Tek 500 GB SSD Yeterli Olur mu?

Inotorious

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Şu anda 250 GB Samsung Evo SSD + 1 TB HDD kullanıyorum. HDD'nin sistemin açılışını ve genel olarak işlemlerini yavaşlattığını düşündüğümden 500 GB SSD alıp sadece o SSD ile beraber kullansam 750 GB sizce yeterli olur mu?

Bol oyun oynayan birisiyim, bazen video da çekiyorum. Eğer bu şekilde bir değişiklik yaparsam HDD'yi kasanın içinde tutacağım fakat sisteme bağlı olmayacak. Çektiğim videoları taşımak veya oyun vs bir şey yedek almak istediğimde bağlayacağım.

Şu anda 250 GB Samsung Evo SSD + 1 TB HDD kullanıyorum. HDD'nin sistemin açılışını ve genel olarak işlemlerini yavaşlattığını düşündüğümden 500 GB SSD alıp sadece o SSD ile beraber kullansam 750 GB sizce yeterli olur mu?

Bol oyun oynayan birisiyim, bazen video da çekiyorum. Eğer bu şekilde bir değişiklik yaparsam HDD'yi kasanın içinde tutacağım fakat sisteme bağlı olmayacak. Çektiğim videoları taşımak veya oyun vs bir şey yedek almak istediğimde bağlayacağım.
Hocam HDD'yi niye çıkarıyorsun takılı dursun 2 SSD 1 HDD yap videolarını HDD koyarsın SSD ye de oyunlarını koyarsın.

Takılı HDD neden yavaşlatsın onu anlamadım :) Sistem SSD'ye kuruluysa fark eden bir şey olmaz, HDD'ye kopyalama yaparsanız onun hızları üzerinden işlem yaparsınız. Boyutu yeter mi, yetmez mi, kararını senin vermen lazım. Bilgisayarı kullanan sizsiniz ve kayıtlar oyunlar sizin elinizde bunları biz bilemeyiz.

Oyunlarım hızlı açılsın, yedekleri hızlı alayım, bir kısmı SSD'de, hiç kullanmadığım şeyleri HDD'de tutayım diyorsanız yapabilirsiniz. Bunun için HDD'yi sökmenize gerek yok.

Senin de söylediğin gibi HDD'nin sistemi yavaşlatması gibi bir şey yok, sadece sana öyle geliyor. Ben 250 GB NVMe SSD ve 120 GB SATA SSD kullanıyorum. Bana yetiyor. Dizüstü kullandığım için gerek ses yapması gerekse enerji tüketmesi yüzünden 1 TB'lık HDD şimdilik sistemde takılı değil. Gerekirse takabilirim. Ama sen masaüstü kullanıyorsun. Gerek yok.

Arkadaşın dediği doğru. 128GB SSD ve 1TB HDD kullanıyordum. Yeni 500GB SSD ile 128GB SSD'yi kullanmaya başladım. Ve anlamsız bir şekilde hız fazlasıyla arttı.
Yeterli olacaktır sendeki SSD'ler.

HDD benim sistemi de gözle görülür şekilde yavaşlatıyor.

500GB'ın yeterli olup olmaması sana kalmış. Bende 2x 500GB SSD ve 1TB HDD var. Firmware desteğini halledebilirsem Samsung 970 Pro 1TB alıp alıp HDD'yi çıkarmayı düşünüyorum.

Arkadaşın dediği doğru. 128GB SSD ve 1TB HDD kullanıyordum. Yeni 500GB SSD ile 128GB SSD'yi kullanmaya başladım. Ve anlamsız bir şekilde hız fazlasıyla arttı.
Yeterli olacaktır sendeki SSD'ler.

HDD benim sistemi de gözle görülür şekilde yavaşlatıyor.
Özellikle sistem açılışlarında hissediyorum ben. Mümkünse HDD ile hiç uğraşmayıp 250'nin yanına bir 500 daha alarak hem oyunları hemde sistemin kendisini hızlı kullanmak istiyorum.
Takılı HDD neden yavaşlatsın onu anlamadım :) Sistem SSD'ye kuruluysa fark eden bir şey olmaz, HDD'ye kopyalama yaparsanız onun hızları üzerinden işlem yaparsınız. Boyutu yeter mi, yetmez mi, kararını senin vermen lazım. Bilgisayarı kullanan sizsiniz ve kayıtlar oyunlar sizin elinizde bunları biz bilemeyiz.

Oyunlarım hızlı açılsın, yedekleri hızlı alayım, bir kısmı SSD'de, hiç kullanmadığım şeyleri HDD'de tutayım diyorsanız yapabilirsiniz. Bunun için HDD'yi sökmenize gerek yok.
Virüs taraması, dosya aktarımı veya HDD'yi kullanan herhangi bir işlem yaptığımda sistem aşırı derecede yavaşlıyor, işletim sistemi SSD'ye kurulu olmasına rağmen. Ben arka planda bu işlemler olurken de bilgisayarı kullanmaya devam etmek istiyorum.
Hocam HDD'yi niye çıkarıyorsun takılı dursun 2 SSD 1 HDD yap videolarını HDD koyarsın SSD ye de oyunlarını koyarsın.
Açılışlarda veya virüs taramalarında sistemi ağırlaştırmaması için.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı