Makaleler
9
Yer
Aydın
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ECS H81H3-M7
İşlemci: Intel Core i7 4790
HDD: Western Digital WD10EZEX 1 TB 7200 RPM
RAM: Crucial CT102446BA160B.C16FER 1x8GB DDR3 1600MHZ
Kasa: Casper NSH.4790-8T75A-W (CD.VTI4790A) Hazır kasa.
Ekran kartı: Galaxy GT730
PSU: Casper Fsp250-50hmn
Monitör: AOC G2868PQU 28" 4K 3840×2160 1 MS 60 Hz TN panel
UPS: Tunçmatik TSK5208
Mouse: Casper B309
Klavye: Casper K1500
Akım korumalı priz: Monster MPEXP100U
Yazıcı: Epson L4160
Meslek
Espiri Ondan Sorulur!
Öncelikle merhaba herkese,

Bütün USB belleklerde, SD kartlarda, yedeklerin olduğu taşınabilir harddisk'te virüs var. Ben bu virüsleri temizlemek için ne yapabilirim?
Not: bilgisayarda Kaspersky İnternet Security 2019 var.

@Murat5038
@THE_MILLER

Antivirüs programın lisanslı ise olur. Olmadı aşağıdaki ile bir tara.

Kaspersky varsa temizlersin tüm diskleri taratıp kontrol et. Hala şüphelerin varsa MBAM ile de kontrol edebilirsin free çalışacak şekilde.
Murat bey, tabii ki var, veri tabanlarını güncel tutmaya özen gösteriyorum, ayrıca flash bellekleri otomatik tarama özelliğini etkinleştirdim. Malwarebytes'in Türkçe sürümünü bulamadım, türkçe sürümünü direk indirebileceğim link verir misiniz?

Tekrardan merhaba Murat bey 🙂 @Murat5038
Virüs taraması yaptım
(Bellekler ilk önce Kaspersky ile taratılmıştır)
(Gerek var mıydı bilmiyorum ama, koruma ayarlarını en üste çektim "tehlikeli ortamlarda maksimum koruma dediği için,tarama yaparken modemi de kapattım çünkü; bir yerde "virüs taraması yapacağınız zaman interneti kapatınız, bu virüslerin güncellenmesini engelleyerek güvenliğinizi artırır" şeklinde bir yazı okumuştum en üstte dediğim gibi de flash taramayı açtım.)
Size bazı soracaklarım var, Tabi kabul buyurursanız 🙂
1. Taratılan cihaz
375617
375618

Sonra Malwarebytes'e virüs kalmadı tabii 🙂
375619

___
Flash 2
375622

Kaspersky virüs bulamadı
375623

Fakat Malwarebytes buldu, bu nasıl olabilir?
375624

Ayrıca fotoğrafta işaretli, CD ikonu olan şey nedir? (Flash belleği takınca oluşuyor, çıkarınca bir daha kayboluyor)
375625

Ayrıca Flash belleğin içinde bir önceki fotoğrafta olan logo ile aynı bir program buldum, bu program nedir? Virüs mü? Güvenilir mi?
375626

CD ikonu olan yere sağ tıklayıp, özelliklere bastım. Fotoğrafta görüldüğü üzere USB üzerindedir diyor. Bu nedir? Nasıl silebilirim? Tekrardan soruyorum 🙂 virüs müdür?
375628

Ayrıca CD sürücüsü yazan yerdeki dosyaların fotoğrafını ekledim, "autorun.inf" yazan dosya Autorun virüsü müdür?
--------------------
Flash 3

375629

Kaspersky'ın bulduğu virüs
375630

Adware mi? 🤨
375633

Bunlar da Malwarebtes'in bulduğu virüsler
------------
Ayrıca
1-Sosyal'de Malwarebytes'in gerçek zamanlı korumasını kapatın diyordu. Ben kapattım, ama sürekli açınız diye uyarı veriyor ne yapmalıyım?
2- Flash 2'de olan virüsü nasıl temizleyebilirim? Ayrıca Disket görünümlü yere sağ tık; çıkar. Yapınca simge kaybolmuyor Flash belleği çıkarınca kayboluyor. Takınca gene geliyor...
3- Tanıdıklarımdan "- Kaspersky dünyanın en iyi antivirüsü" diye duymuştum. Buna rağmen Kaspersky'nin bulmadığı virüsleri Malwarebytes nasıl buldu?
4- Flash belleklerdeki virüsler tamamen temizlenmiş midir? Başka bir şey yapmama gerek var mı?
5- Fotoğraflarda görülen Virüslerin özelliği, oluşturdukları tehditler,ciddiyet oranları nelerdir?
(Uzun bir mesaj oldu. Hazırlarken gerçekten yoruldum. Aklımda hala bazı sorular var ancak artık yazmayacağım, çünkü klavyem eskidi 😀)
Mesajımın tamamını okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım en kısa sürede yardımcı olursunuz 🙂

1-Sosyal'de Malwarebytes'in gerçek zamanlı korumasını kapatın diyordu. Ben kapattım, ama sürekli açınız diye uyarı veriyor ne yapmalıyım?
Hesap ayarları kısmından Premiumu devre dışı bırakmanız lazım.
2- Flash 2'de olan virüsü nasıl temizleyebilirim? Ayrıca Disket görünümlü yere sağ tık; çıkar. Yapınca simge kaybolmuyor Flash belleği çıkarınca kayboluyor. Takınca gene geliyor..
Virüs değil, zararlı da değil. Sadece adware ve zararsız olduğu için uyarı bile vermiyor.
Ayrıca fotoğrafta işaretli, CD ikonu olan şey nedir? (Flash belleği takınca oluşuyor, çıkarınca bir daha kayboluyor)
Bellek şifreleme özellikli veya farklı bir özelliğe sahip olduğu için kendi önbelleğinde programı mevcut. Rahatsız ediyor veya işlemlerinizde sorun oluşturuyorsa farklı konu açın çözümü anlatırız ancak kalması yararınıza olabilir.(biraz uzun).
3- Tanıdıklarımdan "- Kaspersky dünyanın en iyi antivirüsü" diye duymuştum. Buna rağmen Kaspersky'nin bulmadığı virüsleri Malwarebytes nasıl buldu?
Olmayan bir şeyi neden bulsun ? :)
4- Flash belleklerdeki virüsler tamamen temizlenmiş midir? Başka bir şey yapmama gerek var mı?
Bulunanları kaldırdıysan sorun yoktur.
5- Fotoğraflarda görülen Virüslerin özelliği, oluşturdukları tehditler,ciddiyet oranları nelerdir?
Sondan 2. resim harici zararlı bulunmuyor. O resimde olan zararlıları da zaten kaldırmış. Kırmızı işaretlenmiş olanlar sadece gerçek zararlı ve belleklerden genelde bulaşıyor. Belleklere de zararlı yüklü bilgisayarlardan tabi bulaşıyor :) Kısır döngü, sosyalde konularımı takip ederseniz öncekileri vb. daha çok anlarsınız.
(Uzun bir mesaj oldu. Hazırlarken gerçekten yoruldum. Aklımda hala bazı sorular var ancak artık yazmayacağım, çünkü klavyem eskidi 😀)
Mesajımın tamamını okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım en kısa sürede yardımcı olursunuz 🙂
Gece olduğundan ben de cevaplamaya üşendim yorgundum ama olsun :) Rica ederim, sorular açıklayıcı ve karışık düzende olmadıkça kurallara uygun yazılırsa her zaman cevaplarım. Sormaktan çekinmeyin.

Hesap ayarları kısmından Premiumu devre dışı bırakmanız lazım.
Teşekkürler. :like:
Virüs değil, zararlı da değil. Sadece adware ve zararsız olduğu için uyarı bile vermiyor.
Adware olan ve siyah işaretlediğim Flash 3'te, sondan ikinci fotoğraf,
Ben Flash 2 diyerek başlık attığım CD ikonlu olanı kastetmiştim 🙂
Bellek şifreleme özellikli veya farklı bir özelliğe sahip olduğu için kendi önbelleğinde programı mevcut. Rahatsız ediyor veya işlemlerinizde sorun oluşturuyorsa farklı konu açın çözümü anlatırız ancak kalması yararınıza olabilir.(biraz uzun).
Virüs oluğunu düşünüyordum 🙂Cihaz: Sandisk flash bellek, belleğin kendisine özel şifreleme özelliği yok, en azından tuşları yok sadece ışığı var,ışığın olduğu yerden usb kısmı açılıp kapatılabiliyor🙂
Ayrıca sondan altıncı fotoğraftaki programın tarihi yanlış değil, bellek o kadar eski yani🙂
Olmayan bir şeyi neden bulsun ? :)
Bir önceki mesaja başlarken parantez içinde
Bellekler ilk önce Kaspersky ile taratılmıştır
Demiştim ya 🙂 Flash 2 ve 3'ten bahsediyorum bu arada 🙂 Çizgi ile ayırdım ayrı bir bölüm olduğu anlaşılsın diye, yani "Sonra Malwarebytes'e virüs kalmadı tabii 🙂" sadece 1. bölüm için geçerli 🙂
Ayrıca önceki mesajlar neden düzenlenemiyor?
Bulunanları kaldırdıysan sorun yoktur.
Virüslü olan eski bilgisayarın harddiskini taratsam sıkıntı olmaz değil mi? Peki nasıl takabilirim 3.5" sata hdd'yi bilgisayara?
Sondan 2. resim harici zararlı bulunmuyor. O resimde olan zararlıları da zaten kaldırmış. Kırmızı işaretlenmiş olanlar sadece gerçek zararlı ve belleklerden genelde bulaşıyor. Belleklere de zararlı yüklü bilgisayarlardan tabi bulaşıyor :) Kısır döngü, sosyalde konularımı takip ederseniz öncekileri vb. daha çok anlarsınız.
Evet eski bilgisayarımız bu virüslerin kaynağı 🙂 zamanında çok çektirdiler bize bu virüsler😠 az önce hdd'yi nasıl takabileceğimi sorduğum eski bilgisayar...
Gece olduğundan ben de cevaplamaya üşendim yorgundum ama olsun :) Rica ederim, sorular açıklayıcı ve karışık düzende olmadıkça kurallara uygun yazılırsa her zaman cevaplarım. Sormaktan çekinmeyin.
Sağ olun yardımcı oluyorsunuz 🙂

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı