Tanrı neden kendini göstermiyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ayrıca @Nakerosu, ben senin mesajına hahaha atmadığım halde kendine uymayan bir fikri neden aşağılayıp küçümseme peşindesin? Galiba inandığın şeylerden bir haber olduğun için savunma dahi yapamıyorsun. Üzüldüm adına.
Aynen öyle. Belli başlı kişiler her fırsatta birilerinin dinine laf atma derdinde. Artık bu durumdan çok sıkıldım. Kendi fikrini belirten insanların olduğu gayet güzel bir din konusuna, "yazılanları görünce hevesim kaçtı." diyen ateistler de var, yine aynı konuda kimse bir şey kanıtlamaya çalışmıyorken konuyu dine getirip kendi boynuzu yüzünden ölen keçi fotoğrafı atan ve "hani düzen? Evrende düzen falan yok" diyen insanlar da var. Bu durumdan çok sıkıldım.
Bu dine inanmamamız ve bu nedenle de savunmamamız bizi İslam düşmanı yapmıyor. Şunu anlayın artık. Bize mantıksız gelen yerleri ve çelişkileri söyleyince de dinine hakaret etmiş olmuyoruz. Aklımızın alamayacağı kadar büyük bir yerde düzensizlik olmadığını nereden biliyorsun? Gezegenimizi örnek veriyorsan da bu tamamen tesadüftür fikrimce. Sebebi ise bu tesadüf olmasaydı bizler olmayacaktık. Artık kutuplaşmayı bırakın da normalce tartışın lütfen.
Konu sahibi sosyal de: Allah yoktur.
Evde: Anne öğlen namazımı kıldım.
Bunu yazınca zihniyetiniz ortaya çıkıyor işte. Sence bu fkirleri olan birisi kendi isteği ile ibadet eder mi? Hayır. Ama yapılan dayatmalar yüzünden kimse fikirlerini tamamen açıklayamıyor, ben de dahil olmak üzere. Baskının nasıl normalleştirildiği yansıyor. Bununla bir de mizah yapmaya çalışmak mide bulandırıcı bence.

Son düzenleme:
Bu dine inanmamamız ve bu nedenle de savunmamamız bizi İslam düşmanı yapmıyor. Şunu anlayın artık. Bize mantıksız gelen yerleri ve çelişkileri söyleyince de dinine hakaret etmiş olmuyoruz. Aklımızın alamayacağı kadar büyük bir yerde düzensizlik olmadığını nereden biliyorsun? Gezegenimizi örnek veriyorsan da bu tamamen tesadüftür fikrimce. Sebebi ise bu tesadüf olmasaydı bizler olmayacaktık. Artık kutuplaşmayı bırakın da normalce tartışın lütfen.
Düzgün okuyun, düzgün anlayın lütfen. "Kimse benim dinimi eleştirmesin, eleştiren herkes İslam düşmanı" demedim ben. Her şeyin, her konunun bazı insanlar tarafında dine çekilmesine kızıyorum. Ben din konusunda artık tartışmayalım diyorum, siz bana, "ya düzensizlik varsa?" diyorsunuz. Bırakalım artık şu hiçbir sonuca varmayan tartışmaları. Gören de "dinimi eleştiren herkes hakaret etmiş demektir" demişim sanacak. Okuduğunuzu anlama ile ilgili bir sorununuzun olduğunu daha önce de hissetmiştim zaten.

17 yaşındaki bir insanın anne ve babasına inancını söyleyememesi ve buna "baskı" demesi de çok ilginç. Siz daha baskı görmemişsiniz.

Son düzenleme:
İsteyen istediğine inanabilir ve bilmiyorum arkadaşlar biliyor mu ama bilimin de doğruluğu kesin değildir.
Aklıma bazı insanların bilimi tanrılaştırması geldi. Halbuki bilim bizim varoluş sorumuza cevap vermiyor, amacı da bu değil zaten. Bilim en basit tabirle evrenin çalışma, işleme mekanizmasını anlamaya, anlatmaya çalışır.

Bizde bilimden elde ettiklerimizi yorumlarız.
Yani bizler bilimi aracı olarak kullanırız. Kiminin kapısı İslâm'a açılır, kimininki ateizme.

Kimisi gözlemleri, okuduğu kitaplar, bilimi yorumlamasıyla
Bir arazide yürürken ayağımı bir taşa çarptığımı ve bana bu taşın orada nasıl var olduğunu sorduklarını varsayalım, aksini yansıtan herhangi bir başka bilgiye sahip olmadığımdan, belki o taşın her zaman orada bulunduğu şeklinde cevap verebilirim;
bu cevabın saçmalığını göstermek de kolay değildir. Ancak yolda bırakılmış bir saate rastlasak ve onun parçalarının, nasıl güzel bir şekilde yapılıp belirli bir fonksiyonu görmek üzere bir araya toplandığını görsek, kaçınılmaz şekilde şu sonuca varırız: Bu saat bir gâye için tasarlanmıştır. Bundan dolayı, mutlaka bir tasa-rımcısı vardır. Bu temsilden yola çıkarak çevremizdeki canlıların kompleksliği ve çevrelerine uyumları, örneğin insan gözü, ilim ve kudret sahibi bir Tasarımcı’nın varlığına işaret eder.
Kimi
Darwin’in keşfettiği ve bizim doğal seçim, yani kör bilinç otomatik prosesi olarak bildiğimiz, varlığın izahı ve tüm hayatın görünürdeki amaçsal şekli olan şeyin, akılda hiçbir amacı yoktur. Aklı yoktur ve aklın gözü değildir. Gelecek için plan yapmaz.
Eğer doğada bir saat yapımcısı rolü oynadığı söylenebilirse, kör bir saat yapımcısıdır. Bu kitap, varlığımızın bir zamanlar gizemlerin en büyüğü olduğu fakat artık çözümlendiği kanısıyla yazıldı. Gizemi Darwin ve Wallace çözdüler. Canlıların karmaşıklığı, tasarımlarındaki zarif verimle uyum içinde. Bu boyutlardaki karmaşık tasarımın açıklanması gerektiğini kabul etmeyen varsa, ben vazgeçiyorum.
Hayır, hayır, ikinci bir kez düşündüğümde vazgeçmiyorum çünkü bu kitaptaki amaçlarımdan biri de, biyolojik karmaşıklığın muhteşemliğine kapalı gözlere bir şeyler gösterebilmek. Önce gizemi göstereceğim; sonra da nasıl çözüleceğini açıklayıp gizemi ortadan kaldıracağım.

Hakikati ancak ölünce görebiliriz. Çünkü inancımıza göre tekrar dirileceğiz ve Tanrı o zaman kendini gösterecek. O zaman hakikat bizim dediğimiz olacak. Eğer dediklerimiz, inandıklarımız doğru değilse tekrar dirilme olmayacak. Demek ki inandıklarımız yalanmış, hakikat bu değilmiş diyemeyeceğiz. Çünkü yok olmuş olacağız.

Düzgün okuyun, düzgün anlayın lütfen. "Kimse benim dinimi eleştirmesin, eleştiren herkes İslam düşmanı" demedim ben. Her şeyin, her konunun bazı insanlar tarafında dine çekilmesine kızıyorum. Ben din konusunda artık tartışmayalım diyorum, siz bana, "ya düzensizlik varsa?" diyorsunuz. Bırakalım artık şu hiçbir sonuca varmayan tartışmaları. Gören de "dinimi eleştiren herkes hakaret etmiş demektir" demişim sanacak. Okuduğunuzu anlama ile ilgili bir sorununuzun olduğunu daha önce de hissetmiştim zaten.
Sadece şu andan bahsetmiyorum. Çünkü şu mesajı yazan ben değildim. Hani daha sonra düzenlediğiniz mesajvar ya, hatta benim hakkımda. İşte o. Hakaret etmek istemem ama şu an yaptığın gerçekten iki yüzlülüğe giriyor. Konu başlığını atabilirim ancak daha uzatmaya gerek yok.
jjh.png

Ayrıca tanrı ya da evrendeki düzen hakkında yorum yapılırken, eleştirilirken konuyu hemen İslam'a çeviriyorsunuz. Tanrı sadece İslam'da yok. Yani hemen üstünüze alınmanız fazlaca garip. Eğer tartışma çıkacağından bu kadar eminseniz felsefe kategorisine girmeyip istediğiniz kişileri kara listenize alabilirsiniz. Ama siz inatla tartışmayı seçiyorsunuz.

