Technopat'ta sorulan soruların çoğunun gereksiz olması

Konuyu buraya açana kadar Google'a yazsak cevabı çıkıyor. O kadar hazıra alışmışız ki bunu yapmaya üşeniyoruz. Yanlış anlamayın, kullanıcı deneyimi gerektiren soruları demiyorum. Örneğin fotoğrafımın kalitesini nasıl düşürürüm? Ya da nasıl format atarım? İnternet altyapımı nasıl öğrenirim? Şu ürüne ne kadar vergi gelir? Gibi her gün farklı kullanıcılar tarafından onlarca kez sorulan sorulardan bahsediyorum. Nasıl korsan oyun kurarım diyenlerden bahsetmiyorum bile.

Bahsettiğim konu şu. Bizim insanımız niye bu kadar hazıra alışmış? Ufacık bir şeyi bile niye araştırarak öğrenmiyoruz?
Bu konuyu açan da onların arasında.

Çoğu açan ilk defa gümrükten mal geçirecekler falan filan görmezden gel en iyisi.

Örneğin bu konu, açılmak için açılmış bir konu. İnsanların nasıl konular açtığı seni ilgilendirmiyor. Konuyu açan kullanıcı, belki de önceden açılmış benzer konularda yeterli bir cevap bulamadı. Çoğu insan da böyledir aslında, emin olmak için bir daha soru sorar.

Forum adabını bilmeyen, hayatında hiç forum kullanmamış insanlar var. Doğal olarak da yazım kurallarını bilemiyor, yeterli bir açıklama yapamıyor olabilirler. Bana göre saçma bir konu olmuş.

Başta ben de gıcık oluyordum basit soruların sorulmasına, artık umursamıyorum. Zaten basit olduğu için hızlıca cevaplar yazılıyor. O yüzden girmiyorum bile. Ama aynı konuları ısrarla tekrar tekrar açanlara hala alışamadım. Moderasyon ekibinin konuyu onaylamadan önce konuyu inceleyip daha önce açılıp açılmadığını kontrol etmesini öneririm. Bazı konuların bire bir aynısı 3-4 gün önce açılmış olabiliyor.

Örneğin bu konu, açılmak için açılmış bir konu. İnsanların nasıl konular açtığı seni ilgilendirmiyor. Konuyu açan kullanıcı, belki de önceden açılmış benzer konularda yeterli bir cevap bulamadı. Çoğu insan da böyledir aslında, emin olmak için bir daha soru sorar.

Forum adabını bilmeyen, hayatında hiç forum kullanmamış insanlar var. Doğal olarak da yazım kurallarını bilemiyor, yeterli bir açıklama yapamıyor olabilirler. Bana göre saçma bir konu olmuş.

Bahsettiğim şey forumdaki açılan konuların alakasından çok, insanımızın hazıra alışık olmasıyla alakalı. Toplumun bir sorunu.

Forum adabını ya da yazım kurallarını kast etmedim bile.

Bahsettiğim şey forumdaki açılan konuların alakasından çok, insanımızın hazıra alışık olmasıyla alakalı. Toplumun bir sorunu.

Forum adabını ya da yazım kurallarını kast etmedim bile.
Ben açılan bir konu ile insanımızın hazıra konmasını anlayamam. Siz anlayabiliyorsanız tebrik ediyorum.

Ben de ilk başlarda sorunumu sadece kendim araştırırdım sonrasında neden foruma sormuyorum diye kendi kendime düşünüyordum. Tam tersi bende var sanırsam :D

Geri
Yukarı