"Technopat Sistem Toplama" programı

1) İnternetten otomatik olarak güncelleyeceksin. (İnternetli kısma beni karıştırma :) )
2) Kullanıcılar kendi doları hesaplayacak.
Örnek olarak 2. tane "Textbox" koyacaksın 1'i otomatik olarak hesaplanan " TL " miktarı 2. kullanıcının kendi yazacağı " $ " miktarı. Bunları yaptıktan sonra kullanıcıların en son " $ " durumunu görmek için 1 label şeklinde "Webbrowser" koyacaksın.

Hangi yolu 2'yi mi? :D

- - - Güncellendi - - -

2.Yolda
3 Adet "Textbox (TB)" 2 Adet "Label" 1 Adet "Button" 1 Adet " Webbrowser (WB)" 1 Adet "Timer"
İlk olarak TB lerin birinin "Enable"sini false yapacaksın bu bizim otomatik hesaplanan TL Miktarımız olacak ve üstüne bu başlık altında bir label koyacaksın.
Diğer TB de bizim kullanıcının el ile yazacağı kur miktarı olacak. Üstüne de kur miktarı başlıklı bir label.
1 Tane hesapla butonu. Buna basıldığında TB1 ile TB2 çarpılacak.
3. TB de bizim hesap sonucumuz olacak. Buda enable false olacak.
1 Adet WB de güncel bir internet sayfasına bağlanacak ve her 10 saniyede bir sayfayı yenileyecek. (Timer sayesinde)

Hesaplama işlemi için bu kadar yeter. :)

Her şeyden önce akıl danıştığın için teşekkür ediyorum.
Döviz bilgilerine ulaşmak için daha sade bir yöntem biliyorum. Web browser ile bakmak yerine otomatik olarak şu siteden alabilirim.
http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.xml

Anlamadığım tek nokta şu : Hesap kısmı. O kısmı iyi anlatırsan gerisi bende.

Şuan dolar 2 TL civarı. Var olan bütçeyi 2-dolar kuru ile çarpmamız gerekmez mi ? Yok öyle olmuyormuş :D

Kullanıcının 100 lirası var ve anakart alacak diyelim. Dolar 2 TL ediyorken 100 lira anakart.
Dolar 1,5'e düşer ise anakartı %25 daha ucuza alabilir yani 75 liraya. Anakartın fiyatını düşüremediğim için, kullanıcının bütçesini %25 arttırmalıyız.

Yani görselde anakart 100 lira gözükse bile kullanıcı anlayacak şuan 75 lira olduğunu çünkü adam programı yaparken dolar 2 TL ediyordu, şimdi 1,5 diyecek.
İşte o %25'lik farkı kullanıcının bütçesine ekleyeceğim.

100 lira yazsa bile sistem onu, dolar 1,5'e düştüğü için 125 lira olarak görecek ve 125 liralık sistem önerisi karşısına gelecek.
Sonuç olarak Dolar hangi seviyeye inerse insin kullanıcı her zaman gerçeğe en yakın değeri elde edecek.

Bundan 2 yıl sonra baktıklarında resimde gözüken sistemi var olan bütçeleri ile alabilecekler. Benim mantığımı anladın mı ?

Ben kullanıcılara kolaylık olsun diye, Web browser ile uğraşmasınlar diye, kendim uğraşıyorum :D Otomatikmen Enable'si False olan, değiştirilemeyen bir TextBox'da görüntülensin istiyorum.
Bir kaynak buldum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ama adam veriyi, ListBox'a yazdırıyor ve sadece dolar kurunu değil, sitede var olan tüm kurları yazdırıyor.
Benim sadece 1 TL'nin kaç Dolar ettiğini TextBox'da görüntülemem gerek.
Adamın yazdığı kodlar ile uzaktan yakından alakam yok :D Web sistesinin kaynak kodlarından falan bazı yolları kopyalayıp alıyor ve hedef olarak belirtiyor.
İşim pek kolay gözükmüyor. Ama üstesinden gelirim, Gelemezsem de kullanıcılardan rica ederim, Web browser'da gördükleri değeri TextBox'a yazmalarını :D

Kardeşim, senden istediğim şey şu :

Ben neyle neyi çarpacağım :D Matematik kısmına kafam basmıyor.
Dolar 2 lirayken kullanıcı 100 liraya M5A97 anakartı alabiliyor diyelim.
Dolar 1,5'e gerilerse anakartın fiyatı düşer, işte anakartın fiyatının düştüğü kadar kullanıcının bütçesini arttıracağız.

Bunu hangi işlem ile yapabilirim. Tüm arkadaşlar lütfen yardım edim. Kafam allak bullak oldu, inanın düşünemiyorum. Dolar ile yedim kafayı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bak kardeşim aynı işlemleri senin için tekrar anlatıyım :D
1. Yol
Bu yolda yapman gereken şey internet üzerinden. 1 Tane dediğin gibi enable false olan bir texbox. Bu texboox'daki değer otomatik olarak hesaplanacak. Yani bizim sistem tutarımız "TL CİNSİNDEN". 1 Tane daha textbox. Buda bizim sonucumuz olacak. Textbox1.text internet üzerinden verilen value ile çarpılacak ve işlem dolar cinsinden diğer textbox'a yansayacak. Bu yöntemde sana pek yardımcı olamam. :D
2. Yol
Manuel yol. Kullanıcı dolar tutarını kendi yazacak.
Yine aynı TL cinsinden değiştirilemez bir textbox olacak. Yanına "Dolar kurunu giriniz:" adında bir label ve yanına textbox. Kullanıcı buraya en güncel doları girecek. 3. Textboxda bizim sonucumuz dolar cinsinden. Yapılan işlem aynı biri internet üzerinden otomatik olarak biri el ile yapılacak. Kullanıcılar peki bu kuru nereden görecek? Bunun içinde valuesi sabit olan 1 webbrowser koyacaksın. Öyle bir yerleştireceksin kullanıcı bunun Webbrowser olduğunu anlamayacak. Ve bu value her 10sn de bir yenilenecek.

Satılan ürünler dolar cinsinden olsa dediğiniz tamam :D
Dolar 2'den 1,5'e düştüğündeki oran kadar bütçeyi arttırmak istiyorum. Farklı bir değişken atayıp doların ne kadar düştüğü ile orantılı olarak fiyatı yükseltmek istiyorum.

Kodları otomatik olarak almayı öğrenirim, yapamazsam da dediğin gibi Web browser'i iyi bir biçimde yerleştiririm ve anlaşılmaz Web Browser olduğu. Kullanıcı girer, dolar değerini.
Size anlatamıyorum ben :D En iyisi okuldaki arkadaşları toplayayım, onlar anlar.

Sen bana komut Picture.Box'da resim çıkartmanın kodunu versen.
Neyse buldum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hesaplama kısmını çözersem gerisini hallederim :D Matematiğim oldukça kötü. Dolar 2'den 1,5'a düştüğünde 100 liralık bir ürünün fiyatı kaç liraya düşüyor bunu bile hesaplamak zorluyor beni.
%25 düşüyor fiyatı.

Bu oranı hangi işlem ile elde edeceğim merak konusu. Şuan ki dolar'ı ileride olacak değerine falan bölmeyi denedim :D Matematik hocama danışmam gerek.

Sanırım benim yöntemimi anlamadın seslendirerek anlatıyım. :D
Textbox2: Hey Textbox1 sana değeri kim giriyor?
Textbox1: Bana kimse değer girmiyor yada değiştiremiyor benimki otomatik.
Textbox2: Hmmm. Peki senin türün ne? Benimki Dolar.
Textbox1: Benimki de TL.
Button1 : Beni araya hiç katmıyorsunuz ben olmasam hesaplama yapamazsınız.
Textbox1: Senin görevin ne ki? Nasıl hesaplıyorsunuz bizi?
Button1 : Textbox1 ile Textbox2 yi çarparak tutarı dolar cinsinden hesaplıyorum ve Textbox3 e yazdırıyorum. Örnek olarak Dolar kuru: 1.50, Tutar 100 TL. 1,50x100 = 150 $ Sonucunu Textbox3 e yazdırıyorum.
Textbox3 : Evet doğru söylüyor, bende el ile değiştirilemiyorum Textbox1 gibi.

:D Nasıl anladın mı?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı