Tarih kitabı için tarafsız tarihçi önerisi

Kayra342727

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, bana ne fazla Kemalist ne fazla İslam'cı yani objektif bakan bir kitap yazan tarihçi önerir misiniz? Celal Şengör gibi adamlar objektik gelmiyor.

Merhaba arkadaşlar, bana ne fazla Kemalist ne fazla İslam'cı yani objektif bakan bir kitap yazan tarihçi önerir misiniz? Celal Şengör gibi adamlar objektik gelmiyor.

Hocam insan dediğimiz şeyden bahsediyoruz yapmayın ya. İllaki kendi ideolojisini savunur, objektif dedikleride az savunur çok savunur olayı. Bence hem Kemalist hem de İslam'cı kitabı okuyun.

Tarihin hangi dönemi ile ilgilendiğinize bağlı olarak bu sorunun pek çok yazar önerisi olabilir. Daha spesifik bir zaman dilimi vermeniz daha isabetli öneriler almanızı sağlayacaktır. Ancak yakın Türkiye tarihi ve Osmanlı özelinde Halil İnalcık ve öğrencisi İlber Ortaylı'nın eserleri çok değerlidir.

Tarihin hangi dönemi ile ilgilendiğinize bağlı olarak bu sorunun pek çok yazar önerisi olabilir. Daha spesifik bir zaman dilimi vermeniz daha isabetli öneriler almanızı sağlayacaktır. Ancak yakın Türkiye tarihi ve Osmanlı özelinde Halil İnalcık ve öğrencisi İlber Ortaylı'nın eserleri çok değerlidir.
Keza Halil İnalcık'ın fikir babası olduğu Doğu-Batı yayınevine ait tarih kitapları da ilgilendiğiniz döneme göre filtrelenerek incelenebilir.

Halil İnalcık. Dediğiniz gibi Celal Şengör'ün kitapları bilgi ve yanında yorum oluyor daha çok sohbet edasıyla geçiyor. Bilgi edinmek için Halil İnalcık ve İlber Ortaylı'nın iyi olacağını düşünüyorum.

ikisini de okuyup ortak noktalarını ele alırsanız tamamen objektiflik elde edersiniz. Diğer türlü tek yazardan %100 objektif olmasını beklemek doğru değil, mümkün de değil.

Bir daha olmasın :D

Fahir Armaoğlu da taraflı bence. Gayet Atatürkçü yani. Özellikle Türk dış politikası tarihi kitabında bu etkiyi baya bi hissettiriyor.

Murat Bardakçı kişisel olarak taraflıdır ancak asla belgesiz bir şey yazmaz. (Ben rastlamadım) He Murat Bardakçı tarihçi mi?
Bu ülke için evet. Tarih profesörü diye tanıttığımız adamlardan en az 10 tane eder Bardakçı.

Şeyh'ül Müverrihin. Objektiflikten kastınız doğru anlatımsa diğer seçenekler azdır. Fakat tamamen tarafsız, türk tarihini hiç yorum katmadan anlatan bir tarihçi arıyorsanız öyle biri yok. Olmamalı da.

Yeni konular

Geri
Yukarı