Technopat Sosyal'in çok sert kurallara sahip olması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Canım buna çok sıkılıyor. Kimseyi rencide etmeyen, hatta insanların hoşuna bile giden küçük esprilerin kimseye bir zararı olmaz diye düşünüyorum.

Hocam espri konusu biraz karışık bir durum, benim de başıma geliyordu espri atmayı bıraktım artık. Çünkü her moderatör aynı değil, kime göre espri neye göre gereksiz mesaj olduğunu moderatör karar verdiği için karma karışık bir durum. Ha ama espri gerçekten iyiyse mesajın silindiğine çok az denk geldim.

Technopat'ın yazım kuralları ile ilgili hassasiyetini destekliyorum açıkçası. Kesinlikle forumda tertemiz bir görüntü oluyor. Herkes güzel konuşuyor, dikkat etmek zorunda hissediyor kendini.

Ama “gereksiz mesaj” konusunda biraz tölerans olmasını isterim ben açıkçası. En ufak bir espri yapınca hemen gereksiz mesaj cezası alıp artık belli uyarı sayısını geçtiğim için 3'er 3'er gün yasaklanıyorum Sosyal'den. Canım buna çok sıkılıyor. Kimseyi rencide etmeyen, hatta insanların hoşuna bile giden küçük esprilerin kimseye bir zararı olmaz diye düşünüyorum.

Katiliyorum, gecenlerde acilan konu moderator duzenlemesi olan bir konu olmasina ragmen cok fazla yazim yanlisi vardi. Bende espri yaptim modaretorun konularimda en ufak yanlış olmasi durumunda (soru isareti vb.) Hemen uyariyi basmalariyla ilgili. Sonuç ise mesajim silindi, uyari aldim ve mesajdaki yazim yanlislarini düzeltmediler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkes yorumlarda noktalama işaretlerine kafayı takmış. Ama ben noktalama işaretlerine laf etmiyorum. Moderasyon ekibinin uyguladığı sert kurallardan bahsediyorum. Onları da konunun ilk başında belli ettim.
Bu arada herkes noktalama işaretine istinaden yazıyorsa onlarında vaktinde belli başlı problemleri omuş anlaşılan 😁.

Hocam bence 3-4 günlük limit ideal.

Bir üye bir kasayı 3 - 4 günde bir yeniden yeniden toplamaz. Bir kulaklık önerisi haftada 2 sefer istenmez. Her kategorideki limit aylık 2 olarak ideal şekilde zaten belirlenmiştir. Birisi öneri için, diğeri de karar verilen hakkında yorum istemek için olsa kişi zaten istediği ürün hakkında alabileceği bilgiyi alır. Bu, konuyu öne çıkarma özelliği olmasa bile işe yarayacak sistem, kaldı ki konu öne çıkarma ile bir kullanıcının cevapsız kalması olası değil. Ana Sayfa'da homojen bir görüntü elde etmek zorundayız ki herkes aynı derece forumdan faydalanabilsin.

Herkes yorumlarda noktalama işaretlerine kafayı takmış. Ama ben noktalama işaretlerine laf etmiyorum. Moderasyon ekibinin uyguladığı sert kurallardan bahsediyorum. Onları da konunun ilk başında belli ettim.
Bu arada herkes noktalama işaretine istinaden yazıyorsa onlarında vaktinde belli başlı problemleri omuş anlaşılan 😁.

Aldığınız uyarıların yaklaşık %15 kadarı yazım yanlışı veya noktalama işaretinin yanlış kullanımı sebepli verilmiş. Geri kalanlar gereksiz mesaj ve yanlış bilgi nedenli. Gereksiz mesaj ve yanlış bilgi uyarıları başka üyelerin sizi rapor etmesi nedenli olarak verilir. Bir üye kurallar tarafından desteklenen bir rapora başvurduğu halde aksiyon almak zorundayız. Bu bizim değil, diğer üyelerin inisiyatifinde olan bir şey. Size uyarı verilecek mesajları moderasyon değil, yine siz seçiyorsunuz.

Türkçe harf diye bir şey yoktur Latin alfabesi vardır.

Google'a Türk alfabesi yazarsanız karşınıza Türkçe harfler çıkarlar. Bu alfabe Türkçe okumak ve yazmak için kullanılır, ortak harfleri paylaşan diğer diller ile kuralları - kelimeleri hatta bazı harfleri bile tamamen farklıdır. Türkçe alfabesi içerisindeki harfler Türkçe harfler olarak geçerler. Bazı diğer diller ile ortak havuzu paylaşması bu harfleri onların bir parçası yapmaz. Alfabe burada bir kıstas olmadığından Türkçe gibi her sesin direkt karşılığı olan, yazması ve okuması son derece kolay bu dili yazarken harfleri doğru seçmek, herkesin görevi.

"Türkçenize özen gösterin ve Türkçe harf kullanın. Yabancı harfler ve "k" yerine "Q" gibi değişiklikler yapmayın. V yerine W kullanmayın, dili çarpıtan yazımlara izin vermiyoruz.".

Sesli harf yanlışına bile müsamaha var, sadece genel yapıyı bozacak sessiz harfleri doğru seçmemizi istiyor sistem, o da olmazsa yazılandan bir şey anlaşılmaz. Kurallar her yerde asgari belirlenir. Bu konu tartışmaya açık değil.

Bakın ben bu forumda moderasyon ekibine laf etmekten 3 ay ban yedim!

3 Ay yasaklanmak için laf etmekten fazlasını yapmanız gerekiyor. Bunların açıklaması size zaten özelden yapılıyor, yasaklandığınız günün aktivite kaydında laf etmekten ya da uyarınıza itiraz etmekten fazlası var.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı