Technopat Sosyal 2024 Planlarımız

@Recep Baltaş şu tarz basit şeyleri yapmayı düşünüyor musunuz? Oy toplayın denildi, topladık. Ses soluk yok.

XenForo 2.3 ile resimlerin düzenlenmesi ve görüntülenmesi de değişecek. Bu özellik gelmez ise eklentisini yaptırabiliriz @Emre C

AMP konusuna ne diyeceksiniz? Hız diyorsunuz fakat ortada adamakıllı çalışan bir AMP yok.
Bizim AMP gayet iyi çalışıyor. Ama yerel sürüm AMP kadar iyi olursa AMP ile devam edip etmemeyi değerlendirebiliriz.

Bizim AMP gayet iyi çalışıyor. Ama yerel sürüm AMP kadar iyi olursa AMP ile devam edip etmemeyi değerlendirebiliriz.
AMP'de rastladığım bir takım gariplikler var:
  • Technopat logosu çok ama çok geniş olmasına rağmen bir o kadar da ince.
  • Menü ikonu kötü yerleştirilmiş.
  • Giriş yapmamış olarak gösteriyor, halbuki giriş yapıp AMP'yi açınca böyle oluyor.
  • Herhangi bir tuşa basınca normale dönüyor.
  • Bazı tuşlar çalışmıyor. (Yeni konular, Popüler konular tuşları vb.)
  • Her zaman varsayılan tema var, tema değiştirme çalışmıyor.
Kısaca PC sürümü adamın dibidir, sırf bunun için DuckDuckGo kullanıyorum.

Merhaba arkadaşlar,

Bu konuda kısaca Technopat Sosyal'e 2024'ün başlarında yapmak istediğimiz güncellemeleri paylaşmak istiyorum.

• XenForo 2.3 güncellemesi:
    • Sosyal'in altyapısı XenForo 2.2 forum yazılımıdır. Bu yazılımın yeni 2.3 sürümünün özellikleri belli oldu. Sürümün bu sene çıkmasını bekliyoruz. Çıkar çıkmaz geçmek için de şimdiden çalışmalara başladık. Beta sürümler geldiğinde yerelde test edip nihai sürüm çıkar çıkmaz hızlıca geçmek istiyoruz.
    • WEBP formatına geçiş:
      • Biliyorum bazılarınız bu formatı sevmiyor (@Ali Güngör?) ama hem resimlerin daha az yer kaplaması hem de sitenin daha hızlı açılması için Sosyal'deki bütün resimleri geri dönüşü olmayacak şekilde WEBP formatına çevireceğiz. Bu işlem, örnek veriyorum, 40 GB olan resim boyutunu 20 GB'a indirecek. Bunu da XenForo 2.3 güncellemesi sonrasında yapacağız.
    • Resmi karanlık mod:
      • Şu anda Sosyal'de karanlık mod var ama bunu üçüncü parti bir eklenti ile yapıyoruz. XenForo 2.3 ile birlikte bilgisayrınızın temasına göre ayarlanan bir moda geçeceğiz. Bu sayede karanlık tema kullananlar karanlık, açık kullanan Sosyal'i açık renkte görecek.
    • Roket hızında mobil:
      • Türkiye'deki ilk AMP kullanan XenForo platformu olarak mobildeki hıza ne kadar önem verdiğimizi biliyorsunuz. Şimdi bu hızı sadece AMP sürümünde değil, standart mobil sürümde de sunacağız. Bu tabii ki XenForo 2.3 ile mümkün olacak zira yeni sürüm Google'ın lighthouse testinden 99 puan almayı başarıyor!
  • Mariadb 10.11 güncellemesi:
    • Technopat şu anda haziran 2021'de piyasaya sürülmüş olan ve 2026 yılına kadar güncellenecek olan MariaDB 10.6 sürümünü kullanıyor lakin yakın zamanda daha güncel 10.11 sürümüne geçmeyi planlıyoruz. Yeni sürümle birlikte hem sosyal hem de ana sayfanın performansı büyük ölçüde artacak ve bu sayede GIF gibi özellikleri daha kolay bir şekilde ekleyebileceğiz.
Bunlara ek olarak başka yeni özellikler de eklenecek fakat bunları da zamanla paylaşacağız.

Son zamanlarda nedenini bilmediğim şekilde birkaç sorun var.

• Sitede mesaj yazarken yazı kutucuğu kaybolabiliyor.
  • Bazen cloudfire tarafından engelleniyorum.
  • Ve sitede gezinirken veya siteye girerken her sefer farklı hata veriyor (gunde en az 6 defa)

WebP neden sevilmediği hakkında bir fikriniz var mı? @Recep Baltaş
Web dışında desteği yok gibi bir şey. Sitedeki görselleri alıp sağda solda rahat rahat paylaşamıyorsunuz. Dönüştürmeniz gerekiyor.
Ve sunucu işleri düşünülürse diğer formatlardan kayıplı şekilde dönüşüm yapılacak. Yani geriye dönüştürülse bile daha kötü bir görüntü olacak. Oturup manzara falan paylaşmıyorsanız çok büyük dert olmamalı bu.

@Recep Baltaş Sitedeki görseller de WebP olacak mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı