Tanrı neden kendini göstermiyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yaradan var mı yok mu tartışması başka, onun kim olduğu başka. Kuran-i Kerim'i okuyunca bunun Allah olmadığı anlaşılıyor. Geçmişte mucizeler yarattığını, yarattığı kullarını inanç ve amel üzerinden imtihana soktuğunu iddia eden bir tanrı olmadığı için kendini göstermesi için bir sebep kalmıyor.

Algı mükemmelmiş işte işine gelene böyle düşündürür Allah.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Religion is bullshit.
...But he loves you... 🤣 🤣 🤣 🤣

Madem yok neden varsın, sen isteyip istemediğini de hatırlamıyorsun var olayım diye, o zaman sen kendini mi yarattın haşa, biri seni yarattı işte o da yaradan Allah.

Benim varligimi aciklamanin tek yolu bir tanrinin varligiysa cok dar bir hayal gucun olmali.

Zira "Madem tanri yok, o halde sen nasil var oldun?" gibi sacma bir soruyu ancak hic bir seyi tanrisi olmadan aciklayamayan birisi sorabilir.

Ironik olan da, kendi tanrinin nasil oldugu sorusunu "O yaratilmamistir" seklinde aciklayacak olman.

Ama sabah sabah pek enerjim yok bunlari tartismaya : ) O yuzden burada birakacagim.

Algı mükemmelmiş işte işine gelene böyle düşündürür Allah.
Ne yani benim düşüncelerime o mu karar veriyor? Demek ki kendisine bile inancı yok, yazık :)
Argümansız sözlerinin hiçbir anlamı yok, zaten sözlerinin birçoğu korku ile dolu.

Evren o kadar kusurlu ki, her an yok oluşumuz söz konusu. Mesela sürekli dünyanın etrafında büyük meteorlar geçiyor, büyük bir meteor düşse zaten dünyanın yarısını direkt heba edebilir. Peki tanrı buna karşı ne yaptı? Hiçbir şey.
Sözde kendi yazdığı kitaplarda sürekli çelişen tanrı ve siz bunu göremiyorsunuz. İsteyen çelişkileri araştırır ve ne olduğunu anlar.
Tanrı madem bizim geleceğimizi görüyordu, o halde neden inatla yaşamamıza izin verdi? Zaten olacak şey belli değil mi? Buradan da irademizin yok sayıldığını görüyoruz, ancak hepsi yanlış. İrademiz ile istediğimizi yapabiliriz, her zaman seçme hakkımız var.
Daha birçok örnek verebilirim, lakin konu dışına çok çıkmak istemiyorum. 2-3 ergen şimdi asabileşmeye başlar :)
Evren kusursuz denirken ütopyodan bahsedilmiyor. Sizin de dediğiniz gibi dünyanın etrafından sürekli meteorlar geçiyor ve bu meteorlar dünyanın yarısını yok edebilecek güçte. Ama gelin görün ki yüzbinlerce yıldır hiç böyle bir meteor çarpmamış. Evrenin kusursuz olması demek bir plana göre inşa edilip ona göre sistematik çalışması demek.
Tanrı bizim geleceğimizi görüyor ama ben gördüm sen böyle yapacaktın deyip ona göre karar verse iyi de ben görmedim ki belki öyle olmayacaktı nerden bileyim ben demez miydiniz?
Benim varligimi aciklamanin tek yolu bir tanrinin varligiysa cok dar bir hayal gucun olmali.

Zira "Madem tanri yok, o halde sen nasil var oldun?" gibi sacma bir soruyu ancak hic bir seyi tanrisi olmadan aciklayamayan birisi sorabilir.

Ironik olan da, kendi tanrinin nasil oldugu sorusunu "O yaratilmamistir" seklinde aciklayacak olman.

Ama sabah sabah pek enerjim yok bunlari tartismaya : ) O yuzden burada birakacagim.
Sizi alıntıladığım bir mesaj vardı ona yorumunuzu merak ettim.

@enemaque Eğer yapacağım şeyleri kuşkusuz biliyor ve irademin olmadığını söylüyor ise, asla karşı çıkmazdım. Evren konusunda hiç girmeyelim konu sapar, ancak siz İngilizce olarak araştırırsanız rahatlıkla görebilirsiniz.
Tabii var olsaydı, ancak maalesef kendisi hayal ürününden başka bir şey değil :) Ha illa tanrı istiyor iseniz size güneşi örnek gösterebilirim, en azından görüyorsunuz ve ölüm sebebiniz de belli :D

Ne yani benim düşüncelerime o mu karar veriyor? Demek ki kendisine bile inancı yok, yazık :)
argümansız sözlerinin hiçbir anlamı yok, zaten sözlerinin birçoğu korku ile dolu.

Kararına saygı duyuyor sadece kıyamete kadar, seni biliyor da ondan öyle dedim boş ver sen aldırma öyle dediğime, bak sana kendini sevdirmedi zorla, hem benim düşünceler seninkinin tersi niye öyle.

Yakında buralarda iç savaş çıkacağına inanıyorum. Hem felsefi soru sorup hem de körü körüne bir fikre bağlı kalmak hiç akıl karı değil @Chavox

Evren kusursuz denirken ütopyodan bahsedilmiyor. Sizin de dediğiniz gibi dünyanın etrafından sürekli meteorlar geçiyor ve bu meteorlar dünyanın yarısını yok edebilecek güçte. Ama gelin görün ki yüzbinlerce yıldır hiç böyle bir meteor çarpmamış. Evrenin kusursuz olması demek bir plana göre inşa edilip ona göre sistematik çalışması demek.
Dinozorların nesli meteor yüzünden tükenmedi mi? Hangi dünyadan bahsediyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı