mu?

1000 TL olsun aldığın ürün. 4 ay taksit diyelim. Banka senin yerine 1000 TL'yi ödüyor.
Sen ise bankaya ödeme yapıyorsun ( kredi kartı ile taksit yaptırdıysan ).
Sen ayda 250 lira olacak şekilde ödeme yapıyorsun, 4 ay boyunca.

En açıklayıcı örneği sen verdin dostum teşekkürler.

Banka o ürünün fiyatını sizin yerinize ödüyor, siz de bankanın ödediği parayı ödüyorsunuz. Taksitle ürünün fiyatı artıyor. Örneğin peşin fiyatlı 2000 liralık ürün, 5 taksitle toplam 2500 lira oluyor. Siz de her ay 500 lira bankaya ödüyorsunuz.

Ürün bedelini kredi kartından çekiyor ve kaç vadede ödemek istiyorsan ona göre takside bölüyor bankan, tabii buna bağlı olarak fark ödüyorsun. Ay sonunda da kredi kartı ekstre borcunu ödemen gerekiyor ya da en az asgarisini. Vs. öyle yani bu işler.

Yeni konular

Geri
Yukarı