• Beğen
İfadeler: acv
Bundan 14 asır önce birisi "Bir tanrı var, ben de peygamberim" demiş...

• Beğen
İnanmayanlar kulubüne hoş geldiniz.
Artık burası artık Technopat sosyal değil, gayri müslim forumu olmuş.
Sürekli inanca karşı açılan konular beni buradan soğuttu.
Technopat, her türlü düşünce ve farklı fikirlere sahip insanların tartışma yapabileceği nadir yerlerden biri.

Yapılan eleştirileri kabullenmeyip böyle yorulmanız sizi onlardan farklı kılmıyor. Yönetim zaten çoğu şeyi ince eleyip gerekli adımları atıyor.

Her iki tarafında unuttuğu şey, kişilerin inandığı veya inanmadığına karşı saygı duymak ve geçiştirmek. Yoksa bu tarz konular kısır döngü misali sürekli tekrar edip duruyor.

• Beğen
Evrenin yaratıcısının evrenin kendisi olduğunu düşünen ve bunu gayet mantıklı bulanlar da mevcut. Söyleminizden bir yaratanın olduğuna inanan her insan deist/teisttir anlamı çıkıyor. Evrenin nasıl yaratıldığı bir belirsizlik, ve siz o belirsizlik içinde, evreni bilince sahip bir tanrı yaratmıştır diyorsunuz. Üçgen peynir örneğini vermemin sebebi ise bu düşüncenizi bir kutsal kitaba dayandırmanız.
Ben söylemlerimle benden farklı düşünen insanlar için onlar o zaman şöyle veya böyle düşünüyor gibi bir niyette değildim ve eğer öyle anlaşıldıysa bunu düzeltmek isterim. Sadece belli başlı bazı konularda kendi inancıma göre düşüncelerimi açıkladım. Dileyen evrenin yaratıcısının evrenin kendisi olduğunu düşünsün dileyen evrenin yaratıcısının ilahi bir güç olduğunu düşünsün kimse kimsenin inancını değiştirebilecek güçte değil böyle bir güce zaten gerek de yok.

Sadece şu andan bahsetmiyorum. Çünkü şu mesajı yazan ben değildim. Hani daha sonra düzenlediğiniz mesajvar ya, hatta benim hakkımda. İşte o. Hakaret etmek istemem ama şu an yaptığın gerçekten iki yüzlülüğe giriyor. Konu başlığını atabilirim ancak daha uzatmaya gerek yok.
Eki Görüntüle 654432

Asıl siz tartışmayı seçiyorsunuz. Başka bir konuda bunu neden yaptığımı detaylı bir şekilde açıkladım ve siz de açıkladığım mesajı onaylar nitelikte beğeni koydunuz. Bence bu da iki yüzlülüğe giriyor. Hatta özür de diledim. Her dara düştüğünde bu mesajımı göstermen hoş bir davranış değil. O zaman ben de senin insanların giydiği kıyafet ile ilgili gönderdiğin mesajı atayım, hoş olur mu?

Asıl siz tartışmayı seçiyorsunuz. Başka bir konuda bunu neden yaptığımı detaylı bir şekilde açıkladım ve siz de açıkladığım mesajı onaylar nitelikte beğeni koydunuz. Bence bu da iki yüzlülüğe giriyor. Hatta özür de diledim.
Buna bir şey demedim. Sadece daha önce İslam düşmanı denmedi tarzı bir cümle kurduğunuz için bunu örnek gösterdim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı