Tanrıcılık Te(izm) ve Özgürlükçülük Liberal(izm) nedir?

telefonunugoster

Centipat
Daha fazla  
@just chillin @ZCPS21 @Estar Abi @izmirkartali

Tanrılarında en sevdiği şey liboşundan toplumlardır tabi.

Tanrıların çalışma prensibi olayı Liberalizm açıklaması da bu oluyor

Yani Liberalizm, Monarşi altında bir parlamento Meşrutiyet anayasal monarşi savunurlar.

Amerika Birleşik Devletleri de bir mimaridir, inşasını da loncalar yapmıştır yani evrenin ulu mimarı için.

Not bahsini ettiklerim akademik yalın bildiğiniz düz gerçektir arkadaşlar, yani bu freemasons yani özgür masonlar yani masonluk, Latince bu muhabbetler hepsinin olayı budur, Liberal latince olmasının nedeni de budur Antik yunanca değil de.

Bir nevi eğer Antik yunanca değil de Latince bir aydınlanma mottosuna sloganına bakıyorsanız bir Sosyolog olarak, önce bir Liberal mason ilişkisine bakmanız gerekiyor çünkü mimaride bu böyledir.

Liberalizm nedir? konusu

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

- La ula beni dinleyin Tinne resmen köy olmuş.
- He ya tapusu İbrahim'in olmuş.
- Ya yeminle Kaza olmuşuz.
- Helal ula sonunda vilayet olmuşuz.
- Diyorlar başkent olmuşuz.

( Nihayetinde kulaktan kulağa doyuma ulaştıktan sonra da bir seçkin olmayan seçkincilik başlar )

- Eyalet sistemi en doğrusudur!
- Nasyonal Sosyalizme şarttır!
- Vallahi ben kraliyet seviyorum.

Bugün size gerçekleri anlatmaya karar verdim, bu yüzden sizden ricam üstüne basa basa gideceğim. Her söylediğimin üstüne düşüntü yapınız ve eksikleriniz varsa devam etmeden önce okuma ediniz. Çünkü artık bu muhabbetler şaka kaldırmıyor. İnternette bazı söyleyeceklerimi bulamazsanız da Google akademik gibi yerlere bakınız, Direkt olarak bulamazsanız üzülmeyin, bir başka mevzunun içinde bir başka konuda illaki salt bilgi açısından geçer. Ansiklopedik bilgi olarak ya da alıntı olarak ya da işaretlenmiş olarak.

@just chillin : Neden bu denli bir birikime sahip olduğumu sorup durur, bahsini ettiğim o küçükken okuduğum kitaplar, 17. Yüzyıl aydınlanmacıların önde gelenlerinin eserleriydiler.

Hazırlık

1 =
Her püsürün sonuna gelen ek ( -İzm ) nedir?

17.Yüzyıl aydınlanmacılığında, aydınlanmacılıktan sonra da ortaya çıkan felsefi siyasi sistematik filozofik sanatsal akımlara ve benzerleri sonlarına ( -İzm ) eki getirilir. Dönemin Rönesans Reform furyasında Antik Yunan'dan eserlerin bir etkisi filolojik olarak görülür, Keza işbu muhabbetin karşılığı Doktrin olmaktadır yani öğreti.

Doğu Roma yıkılışı Rönesans ve reform, Doğuda Alaturka Osmanlı, Protestanlar Yahudiler ve masonlar, propaganda ve Katolik yapı dönemin silueti Avrupa canlandırıldığında, Avrupa'da kültürel etkileşim filolojik olarak yani dil bazında yoğunlukla İngilizce ,Fransızca, yer yer de Almanca ya da çok az da olsa germence üstünden yürür.

Keza bu dillerde zaten diplomasi dilleri olarak görülmeye başlar, bakınız kamu diplomasisi açığa çıkışı 17.yüzyıl, Özellikle de Fransız ve İngiliz serbestisinde şekillenen aydınlanmacılık hareketlerinde de Antik yunan esintileri filolojik olarak görülür, Yer yer Alman aydınlanmacılar da bu tesirde şekillenirler ve ortaya İngilizce ve Fransızca tesirinde eklemeli yapıda dilin bir tezahürü işbu İZM muhabbeti çıkar.

İZM ekinin, Öz Türkçe karşılığı CILIK olmaktadır.

Örneğin : Antik yunandan furya filolojik tesiri 17.Yüzyıl THEOS yani tanrı ile, Antik yunandan furya İZM yani doktrin öğreti birleştiği zaman, THEOSİZM = Teizm olmaktadır.

: Öz Türkçeden Tanrı ile Öz Türkçeden CILIK birleştiğinde tanrıcılık olmaktadır.

Örneğin : Latince furya filolojik tesir Mason etkisi 17. Yüzyıl LİBER yani özgür ile gene aynı muhabbetten -AL ek birleşince özgürlük savunucusu yani LİBERAL ve nihayetinde İZM de gelince LİBERALİZM yani özgürlük savunucusu doktrini öğretisi olmaktadır.

İşte bu türden yabancı akımların öğretilerin sonuna, İZM getirilmek suretiyle, ayrıştırılır.
İşte bu türden yabancı akımların öğretilerin, nereden geldiğine bakılarak da telaffuzu yapılır.

theism ( İngilizce ), Teizm ( telaffuz Türkçe ) , Tanrıcılık ( Türkçe )
liberalism ( İngilizce ), Liberalizm ( Telaffuz Türkçe ), Özgürlükçülük ( Türkçe )

1686515180561.png

---
İkisini de kullanabilirsiniz, Günümüz gençlerin tanrıcılık yerine TEİZM kelimesini kullanma nedeni, Batının kamu diplomasisinden kaynaklanmaktadır.
İkisini de kullanabilirsiniz, Günümüz gençlerin özgürlükçülük yerine LİBERALİZM kelimesini kullanma nedeni, Batının kamu diplomasisinden kaynaklanmaktadır.
---

( --- ) Burası öncesi ve sonrası, başına ve sonuna ne eklerseniz ekleyin demek, Burada sürekli tekrar eden bir ifade açığa çıkar " ... kelimesini kullanma nedeni, Batının kamu diplomasisinden kaynaklanmaktadır. "

17.Yüzyıl aydınlanmacılığında ve sonrasında Fransız kültürünün ve Fransızcanın baskınlığı diplomaside bürokraside görülür, Dönemin Osmanlısında yarım yüzyıl sonra da gerek siyaseten gerek kültürel gerek filolojik görülür. Teşebbüs-i şahsi, Adem-i Merkeziyetçilik, İttihatçılık, Meşrutiyetçilik ve nihayetinde Osmanlı'nın parçalanışına değin Osmanlı, yoğun bir Fransız yer yer de İngiliz kamu diplomasisi altında sosyolojik açıdan ezim ezim ezilir.

Kamu diplomasisi, Kültürel folklorik sosyolojik filolojik sosyo-kültürel sosyo-demografik ve benzeri nesnel açıdan yürütülen, 17.Yüzyıl Protestan ve Katolik çatışmasında günümüz pratiğine en yakın haliyle açığa çıkmış, Propaganda üstüne kurulu, bir ülkenin bir ülkeyi daha doğrusu tercihen bir yürütmenin bir yürütmeyi amaçları ve çıkarları doğrultusunda, etkilemeye yönlendirmeye manipüle etmeye dikta etmeye şekillendirmeye ve bu doğrultuda yarar fayda edinmeye çalışmasına yönelik, oldukça da organize ve etkin bir biçimde yürüttüğü, kurumlar tüzel varlıklar otoritelerce desteklediği, devasa ölçekte bir toplum mühendisliği çalışmasıdır. Örneğin bunun oldukça kötücülüne bir örnek, Beşinci kol propaganda faaliyeti örnek gösterilebilir.

Örneğin günümüz BATI STK'LAR ve onlara bağıl tüzel otorite varlıklar, sosyal gruplar, sosyal kimlikler, kültür sinema sanat televizyon, Öğrenci değişim programları, Kültür ortaklıkları vesaire vesaire oldukça geniş ve uzunca bir skalada, işbu unsurların tamamına, Batının kamu diplomasisi demekteyiz.

İşbu kamu diplomasileri de tezahürde inşa edilirken ya da yürütülürken, projeksiyon dediğimiz ya da Türkçe akademi karşılığı tez olarak ifade ettiğimiz, akademik çalışmalardan makalelerden oluşan nesnel metodolojik bilimsel yapısal, üstüne oldukça uğraşılmış, sosyolojik folklorik psikolojik zoolojik sayısız alanda, ve sayısız çeşitlilikte, oldukça da yetkin ve uzman kadrolarla üstüne çalışılmış, yoğunlukla düşünce kuruluşları adı altında kuruluşlarca da ilgili hükümetlere ve ilgili hükümetlerin aygıtlarına sunulan, projeksiyonlar eşliği yapılır.
1686513820457.png

Eğer ki doğru kullanılıyor ise şayet bir akımın öğretinin yanında, -izm -At -Al gibi ekler görüyor iseniz şayet, kelime yabancıysa biliniz ki o öğreti dış öğretidir yani yabancı kaynaklıdır.

" Örneğin Liberal ifadesi, 17.Yüzyıl başı dönemin İngiltere'sinde meşrutiyeti hem monarşiyi hem de monarşi altında bir parlamento yani anayasal monarşiyi savunanlar için, alaycı ve küçümseyici suçlayıcı bir ifade olarak kullanılırdı. "

" Örneğin Liberal ifadesi buna müteakip yabancı kaynaklı İngiltere kaynaklı bu politikalarda, İspanya'da, meşrutiyeti yani anayasal monarşiyi ve monarşinin altında bir parlamentoyu savunanlar için kullanılırdı,, Osmanlı'da da keza aynı şekilde adem-i merkeziyetçilerde teşebbüs-i şahsilerde meşrutiyeti saltanatı ve onun altında bir parlamento olması gerektiği ilkesini savunurlardı."

( --- ) Burası öncesi ve sonrası, başına ve sonuna ne eklerseniz ekleyin demek, Burada sürekli tekrar eden bir ifade açığa çıkar " ... kelimesini kullanma nedeni, Batının kamu diplomasisinden kaynaklanmaktadır. "

2 = Özgür ( Liber ) Masonlar dereceler, Aydınlanmacılar ve Kilise inşaatları, mimariler semboller ve lonca hareketleri, Yahudiler / Yahudi Hristiyanlar, Kuzeyliler ve Amerikan iç savaşı, Soğuk Savaş vesaire vesaire günümüze değin kamu diplomasisi? Protestanlık ile Katolikler arası çatışma ve mason loncaların serbestisi, Loncaların örgütlenmek için kullanılması durumları?

freemasons ( İngilizce ) -> mason ( Türkçe telaffuz ) -> masonlar ( Türkçe )

Özgür Masonlar yani Liber masonlar.

Mason -> Duvarcı , Masonry -> Duvarcılık.

Kilise inşaatları serbesti loncalar, İnsiye kurum, mimaride ustalık
KARE kilise inşaatçılığından halli sağlam temelli inşayı ahlakı, pergel ve gönye inşayı, ortada ki G 'de Evrenin ulu mimarı yani Tanrı'yı sembolize etmektedir.

1686517931397.png

riti ( ritüeli ),

İskoç riti, York riti, Germen riti, Fransız riti, İngiliz riti gibin dereceler makamlar ve mimaride sembolleri İskoç mimari York Mimari fransız Mimari gibin yansımaları olmakla birlikte

Evrenin ulu mimarı tanrının adı altında inşaat ve zanaatkarlık üstüne, şekillenen bu oldukça katı inisiyasyon , 17.yüzyıl başlarına doğru büyük loncalar halinde örgütlenmeye başlamıştır.

16.Yüzyıl başları dağınık ama serbesti zanaatkarlık üstüne loncalarken, 17.Yüzyıl başları ve ortalarında Katolik baskısından ve Kraliyet istibdadından dolayı reformistlerin aydınlanmacıların uğrağı olmuş, bu baskılardan kurtulmak isteyen aydınlanmacılar ve Protestan gruplar işbu özgür masonlar çatısı altında toplanmıştır.

Örneğin Fransız devriminde açığa çıkan İlluminati Mason loncaları üyelerinin bir çoğu lonca üyeliklerini bıraksalar da öne çıkan figürleri lonca üyeliklerine devam etmiş, sonrası bu ayrı mason locası olan İlluminati de devrim sonrası silinip gitmiştir.

Mason loncaları Hristiyan Yahudi Müslüman bir İbrahim'i dine inanmak suretiyle üye kabulünde kardeşliğe atıf yapar, ve otuz üç derecede tabi RİT durumuna göre değişkenlik göstermektedir dereceler, zanaatkarlık saygınlık ve benzeri kıstaslar da, üye kabulü yaparlardı.

Mason loncalarında kilise inşaatlığında zanaat gizlemekten tutunda, dini pratikleri de yerine getirmekten semboller ve mimariler ve deyişlerle anlaşılırdı.

Örneğin Latince kullanılmasının nedeni buydu, Liber latince olmasının nedeni Liber Masonlardan ileri gelmektedir.

Gelenekselin aksine Özgür masonlar yani Liberal masonlar, Antik Yunanca kullanmak yerine zanaatkarlıklarından Latince kullanırlardı.

Bankacılıkta zanaatkarlıkta mimaride sayısız alanda oldukça da güçlenmiş ve büyümüş olan Özgür Masonlar, Dönemin Osmanlı'sında da müsaade görmüş ve loncalar şeklinde mason locaları açılmıştır.
2.1 = Amerikan iç savaşında Mason locaların Kuzeylilere el atması, Bankacılık ve mimariler?

Amerikan iç savaşında Kuzeyliler ve Güneyliler arası savaşta, Özgür Masonlar Liberal felsefeyle köleliğin Roma dönemi revizesi düşüntüsünde bankacılık ve mimariyle de el atarak, Eyaletlerde loncalar şekli örgütlenmiş, Amerikan kurumların, Amerikan mimarilerin piyasa kurumların Amerikan devletinin yapı taşlarını oluşturmuşlardır.

Doların üstündeki Latince deyişlerin NOVOS ORDO SECLORUM ve benzeri deyişler Piramit göz bütün bu muhabbetlerin gerçeği Mason sembolleri ve pratikleri rutinleri olmasıdır yani komplo bir durum yok. Normal bir şey bu.

2.2 =
Günümüze geldiğimizde ?

Uluslararası para fonu, Federal Rezerv sistemi, sayısız dünyada küresel piyasa kurumlar otoriteler, trilyonlarca trilyonlarca dolar mevduatlar, STK'LAR, devasa ölçekte tasarruflar kolektif çok uluslu deniz aşırı devasa şirket ağları, oldukça geniş skalada iyice kemikleşmiş ve sahipleri işbu mason gruplara günümüzde topyekûn küreselciler denmektedir.

Popülizmin popüler kültürün sinema televizyon kültür sanat endüstrinin de tümden sahipleri diyebileceğimiz, işbu unsurların medya şirketleri holdingleri devasa medya ağları, tüm dünyada yerleşik kemikleşmiş STK'lar ve medya organları sayamayacağımız kadar çok geniş ve büyük skalada, faaliyet göstermektedir.

Dünyadaki bankacılık sisteminin ve bankacılık ağının da yaratıcıları ve sahipleridirler.

2.3 = Liberalleri anladık peki Tanrılar ne ?

Yahudi dini liderler peygamberler de ulu mimardı, inşa ederlerdi, Evrenin ulu mimarı ifadesi Yahudi Mezhebi Hristiyanlıktan ve Yahudilikten gelmektedir.

Özgürlükçü masonlar Özgür masonlara gelince de, Meşrutiyet yani anayasal monarşi altında meclis parlamento temsil isteyenler onlardı.

Yani bu bütün saçmalıklar o Popüler kültür saçmalıkları, o kötülükler bunların hepsinin süreğen Liberal ve Liberalizm altında geliyor oluşunun.

Yapısal değişiklikler adı altında dayatılıyor oluşun gerekçesi işte budur.

Yani Liberalizm aslında kölelik Teizm tanrıların kölesi olmak maksadında efendi köle ilişkisidir.

Liberal mevzunun ilk çıkışı da günümüzde , pazarlanan şey köleliktir yani.

Sorun anlatayım daha fazla vakit ayırmak istemiyorum.

Geçenler de örneğin Liberal gençten çocuklar tartışıyorlardı, Osmanlı olsun meşrutiyet olsun diyerekten, yani tezahürde 17.Yüzyıl ile 21.Yüzyıl bir değişiklik olmaz.

Yani Liberalizm, Monarşi altında bir parlamento Meşrutiyet anayasal monarşi savunurlar.

Yani Tanrıların en sevdiği şey liboş toplumlar.

Son düzenleme:
Okulda anlatıldığı zaman bu tarz konular gram ilgimi çekmiyor ancak görüpte merak ettiğimde zevk veriyor, eğitim sistemimiz ezber yerine merak etmeye teşvik etse keşke.

Bazen anlıyorum, bazen anlamıyorum çok ilginç insansınız vesselam, ama eminliğinizden ötürü de bir adım uzakta durasım var. Ne diyeyim, elinize sağlık.

@ZCPS21 Liboştan insana örnek.

@Andar Han Teşekkür ederim, Liboştan insan örneğinde bulunduğunuz için.

varsa düşünceniz sorunuz söyleyin, yoksa da rica ediyorum yazmayın derim.

@ZCPS21 Eristik diyalektik.

Bazen anlıyorum, bazen anlamıyorum çok ilginç insansınız vesselam, ama eminliğinizden ötürü de bir adım uzakta durasım var. Ne diyeyim, elinize sağlık.

@telefonunugoster yani ne diyeyim çekincem buydu. Liboşun tanımını kapitalden çıkarıp, kararlara indigemeniz ve buradan yol alıp insana dair karar vermeniz mantıksız. Bireysel mülkiyetin, ihyadan bağımsız şekilde, kâr odaklı işletilmesi ile alakam pek yoktur.

@ZCPS21

@Andar Han Anlamadığınız bir yer varsa sorun, bu muhabbette bilmek istediğiniz bir şey varsa sorun bu kadar, sosyolojik yardımcı olayım.

Liboş burada kapitalden günümüz Neo liberal liberal klasik güdüğünden, asıl muhabbetinden söyledim, yani çeliştiğiniz nokta okumadan yazmışsınız olay bu.

@telefonunugoster yani ne diyeyim çekincem buydu. Liboşun tanımını kapitalden çıkarıp, kararlara indigemeniz ve buradan yol alıp insana dair karar vermeniz mantıksız. Bireysel mülkiyetin kâr odaklı işletilmesi ile alakam pek yoktur.

@ZCPS21

Liboş burada kapitalden günümüz Neo liberal liberal klasik güdüğünden, asıl muhabbetinden söyledim, yani çeliştiğiniz nokta okumadan yazmışsınız olay bu.

Siz kimle konuşuyorsunuz anlaşılmıyor, bir önceki mesajınızda bana liboş demediniz mi? Ben de liboşluğun tavır ile değil ekonomik düstur ile alakalı olduğunu ifade ettim galiba.

Eristik sav sadece yazmış geçmişsiniz ne alaka, bilmediğin yada yanlış bulduğun bir şey varsa söylersin konuşuruz. Bana ne yani sen beni şöyle görmüşün böyle görmüşünden konumuz bu mu yani.

Paparazzi misin ya 😂

Siz kimle konuşuyorsunuz anlaşılmıyor, bir önceki mesajınızda bana liboş demediniz mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı