Tarayıcı önerisi

Popüler tarayıcılar arasında Chrome ya da Edge en düşük kaynağı tüketiyorlar. Brave ve Firefox en yüksek kaynak tüketen tarayıcılar. Opera ise hem arayüz olarak hantal hem de bellek tüketimi konusunda, Chrome ve Edge kadar başarılı değil.

Ben size Chrome kullanmanızı öneriyorum. Aşağıda önerdiğim ayarları uygulayın ve uzantıları kurun.
Screenshot_3.png

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_1.png

Screenshot_5.png

Screenshot_3.png
En son olarak bağlantıdaki uzantıları ekleyin. Reklam engelleyici olmadan, İnternet üzerinde gezmek her türlü sistem kaynağı kullanımını artırır. Reklam engelleyicinin kullandığı kaynak, emin olun reklamların kullandığı kaynaktan daha azdır. Bu uzantı varsayılan hali ile çoğu reklamı engeller ve 25-30.000 MB üstü bellek tüketmez. Diğer uzantı ise Youtube CPU tüketimini azaltır.
Anti-virüs kullanmıyorsanız, bağlantıdaki uzantıyı öneririm. Zararlı siteleri algılayacaktır ve yüksek kaynak tüketmez. Ayrıca anti-virüs yazılımı olarak Kaspersky IS tavsiye ederim.
Ekstra olarak şu uzantıları öneririm. Bunlar sistem kaynak tüketimin artırabilir.
En son olarak Linux bir işletim sistemine geçmeni kesinlikle öneririm. Linux işletim sistemleri, Windows göre daha hafiftir. Forumda Linux konusunda çok bilgili üyelerimiz var. Onlar yaşadığın sorunlar için, yardımcı olacaktır.

Son düzenleme:
Popüler tarayıcılar arasında Chrome ya da Edge en düşük kaynağı tüketiyorlar. Brave ve Firefox en yüksek kaynak tüketen tarayıcılar. Opera ise hem arayüz olarak hantal hem de bellek tüketimi konusunda, Chrome ve Edge kadar başarılı değil.

Ben size Chrome kullanmanızı öneriyorum. Aşağıda önerdiğim ayarları uygulayın ve uzantıları kurun.
En son olarak bağlantıdaki uzantıları ekleyin. Reklam engelleyici olmadan, İnternet üzerinde gezmek her türlü sistem kaynağı kullanımını artırır. Reklam engelleyicinin kullandığı kaynak, emin olun reklamların kullandığı kaynaktan daha azdır. Bu uzantı varsayılan hali ile çoğu reklamı engeller ve 25-30.000 MB üstü bellek tüketmez. Diğer uzantı ise Youtube CPU tüketimini azaltır.
En son olarak Linux bir işletim sistemine geçmeni kesinlikle öneririm. Linux işletim sistemleri, Windows göre daha hafiftir. Forumda Linux konusunda çok bilgili üyelerimiz var. Onlar yaşadığın sorunlar için, yardımcı olacaktır.
Çok teşekkürler fakat şu 2. attığınız eklentiyi çözemedim kurdum bir şeyi ellemeden YouTube açıp test yaptım fakat bir değişim olmadı gibi bir ayarı vs var mı ne önerirsiniz?

Arkadaşlar, son zamanlarda tarayıcım bana çok yavaş gelmeye başladı aslında hep böyleydi normal olarak ama ben daha iyisi var mı diye merak ettim. Şu an Google Chrome kullanıyorum, 2 GB RAM ve Intel Celeron N2840'lı bir laptopum var. Bu laptopa hangi tarayıcıyı yüklesem hem RAM ve CPU az yerken hem de akıcı bir şekilde gezinebilirim? Telefonlardaki fiyat/performans mantığı gibi istiyorum, mesela Chrome'de bir siteye girerken 30 saniye falan beklemem gerekiyor ki tamamen yüklensin aksi takdirde bir şeye bastığımda algılamıyor. Video izlerken de mesela YouTube'den fareyi üzerine getirdiğimde alt çubuk 4-5 saniyede falan açılıyor, çift tıkladığım da tam ekrana geçmesi 20 saniyeyi buluyor. Brave sanki güzel gibime geldi, veya Edge mi daha iyidir, bu laptopa en iyi gidecek tarayıcı hangisidir?
Kesinlikle Opera GX tarayıcısını tavsiye ederim. Hem şık bi görüntüsü var. Hemde tarayıcının kullanacağı RAM miktarını ayarlamana imkan sağlıyor. Diğer özellikleride cabası bence Opera GX i bi dene

@kullanilmiyorr Sonraki uzantı Youtube video oynatıcısını, başka bir codec ile açmaya zorluyor. Youtube varsayılan oynatıcısı çok CPU tüketiyor. Yani o CPU tüketimini azaltıyor. İşlemcin yetersiz olduğu için, 60 FPS videoları bloklayabilirsin. Kalite bozulmaz ama 60 FPS yerine, 30 FPS izleme ayarını açar. Diğer ayarlara dokunmayın öyle kalsın.

Screenshot_1.png

Opera GX tarayıcısı, normal Opera göre hantal. Yukarıda Opera kaynak tüketiminin, Chrome ve Edge göre fazla olduğunu belirttim. Bellek ve CPU sınırlamanın bir avantajı yok. Tarayıcının ham hali yüksek kaynak tüketiyor. Bu ayarlar ekstra kaynak tüketmeye devam ediyor. Ayrıca animasyonlar, tarayıcı sesleri, Discord, Twitch, Opera GX haberleri varsayılan olarak bellek tüketmeye devam ediyorlar.

Opera'nın garip bir fanboy kitlesi var. Opera para verse bu kadar savunmazlar. Tarayıcılar arasında, en son tercihiniz bu olsun. Güvenlik sorunları olan bir Çinli firma aldı ve gelişimi kötü giden bir tarayıcı.

@kullanilmiyorr Sonraki uzantı Youtube video oynatıcısını, başka bir codec ile açmaya zorluyor. Youtube varsayılan oynatıcısı çok CPU tüketiyor. Yani o CPU tüketimini azaltıyor. İşlemcin yetersiz olduğu için, 60 FPS videoları bloklayabilirsin. Kalite bozulmaz ama 60 FPS yerine, 30 FPS izleme ayarını açar. Diğer ayarlara dokunmayın öyle kalsın.

Eki Görüntüle 676073

Opera GX tarayıcısı, normal Opera göre hantal. Yukarıda Opera kaynak tüketiminin, Chrome ve Edge göre fazla olduğunu belirttim. Bellek ve CPU sınırlamanın bir avantajı yok. Tarayıcının ham hali yüksek kaynak tüketiyor. Bu ayarlar ekstra kaynak tüketmeye devam ediyor. Ayrıca animasyonlar, tarayıcı sesleri, Discord, Twitch, Opera GX haberleri varsayılan olarak bellek tüketmeye devam ediyorlar.

Opera'nın garip bir fanboy kitlesi var. Opera para verse bu kadar savunmazlar. Tarayıcılar arasında, en son tercihiniz bu olsun. Güvenlik sorunları olan bir Çinli firma aldı ve gelişimi kötü giden bir tarayıcı.
Opera zaten bir kere denedim daha da bulaşmam bu kadar kötü bir tarayıcı olamaz cidden milletin hiç bir sebep olmamasına rağmen Opera'yı savunmasına da şaşırıyorum.

T

Opera zaten bir kere denedim daha da bulaşmam bu kadar kötü bir tarayıcı olamaz cidden milletin hiçbir sebep olmamasına rağmen Opera'yı savunmasına da şaşırıyorum.

Tarayıcıya bile fanboyluk yaptığımızı söylüyorsunuz şaşıyorum cidden. Ben birçok tarayıcı kullandım. Chrome, Microsoft Edge, Firefox vs. ama hiçbiri bana Opera kadar rahat gelmedi. Hantal falanda değil aksine kullandığım tarayıcılardan en hızlısı bu idi. Ve ekstra olarak renk ayarları falan tabii ki hoş olmuş. Ama sadece bu özelliklerinden bu kadar övüldüğünü söylüyorsunuz. İçindeki diğer özelliklerin konusunu bile açmıyorsunuz. Mesele kullanacağı RAM miktarını ayarlayabiliyoruz. Diğer tarayıcılardaki gibi yarım saat VPN indirip oradan aktif et vs. Opera bunu kendi içinde sunuyor tek tuşla VPN'yi açıp kapatabiliyoruz. RAM ayarlama gibi aynı şekilde kullanacağı internet limitini ve ayrıca ne kadar CPU kullanacağını bile seçebiliyoruz. Ayrıca kendi içinde reklam engelleyecisi var. YouTube'da reklam izlemeden geçiyoruz. Proxy ayarlayabiliyoruz hatta laptoplar için kullanacağı şarjdan götüreceği yüzdeyi bile ayarlayabiliyorsunuz. Epic Games'te ya da herhangi bir yerde ücretsiz olan oyunları ya da fiyatı düşen oyunları tek tıkla hepsini görebiliyorsunuz. 1000'den fazla güzel eklentilerde cabası.
Fanboy değiliz rahat internet deneyimi için kullanıyoruz.

Geri
Yukarı