Tanrıya inanmamak mantıklı bir düşünce midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Öyle bir şey yapmış olmayız. Allah vardır, hangi şekle sokarsak sokalım basitçe vardır.
Var olma amacı varsa o amacı kendisi yaratmadan önce ne yapıyordu 😃
Biz onu bilmiyoruz.Çünkü onu somut olarak bilmiyoruz.Ama evrenin doğumu,işleyişi ve ölümü açıkçası bana tesadüf gelmiyor.

Arkadaşlar ya varsa diye düşündünüz mü hiç? Ben hiç bir dine inanmamak yerine birine inanmayı terci ederim. Yaptığım yanlış ama öyle. Ölüm tek gerçek ve hiç bir dine inanmamak beni ürkütür. Gerçi daha yaşım genç ilerde çok fikir değişikliğine uğrarım ama şu an için durum bu.

Arkadaşlar ya varsa diye düşündünüz mü hiç? Ben hiç bir dine inanmamak yerine birine inanmayı terci ederim. Yaptığım yanlış ama öyle. Ölüm tek gerçek ve hiç bir dine inanmamak beni ürkütür. Gerçi daha yaşım genç ilerde çok fikir değişikliğine uğrarım ama şu an için durum bu.
Sırf bu yüzden inanmak mantıklı mı?Çünkü ilerde bir şey olduğunda o zaman hemen inandığın şeyi inkar edebilirsin.Temelini sağlam kurmalısın.

@Görkemthemaster ben ortada delil göremedim.

Düşünsene ya yoksa ya da yanlış şeye inandıysan. :D Öteki tarafa gidiyorsun bir de ne göresin her kurban bayramında kestiğimiz inekler kutsalmış, Hinduların inandığı doğruymuş.

Allah evreni yaratmadan önce böyle bir amacı yok muydu? O zaman amaçsız var olmuş olmuyor mu?

Allah'ın varlığını gözümüz ile idrak edemeyiz. Kuran'da evrenin nasıl yaratıldığının ve işleyişinin ayrıntılı derecede ayetleri var. Çok eski bir kitapta bunun yazması size de ilginç gelmiyor mu? Kuran'da Fen'in ne kadar önemli olduğunu belirtmiyor mu? Böyle bir din nasıl olur da yanlış olabilir anlamıyorum. Yine de size kalmış tabii de şu tarz videolar izlerseniz daha iyi olur. Ben bildiğim kadarınca anlatabildim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Biz onu bilmiyoruz.Çünkü onu somut olarak bilmiyoruz.
Sorun burada. Hiç bir şey bilmiyoruz. Sorum oldukça basit ve genel bir soruydu. Allah'ın şöyle veya böyle bir varlık olması, var olup olmadığı gerçeğini değşitirmiyor. Eğer ki varsa, size yönelttiğim soruya tabi olmalıdır.

Ama evrenin doğumu,işleyişi ve ölümü açıkçası bana tesadüf gelmiyor.

İşte bu sizin kişisel düşüncenizdir.

En azından ben bir delil veriyorum.Sizinki mantıklı gelmiyor.Çünkü bir delil sayılmaz.Neymiş bizi yaratmadan önce napıyormuş.Objektif olun bu " size göre" olan delil mantıklı mı?
Balinanın körelmiş ayakları vardır, buda onun karada yaşayan bir canlı olduğunu kanıtlar tıpkı insanda olan apandisin bir hiç görevinin olmaması gibi.

Çok basit düşünüyorsun.Diyorum inandığınız ya inanmadığınız bir şey hakkında fikrinizi söyleyebilirsiniz.
Evreni bir makarna canavarının yarattığını düşünüyorum. Aksini nasıl ispatlayabilirsin ki?
Hatta bu makarna canavarı öyle bir şey ki dinleri de o yaratmış.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı