Tanrı nasıl oldu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dediğinize göre tüm bilim camiasının Müslüman olması gerekiyor. Buna göre yer çekimini sallayıp "Allah yapıyor zaten, niye araştıralım ki?" mi demeleri gerekiyor? Senin dinine göre Allah yapıyordur ancak Bilim Adamlarının inancına göre daha farklı şeyler ortaya çıkabilir. Bir bilim adamının Ateist olması onu Tanrıya düşman yapmaz ki Bilim adamlarının hatırladığım kadarıyla %57,8'i Tanrıya inanıyor idi. Bilim adamlarının "natüralizm'e" inandıklarını düşünmüyorum. İnana varsa da %10'luk kesimden azdır belki de. Eğer siz Müslümansanız yer çekimi yasasını kabullenip bir şey yere düşünce "Allah yaptı" diyebilirsiniz ancak bilim bir din veya inanç üzerinden yürümez, gerçekleri açıklar. Gerçekleri açıklayan bir ilim neden inanç üzerinden yürüsün ki? Tabi "yer çekimi" tanısı yapacak. Umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.
Natüralizm düşüncesine inanmasınlar dahi bu düşünce herkesi etkilemeyi sürdürüyor.

Yine kötülük problemi kullanarak yaratıcıyı inkar ediyorsunuz. Bu dünyanın kim cennet olacağını söyledi? Hiç zorluk olmacayak kim dedi?

Tanrı bas baya demiş zaten dünyada kötülüklerin yaşanacağını. Tanrı'nın kötülük ve iyilik yaşanacak birbirleriyle mücadele edecekler demesine rağmen kötülüğün olmasını yine Tanrı'dan soruyorlar. Akıl kullanan adam sorar, burada kötülük olmayacaksa niye cennete veya cehenneme gidelim?

Bir kere Allah araştırmamızı ister. Ne kadar inceleme yaparsak o kadar hayran oluruz. Kim dedi araştırmayın?
Ben araştırmayın mı dedim hocam? Yanlış anlamamanız için diğer paragraflar da kısa bir şekilde açıklama geçmişim zaten. Öyle bir söylüyorsunuz ki sanki o anlamı aktarmaya çalışıyor muşum gibi.

Her neyse, ben anlatacağımı anlattım makalelerimi attım tartışacağımı da tartıştım. Bundan sonrası zaten kısır döngü. Herkese iyi tartışmalar dilerim, iyi sosyaller :)

@cinar_yasarrr henüz cevaplayamadığın sorular olması nasıl yaratıcının kanıtı olabiliyor? İnsanlık tarihi için kısa süre sayılabilecek yakın bir geçmişte güneşi tanrı zannedenler vardı. Şimdi yaşıyor olsalar ne düşünürlerdi sence?

Tanrı bas baya demiş zaten dünyada kötülüklerin yaşanacağını. Tanrı'nın kötülük ve iyilik yaşanacak birbirleriyle mücadele edecekler demesine rağmen kötülüğün olmasını yine Tanrı'dan soruyorlar. Akıl kullanan adam sorar, burada kötülük olmayacaksa niye cennete veya cehenneme gidelim?
Zaten öyle. Bu kötülük problemi çok zayıf bir argürman ama hala çok kullanılıyor. Bu dünya zaten bize zorluk olacağı söylüyor Allah.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı