Ahlak için Din Gerekli Midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Enfal 39:
Fitne ortadan kalkıncaya ve dinin tamamı Allah için oluncaya kadar onlarla savaşın. Vazgeçerlerse kuşkusuz Allah yaptıklarını görmektedir.
Ebû Bekir İbnü’l-Arabî’nin de kaydettiği gibi (Ahkâmü’l-Kur’ân, II, 854) âyetin “fitne ortadan kalkıncaya ve dinin tamamı Allah için oluncaya kadar...” kısmını iki şekilde anlamak mümkündür: 1. “Dünyada veya bölgede hiçbir müşrik kalmayıncaya ve herkes müslüman oluncaya kadar.” 2. “Din ve vicdan hürriyeti yerleşinceye, herkesin serbestçe dinini yaşaması imkânı doğuncaya ve böylece hak olsun bâtıl olsun din seçimi ve dinî hayat baskıya değil, samimi inanca dayanıncaya kadar.” Biz ikinci anlayışı tercih etmiş bulunuyoruz (ayrıca bk. el-Bakara 2/193; en-Nisâ4/75-76).

Enfal 39:
Fitne ortadan kalkıncaya ve dinin tamamı Allah için oluncaya kadar onlarla savaşın. Vazgeçerlerse kuşkusuz Allah yaptıklarını görmektedir.

Zaten hayatıma bakıyorum ama araştırmaktan çekinmem. Dersime çalışırım oyunumu oynarım yemek yapmada ustayımdır az çok spor yaparım. Ama bende dininizi anlatmaya çalışıyorum. Hatta bir dinsiz olarak okumayan müslüman arkadaşlara Kuranın Türkçesini okumalarını şiddetle öneriyorum.
Savaşmak sadece top ve tüfekle olmaz onlara karşı her konuda mücadele kast edilen bilim sanat kültür gibi vs vs artık rica ediyorum cidden sıkmaya başladın ayetleri oyuncak Edip kafana göre yorumlamakdan vazgeç!

Kölelik İslamiyetle değil İnsan Hakları Beyannamesiyle yasaklandı. Daha ne diyelim.

baskıya değil, samimi inanca dayanıncaya kadar.
Burası saçmaladı işte. Tefsirlerin alayı ayetleri düzeltmeye çalışıyor. Önceki paylaştırdığım ayetleri okursan baskı olup olmağını anlarsın.
Savaşmak sadece top ve tüfekle olmaz onlara karşı her konuda mücadele kast edilen bilim sanat kültür gibi vs vs artık rica ediyorum cidden sıkmaya başladın ayetleri oyuncak Edip kafana göre yorumlamakdan vazgeç!
Kafama göre yorum yok! Sen attığım ayetlere kılıf bulmaya çalışıyorsun. Ayeti kıvırıyorsunuz ben doğrusunu söylüyorum.

Kölelik İslamiyetle değil İnsan Hakları Beyannamesiyle yasaklandı. Daha ne diyelim.
İşte diyorum ya bizlerin bilgisi bu konularda yetersiz kalıyor diye.
Bakın sizin için çoktan açıklamışlar.

İslâm'ın gelir gelmez yüzlerce yıllık geçmişi olan ve hemen bütün toplum ve geleneklerde kökleşmiş olan köleliği kaldırması neredeyse imkânsızdı. Köleliğin hemen kaldırılmasını pratikte imkânsız ya da faydasız kılan başlıca sebepler şunlardı: a) Kölelik, savaş esirlerinin toplu öldürülmelerini önlemesi bakımından yararlıydı. b) Esirlerden köle olarak yararlanma beklentisi savaşlarda gereksiz kan dökülmesini önlüyordu. c) Savaş sonunda karşı taraf müslüman esirleri köleleştirdiğinden, İslâmiyet'in köleliği tek yanlı olarak kaldırması düşünülemezdi. d) Bu kurumun hemen kaldırılması köleler için de çok ciddi ekonomik ve sosyal buhranlar doğurması muhtemeldi.

Basit bir söz;
Din ne olursa olsun emredileni yapmak.
Ahlak ne olursa olsun doğru olanı yapmak.

Ahlak özgürlük, din kısıtlamadır. Zıt şeyler bilakis.

"Doğru" nedir ?
Mutlak doğru var mıdır ?
Şartların dayattığı "Doğru"lara doğru denir mi ?
Din derken Müslümanlıktan bahsediyorsan, ahlaka ters bir şey bulamazsın zaten. Yani insan da demiyorum. İnsanlar, yani biz hatalı olabiliriz ama Kuran ve Müslümanlık hatasızdır. Her türlü konu da. Bide huzurlu yaşamın anahtarı diyelim o kısıtlama dediğiniz şeylere. ☺

Acaba ömründe bir kez olsun Kur'an'ı Türkçe olarak okudun mu ? Kalem Suresi 13. âyette Allah; kendisine inanan Fakat; Muhammed'in peygamberlik iddasını kabul etmeyen Velid bin Mugire için "Nesebi gayri sahih" anlamına gelen "zenim" kelimesini kullanır. Bu, hakaretin de ötedinde sövmek demektir.

Hangimiz, anne-babamızı seçme durumundayız ?

Ayrıca Velid bin Mugire denen şahıs, Muhammed daha peygamberlik iddiası ile ortaya çıkmadan evvel yıkılmak üzere olan Beytullah'ı yıkıp yeniden yapan kişdir. Ki çoğu Mekkeli "Çarpılırız" karkusuyla Kâbe'nin taşına dahi dokunmaya cesâret edemezken. Mugire onarım işini başlatmıştı. Allah; kendi evini onarana, Muhammed'e inanmadığı için "P.." diyor.

Son düzenleme:
Burası saçmaladı işte. Tefsirlerin alayı ayetleri düzeltmeye çalışıyor. Önceki paylaştırdığım ayetleri okursan baskı olup olmağını anlarsın.

Kafama göre yorum yok! Sen attığım ayetlere kılıf bulmaya çalışıyorsun. Ayeti kıvırıyorsunuz ben doğrusunu söylüyorum.
seni anlıyorum senelerce kafanda buna inanmışsın bu konu hakkında kendince delil bulmuşsun şimdi burda biri gelip sana İslam hak din deyince muhalefet olman çok normal ama kuranda öldür görünce İslam'ı katil yapma kuranda kadını döv deyince İslam sadece erkeklere gelmiş gibi davranma İslam'da savaş görünce İslama zalim olarak bakma kuranda yazılan buz dağının görünen yüzüdür her bir kelimeye derin anlamlar yüklenmiştir. yorumlamak ciddi anlamda bilgi ve zahmet ister. Konuyu kapatalım tartışmanın sonu yok.

İyi geceler.

Allahın dini köleliği kaldırmamış Kadın erkek eşitliği yok. Erkeği kadından üstün görüyor. İslam kusursuz bir dinse neden köleliği kaldırmadı? Neden erkeği kadından üstün görüyor? Neden kendinden olmayanlara lanet ediyor öldürüyor? Neden özellikle kötü insanları değilde dine inanmayanların (hayatını iyiliğe adayanlar fakat inanmayanlar) cehenneme gideceğini söylüyor?
seni anlıyorum senelerce kafanda buna inanmışsın bu konu hakkında kendince delil bulmuşsun şimdi burda biri gelip sana İslam hak din deyince muhalefet olman çok normal ama kuranda öldür görünce İslam'ı katil yapma kuranda kadını döv deyince İslam sadece erkeklere gelmiş gibi davranma İslam'da savaş görünce İslama zalim olarak bakma kuranda yazılan buz dağının görünen yüzüdür her bir kelimeye derin anlamlar yüklenmiştir. yorumlamak ciddi anlamda bilgi ve zahmet ister. Konuyu kapatalım tartışmanın sonu yok.

İyi geceler.
Sanada iyi geceler bende senin gibiydim. Lütfen Kuranı Türkçe bir biçimde oku. Nasıl bir din olduğunu sende anlarsın. Bir inançsız olarak müslümana kendi kutsal kitabını oku demek garip ama.

Bir arkadaş ayeti olduğu gibi yazıyor diğer arkadaş ayetin içinde olmayan farklı (gizli) iki anlam olduğunu bunlardan ikincisini tercih ettiğini söylüyor ama ayeti istediği gibi yorumlayan ilk arkadaş oluyor. Bir ayeti anlayabilmek için başka birisinin tefsirine, açıklamasına ihtiyaç yok. Her şey gayet net ve açık. Bir de tutturmuşsunuz bizim bilgimiz yetmez anlamaya diye safsatalar. Niye bizim beynimiz yok mu ? Zaten sen, siz kendinizi küçük gördükçe biz bir arpa yolu kadar bile yol kat edemeyiz.

Birde derin anlamcılık olayı var diyorlar. İşlerine gelmiyor ayetler. Ayet apaçık öldür savaş diyor. Sonra yok cımbızcısın yok tefsiri var diyorlar. Kuranı tüm okudum derin anlamcılık var diyen arkadaşlar. Kuran açık sade ve net bir kitap. Tanrı bize göndereceği kitaba niye derin anlam yükleyecek? İnsanlığa mesaj mı gönderiyor yoksa Tanrı'nın işi gücü yok edebiyat kitabımı yazıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı