"Technopat Sistem Toplama" programı

Sonuç dolar cinsinden çıkınca bir işime yaramıyor işte :D Anlatmak istediğini en baştan anladım ancak o şekil olmuyor :D
Ayrıca doların 2 TL olduğu döneme kıyasla bir bütçe çıkacak ortada. Bahsettiğin şekilde o olmuyor işte :)

Canım kardeşim onu anlatıyorum :D .

Doların azalması ve çoğalması kullanıcının girdiği bütçeyi ne kadar arttıracağını veya azaltacağını anlamam gerekiyor.

Yani dolar değer kaybettiğinde, sistemin fiyatı düşer, düştüğü oranda kadar bütçeye ekleyeyim ki fiyatlar her zaman güncel kalsın diyorum.
Nasıl bir işlem yaparsam "Dolar belir oranda değer kaybettiğinde, o oran kadar bütçeye ekleyebilirim".

Dolar dediğimiz şey 1,5'a inmez, 1,687 küsür olur. %'lik olarak ne kadar düşüş olduğunu anlamam gerekiyor. Anlatabildim mi ?

2'den 1,5'a düşer ise %25 inmiş olur ve ben bütçeyi %25 arttırarak bu işi halledebilirim.
Ama 2'den 1,928'e düştüğünde nasıl hesaplayacağım % kaç düşüşe geçtiğini.

Kısacağı dolar 2 liradan aşağı düştüğünde veya yukarı çıktığında bu artış veya düşüşün % kaç oranında doluğunu hesaplamam gerekiyor.

Bizim de lise 1'de Geometri hocası vardı, 2 derste 1 soru falan çözüyordu.

Benim soracağım soru kolay ya. Sadece mantığını anlatacak hoca bana, hesap kısmını bilgisayar halleder.
80 sayısı 25'e düşünce %kaç azalmıştır gibi çok basit bir soru yani. Ben İnternet sitesinden güncel kur bilgisini çekmeye çalışacağım.

Aynı tekniği 2'den 1,5'e düşmede de deneyelim. Kolaylık olması için 200 ve 150 sayılarını baz alıyorum.

200-150 = 50
100/200=0,5
50*0,5=%25

Yok artıkkkk :D Adam olayı çözdü :D Helal olsun sana.

Aynı tekniği 2'den 1,5'e düşmede de deneyelim. Kolaylık olması için 200 ve 150 sayılarını baz alıyorum.

200-150 = 50
100/200=0,5
50*0,5=%25

Yok artıkkkk :D Adam olayı çözdü :D Helal olsun sana.
Ne demek. :D Matematiği sevmesekde Bilgisayar Mühendisliği için yapmak zorundayız. :D

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı