Tanklar önemini yitirdi mi?

Askeri ve Ekonomik sebeplerden dolayı. Suriye buna güzel bir örnek.
Katılmıyorum. Bu söyleyecekleri belki bazılarını huzursuzlandırabilir fakat Türkiye Rusya'nın rakibi olabilecek kapasitede bir ülke değil. Belki topyekün savaş söz konusu olduğunda cepheleri sabit tutabiliriz ama şu anda içinde bulunduğumuz 2. Soğuk Savaş'ta bu söz konusu değil. Yönetimdeki farklılıklardan bile anlaşılabilir ufak bir analiz yeterli:

Suriye iç savaşında her ne kadar karşısında duruyor gibi gözüksek de muhalifleri paralı asker gibi kullanmak dışında pek bir şey yapmıyoruz. Açık konuşacağım Türkiye bu savaşın yenilenidir ve en çok zarar gören ülkesidir.

Sebebi de belli savaşın şu noktasında +4 milyon mülteciyi bize itekleyen Ruslar. Bi' bu kadarını ortalama 5 milyon kadarını da İdlib'de küçük bir alana sıkıştıran ve savaşın devam etmesi dahilinde ülkemize itekleyecek olan da Ruslar. Geçen sene 33 askerimizi şehit eden ve yaralıları almaya gelen ambulansları bile korkmadan vuranlar da Ruslar. Biz ne yaptık? Vuran Rusya bile demedik zira gücümüz yetmez bunu belki halkın bir kesimi fark edemedi ama hükûmet gayet farkında. Suçu Esad Rejimi'ne atıp onlarla savaştık, kara unsurlarının çok büyük bir kısmını yok ettik ama Rus ordusuna hiçbir şey yapamadık.

Zira tekrarlıyorum Türkiye hiçbir açıdan (topyekün olmadığı sürece) Rusya'nın dişine denk bir rakip değildir. Sadece dibimizdeki iç savaşta bile bunca mülteciyi kitleyip, bir bu kadarını sınırımızda istediği gibi bekleten, bu mülteciler sebebiyle ekonomimizin inanılmaz bir darbe yemesine sebep olan ve 33 askerimizi bırakın yaralıları almaya gelen ambulansları bile vurabilecek güce ve askeri dehaya sahip Rus savaş makinesi 2. Soğuk Savaş dönemince belki de hep karşımızda olacak. Ama batıdan destek almadığımız sürece onun rakibi değiliz, bu kesin.

Tanklar motorlu zırhlı top bana göre savaşta avantajları güzel avantajları da var, kötü yanları da var. Savaşa girdiğinde bir ülkeyi işgal etmen gerekiyor. Ülke sınırlarına girmek istiyorsun bu piyadelerin önüne bir zırhlı araç eşlik etmesi gerekiyor, bu da tank oluyor. Tank 10 veya 20 yılı daha var. Sonra ne olur bilemem ama örnek vereyim. Şehre girin bir tank düşünün, uçakla bunu vurmak kolay olmaz. Buna tankla karşılık vereceksin ya da bazuka top ya da helikopter. Yani bana göre tanklar işgal ederken iş yapıyor daha da gideri olur.

Biz Rus jetini düşürdükten sonra Putin bize tükürdüğümüzü şapır şupur yalatmamış mıydı mesela?
Onun intikamını askerlerimizi bilinçli vurarak aldılar ve siyasiler ses çıkartmadı. Dün gibi aklımda...

Konuya gelirsek, tanklar önemini yitirmedi çünkü uzun zamandır nizami ordular çarpışmıyor. Bu tankların veya zırhlı muhabere araçlarının önemini yitirdiğini düşündürüyor.

Bir yerde hava üstünlüğünü sağladıktan sonra bölgeye girecek ezici kuvvet olarak;
  1. Tank.
  2. Zırlı paletli veya tekerlekli muharebe araçları(STA, ZMA vb.).
  3. Zırhlı personel taşıyıcıları haliyle piyade.
Devreye girer. Bunlar sağlanmadan şehir içinde kontrolü ele geçirip üstünlük kuramazsınız. Şehir içini geçtim kırsalda bile lojistik avantajı sağlayacak kadar kritik olabilir. Kırsalda kontrolün sağlanmaması dolaylı yoldan lojistik desteğini etkiler. En basitinden sağlık ekipmanı taşıyan araçların pusuya düşüp ele geçirildiğini düşünün.

Gayri nizami harp için konuşursak burada çevik, hızlı ve ani baskın yapan üstünlük kurduğundan zırhlı araçlardan çok piyadelere görev düşüyor. Bundan dolayı çok fazla göremiyoruz. Gene tankların veya zırhlı muhabere araçlarının önemini yitirdiğini düşündürüyor.

Tanklar motorlu zırhlı top bana göre savaşta avantajları güzel avantajları da var, kötü yanları da var. Savaşa girdiğinde bir ülkeyi işgal etmen gerekiyor. Ülke sınırlarına girmek istiyorsun bu piyadelerin önüne bir zırhlı araç eşlik etmesi gerekiyor, bu da tank oluyor. Tank 10 veya 20 yılı daha var. Sonra ne olur bilemem ama örnek vereyim. Şehre girin bir tank düşünün, uçakla bunu vurmak kolay olmaz. Buna tankla karşılık vereceksin ya da bazuka top ya da helikopter. Yani bana göre tanklar işgal ederken iş yapıyor daha da gideri olur.

Hocam savaş sonrası işgalde zaten karşındaki devlet tüm gücünü kullanmış olmuyor mu? İş bitmiş sıra temizlemeye gelmiş oluyor. Şehir içine giren tankın karşısına zırhlı araç çıkmayacak ki (genellikle). Şu an doğu operasyonlarında kullandığımız zırhlı araçlar yeter de artar, (bence) şehir içi de dışı da tankın bir vasfının kalmadığı kanaatindeyim.

Tanklar şu an piyadelerden önemli durumda savaşlarda bence. Askeri şeylerde mevcut olan bir şeyin değişmesi zordur. Daha tankın yerini alacak bir şey yok askerlere Iron Man zırhı gibi bir şey verilmedigi sürece tanklar önemini yitirmez.

Tank şehir içi savunma ya da şehir içi saldırıda etkilidir. 3000 LB kütleli bombalardan kaçacak bir tank yok, olamazda yüzlerce metreden zırhını delerek öldüremese bile yarattığı şok dalgasıyla iç organların çorba olur. Bunun gibi bombalardan onlarca taşıyan 1000-1500 km hızlarla hareket eden uçaklar için tanklar sadece birer keklik. Bu tankları etkili olduğu tek yerler şehirlerdir diye düşünüyorum. Artık tank yerine zırhlı piyade taşıma aracı denir.

Geri
Yukarı