Tek bir IP'ye ait web sitesi oluşturmak

kaan32659

Centipat
Zaten başlıktan da anlaşıldığı üzere evimin IP'sine ait yani yalnızca benim internetime bağlı kişilerin girebileceği bir web sitesi kurmak istiyorum. Lütfen yardımcı olun. Şimdiden teşekkürler.

Öncelikle cevap verdiğiniz için sağ olun fakat bu konularda yeni olduğum hatta çok yeni olduğum için ne demek istediğini anlamadım.
Ben kendi cümlemi açıklayayım. Raspberry Pi, kredi kartı boyutlarında küçük bir bilgisayardır ve normal bir bilgisayara göre daha ucuzdur. İçinde GNU/Linux dağıtımlarından herhangi biri kullanılır. Yani Windows kullanılmaz. Dünyada genel olarak sunucu için GNU/Linux tercih edilir.

Hem GNU/Linux tecrübesi edinmiş olursun. Hem de güzel bir siteyi kendi bilgisayarın dışında host edebilirsin. Bu sayede bilgisayarın kapalı olsa bile site kullanılabilir halde olur.

Nginx ile bir ağ sunucusu oluşturup modem üzerinden de port açarak ağdaki diğer cihazlara açık hâle getirebilirsiniz. Ancak bilgisayar kapalıyken de sitenin açık kalmasını istiyorsanız ve çalıştırabileceğiniz ayrı bir bilgisayar veya sunucu yoksa Raspberry Pi kullanabilirsiniz. Hem sadece bu iş için değil ileride aklınıza gelebilecek çoğu iş için kullanabilirsiniz bu küçük arkadaşı.

Geri
Yukarı