Tarayıcılar ilk açıldığında çok yavaş oluyor

gursson

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,
Ben Opera GX, Brave, Google Chrome, Microsoft Edge hepsini kullandığımda ilk uygulamayı açtığımda hepsi normal bir şekilde açılıyor fakat bir şey arattığımda siteye girmeye çalıştığında çok aşırı yavaş bir şekilde 15-20 saniye bekletiyor. Fakat bu süre bekledikten sonra tarayıcı düzeliyor daha sonrasında hiçbir sıkıntı yaşamıyorum ama bu 15-20 saniye neden bekletiyor nasıl çözebiliriz?

Windows hard diske mi kurulu, SSD'ye mi? İlki seçenekse yavaş olması normal.

@gursson peki eklentiler? Eğer fazla eklenti varsa buna neden olabilir. Bir de sadece deneme amaçlı donanım hızlandırmayı kapatıp öyle deneyin. Belki bir etkisi oldu.

Windows hard diske mi kurulu, SSD'ye mi? İlki seçenekse yavaş olması normal.

@gursson peki eklentiler? Eğer fazla eklenti varsa buna neden olabilir? Bir de sadece deneme amaçlı donanım hızlandırmayı kapatıp öyle deneyin. Belki bir etkisi oldu.

Hocam Windows SSD'ye kurulu bir de eklentiler ile alakalı olduğunu sanmıyorum çünkü tüm tarayıcılarda kullandığım eklentiler yok Opera'da en çok eklenti var. Onlar da şu kadar. Donanım hızlandırmayı açtım fakat bir yararını göremedim.

1666120486215.png

Opera için önerdiğim ayarları uygulayın. GX ile aynı olduğundan, gizlilik ve güvenlik için önerdiğim ayarlar geçerli olacaktır.

Twitch Adblock'u yerine de şu ayarı uygulayabilirsin.

SSD uygulaması üzerinden firmware güncellemesini yapın. SSD yoran bir uygulama varsa kontrol edin. Kullanımı artıran uygulamanın alternatifini bulun ya da kullanacağınız zaman açılacak şekilde ayarlayın. Genellikle kullanıcılar Origin, Steam, Spotify vb. gibi şeylerin hepsinin başlangıçta açılacak ayarını kapatmıyorlar. Bu tarz uygulamalarda Discord, Spotify gibi daha aktif kullandıklarınızın otomatik başlangıcını açık bırakın. Origin gibi şeyleri ise kullanacağınız zaman açılacak şekilde otomatik başlatmayın. Yani diski meşgul edecek uygulamaları azaltın.

Bu arada Opera GX çok istikrarlı bir tarayıcı değil. İçinde sunduğu çoğu ayarın da tarayıcıyı hantallaştırdığını düşünüyorum. Benim önerdiğim ayarlar dışında, kullanmadığınız ayarları ve sol menüdeki araçları kapatın.

Opera tarayıcısının arka planda çalışma ayarı yok. En azından arka planda çalışmaya devam et ayarı ile tarayıcının açılışını hızlandırabilirsin. Ama tabii birazcık da olsa kaynak tüketmeye devam edecektir.

Kişisel tavsiyem Edge tarayıcısını kullanın.

İçerisinde arka planda çalıştırmaya devam et ayarı dışında ''Açılış desteği'' diye bir ayar var. Bu ayar arka planda çalıştırma kadar kaynak tüketmiyor ve tarayıcı tıklayınca hızlıca açılıyor.

Screenshot_4.png

Edge dışında arka planda çalıştırma ayarı Chrome, Brave, Yandex tarayıcılarında bulunuyor. Firefox, Opera, Vivaldi gibi tarayıcılar bu ayar yok ya da arka planda çalışmıyorlar.

Hocam açıkçası teşekkür ederim gizlilik eklentileriniz için sizi dinleyip tüm eklentileri kaldırdım sadece bu iki eklenti kaldı. Dediğiniz ayarları da yaptım fakat hızda bir artış - eksiliş olmadı. Opera GX dediğiniz gibi hantal ben de bu yüzden Vivaldi'ya da Brave geçmeyi düşünüyordum aslında. Benim bir tarayıcıda aradığım şeyler daha çok tasarım ve hız. Bunların olduğu sanırım bu ikisi var. Edge için ise bakacağım ama biraz uzak geliyor bana.
Opera için önerdiğim ayarları uygulayın. GX ile aynı olduğundan, gizlilik ve güvenlik için önerdiğim ayarlar geçerli olacaktır.

Twitch Adblock'u yerine de şu ayarı uygulayabilirsin.

SSD uygulaması üzerinden firmware güncellemesini yapın. SSD yoran bir uygulama varsa kontrol edin. Kullanımı artıran uygulamanın alternatifini bulun ya da kullanacağınız zaman açılacak şekilde ayarlayın. Genellikle kullanıcılar Origin, Steam, Spotify vb. gibi şeylerin hepsinin başlangıçta açılacak ayarını kapatmıyorlar. Bu tarz uygulamalarda Discord, Spotify gibi daha aktif kullandıklarınızın otomatik başlangıcını açık bırakın. Origin gibi şeyleri ise kullanacağınız zaman açılacak şekilde otomatik başlatmayın. Yani diski meşgul edecek uygulamaları azaltın.

Bu arada Opera GX çok istikrarlı bir tarayıcı değil. İçinde sunduğu çoğu ayarın da tarayıcıyı hantallaştırdığını düşünüyorum. Benim önerdiğim ayarlar dışında, kullanmadığınız ayarları ve sol menüdeki araçları kapatın.

Opera tarayıcısının arka planda çalışma ayarı yok. En azından arka planda çalışmaya devam et ayarı ile tarayıcının açılışını hızlandırabilirsin. Ama tabii birazcık da olsa kaynak tüketmeye devam edecektir.

Kişisel tavsiyem Edge tarayıcısını kullanın.

İçerisinde arka planda çalıştırmaya devam et ayarı dışında ''Açılış desteği'' diye bir ayar var. Bu ayar arka planda çalıştırma kadar kaynak tüketmiyor ve tarayıcı tıklayınca hızlıca açılıyor.

Eki Görüntüle 1547635

Edge dışında arka planda çalıştırma ayarı Chrome, Brave, Yandex tarayıcılarında bulunuyor. Firefox, Opera, Vivaldi gibi tarayıcılar bu ayar yok ya da arka planda çalışmıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı