Tanrı nasıl ezelidir?

Konu açtım ve soruma bazı arkadaşlar kızgın emoji koymuşlar nedenini öğrenebilr miyim?

Çünkü bilmezler ki onlar, peygamberleri Musa a. S. Firavuna giderken. Allah rasulüne emretti ve dedik: Ya Musa firavunla konuşur iken ona karşı sert olma, yumuşak davran ve gülümse!
Subhanallah. Ne kadar naif bir cümledir ki bunlar bilmezler, kızarlar, sinirlenirler. Oysaki Allah kendini tanrı ilan eden bir azgına bile böyle davranmisken.
Üzücü.

Bir şeyin etrafında dolandığını ilk kez duydum açıkçası. Ne bir yerde denk geldim, ne duydum. Eğer öyleyse kusuruma bakmayın.

Evet öyle. Eğer böyle bir konuda sanki alimmiş gibi davranıp bilmediğiniz bir şeyi iddia etmeseydiniz kusura bakmayabilirdim. Ayrıca o kadar bilimsel bilgi olan kitapta bir tanesine bile denk gelmeyen bir insandan beklenebilecek bir şey.
''Cahilsiniz'' biraz sert oldu gibi hocam bilmeyebilir :)

Yukarıda nedeni var hocam.

Bazı canlılar yok olmadan aynı yerde yaşamamızı nasıl bekliyorsunuz? Mesela dinozorlarla aynı dünya üzerinde olsaydın şu anda bu mesajı yazabilecek miydiniz?
Gittikçe komikleşiyorsun. Yazık değil mi o canlılara? Madem bunların ölmesi gerekiyor senin yaşaman için, yaratma o zaman bunu düşünemiyor mu koskoca yaratıcı? Canlıların oluşumu hakkında fikir sahibi olmadığın için böyle yorum yaparsın ancak. Dinozorlarda toptan yok olmadı, kuşların hepsi dinozor soyundan gelir. Sadece kuş olmayan dinozorlar yok oldu. Kuş olanlar hâlâ aramızda.

Normal, önerilen meali aldım ve okudum ilk seferimde. Ardından, "Bir yanlışım mı var, bu kadar saçma anlamlar çıkması normal mi?" dedim ve tefsirini okudum. Kısaca böyle diyebilirim. Mümkün olduğunca anlamaya çalışarak okudum. Anlamadığım kelimelerin anlamlarını arattım vs.

Güneş bir yörüngeye sahip değil ki? Sadece kendi etrafında döner. Buradan anladığım şeyi üstte anlattım. Gereksiz mucize arıyorsunuz.

Burada bulunamayacak bir şey yok. Kurandan önce "gözlemlenmediğinin" de bir kanıtı yok. Bu konuda yetkin bir araştırmaya sahip değilim. Bir şey demem, "Bulundu veya bulunmadı" doğru olmaz.

Mucize değil bu. Anlamak istemiyorsunuz. Çok güzel bir açıklama görmüştüm geçen bu "mucize" için. Bulursam atayım.
Güneş'in Samanyolu Galaksisi etrafında yörüngesi vardır.

Evet öyle. Eğer böyle bir konuda sanki alimmiş gibi davranıp bilmediğiniz bir şeyi iddia etmeseydiniz kusura bakmayabilirdim. Ayrıca o kadar bilimsel bilgi olan kitapta bir tanesine bile denk gelmeyen bir insandan beklenebilecek bir şey.

Yukarıda nedeni var hocam.
Olabilir hocam bilmeyebilir. Gerek yok böyle ithamlara.

Gittikçe komikleşiyorsun. Yazık değil mi o canlılara? Madem bunların ölmesi gerekiyor senin yaşaman için, yaratma o zaman bunu düşünemiyor mu koskoca yaratıcı? Canlıların oluşumu hakkında fikir sahibi olmadığın için böyle yorum yaparsın ancak. Dinozorlarda toptan yok olmadı, kuşların hepsi dinozor soyundan gelir. Sadece kuş olmayan dinozorlar yok oldu. Kuş olanlar hâlâ aramızda.

Asıl sizin bilmediğiniz gerçek. O zaman yaşama. Dünyaya zarar veren bir canlısın ve sırf insanlar için bazı şeylerin yaratılıp yok edilmesine karşısın. Yaşamayabilirsin o zaman kendini bu kadar değersiz görüyorsan. Bir materyalizm kölesi daha. Biraz da oyuna duygularınızı ve vicdanınızı sokun.

Dönmüyor diye biliyordum. Cahilsin diyebilirsiniz, eğer öyleyse bu konuda cahilmişim. Fakat önceki dediklerimde bir bilgi yanlışı olduğunu düşünmüyorum. Evrenimizde her şey hareketlidir fakat bahsettiğiniz gibi bir şeyin etrafında döndüğünü bilmiyordum.
Güneş'in tek hareketi kendi etrafında değildir. Evet, gezegenlerin hepsi Güneş etrafında döner; ancak Güneş de Samanyolu Galaksisi'nin merkezinde bulunan karadelik etrafında döner. Ancak artık o kadar büyük bir skaladan söz ediyoruz ki, süreler de inanılmaz boyutlara ulaşıyor: Güneş'in Samanyolu Galaksisi etrafındaki 1 tam turu yaklaşık 200-250 milyon yıl sürer.
İşin aslı böyleymiş demek ki. Öğrenmiş olduk.
Güneş'in Samanyolu Galaksisi etrafında yörüngesi vardır.
Uzayda her cisim hareketlidir dediğim gibi, mesela bizim galaksimiz Virgo süperkümesinin bir üyesidir ve süperkümenin çekim gücü etkisi altında oraya doğru sürüklenir. Fakat güneşin özellikle bir şeyin etrafında döndüğünü bilmiyordum.

Geri
Yukarı