Tek PC ile kârlı mining yapılır mı?

tBom23

Centipat
Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar. Benim bir sorum olacak. Arkadaşımın 2060 6 GB ROG STRIX Gaming ekran kartı ve i7 10. nesil işlemcisi var ve bugün 24 saat bile kazım yapmadan ayda 1000TL kazanacağını söylüyor. Bana pek inandırıcı gelmedi. İşi tam anlamıyla bilen biri bilgilendirirse sevinirim.

Burada yine bir sürü yanlış bilgiler dolmuş.

Evet, kar edebilir arkadaşınız. Elektrik faturası da "1000 TL" gelmez merak etmeyin. En fazla aylık 40, 50 TL yansır, siz de aylık 1000 TL kazanırsınız.

Yaklaşık aylık 100, 110 dolar civarı kazanıyorsunuz. 1000 TL'ye yakın yani, 900 950 civarı kazanırsınız. Gidecek elektrik dediğim gibi 40, 50 TL olur.

Kriptom üzerinden ortalama bir hash oranı/değeri girerek ekran kartınıza ve güç tüketimine bağlı olarak aşağı yukarı kazancınızı hesaplayabilirsiniz. (Eğer hiçbir fikriniz yoksa sadece yapayım ve kazanayım diyerek girmeyin zira hem mevcut ekran kartınızın ömrünü doldurması, işlemle beraber artan depolama sonrası maliyet ve ani dalgalanmalar, elektrik veya internet kesintisi gibi üretim sırasında zarar durumlarını hatta güvenlik sorunlarını vs. göz önünde bulundurmazsanız sonuç pek parlak olmayacaktır)
Not: Son günlerde çok popüler olunca aklıma geldi de sırf itibari para olmadığı ve kãrı "yüksek" olduğu için herkes üretimine, alımına yoğunlaştı oysa itibari para olsa şimdi bu üretimi yapanlara "kalpazan" diyorduk. Ne tuhaf değil mi? :)

Kriptom üzerinden ortalama bir hash oranı/değeri girerek ekran kartınıza ve güç tüketimine bağlı olarak aşağı yukarı kazancınızı hesaplayabilirsiniz. (Eğer hiçbir fikriniz yoksa sadece yapayım ve kazanayım diyerek girmeyin zira hem mevcut ekran kartınızın ömrünü doldurması, işlemle beraber artan depolama sonrası maliyet ve ani dalgalanmalar, elektrik veya internet kesintisi gibi üretim sırasında zarar durumlarını hatta güvenlik sorunlarını vs. göz önünde bulundurmazsanız sonuç pek parlak olmayacaktır)
Not: Son günlerde çok popüler olunca aklıma geldi de sırf itibari para olmadığı ve kãrı "yüksek" olduğu için herkes üretimine, alımına yoğunlaştı oysa itibari para olsa şimdi bu üretimi yapanlara "kalpazan" diyorduk. Ne tuhaf değil mi? :)
Elektrik veyahut internet kesintisi çok uzun olmadığı sürece bir sıkıntı olmaz. 20 saat mining ile de çok büyük para girebilir cebe. Üretim sırasında da nasıl bir zarar veyahut güvenlik sorunu olabilir bilmiyorum, hiç yaşamadım.

Evet, kar edebilir arkadaşınız. Elektrik faturası da "1000 TL" gelmez merak etmeyin. En fazla aylık 40, 50 TL yansır, siz de aylık 1000 TL kazanırsınız.

Yaklaşık aylık 100, 110 dolar civarı kazanıyorsunuz. 1000 TL'ye yakın yani, 900 950 civarı kazanırsınız. Gidecek elektrik dediğim gibi 40, 50 TL olur.

O zaman çok karlı bir iş bu.

Siz tam olarak nasıl bir kart ile üretim yapıyorsunuz? Kartın TH/s oranı, tüketilen Watt ve kwh ücreti nedir? Ha tabi RTX 3090 falan kullanıyorsanız orasını bilemiyorum ama hesabınız da bir terslik var gibi.
Elektrik veyahut internet kesintisi çok uzun olmadığı sürece bir sıkıntı olmaz. 20 saat mining ile de çok büyük para girebilir cebe. Üretim sırasında da nasıl bir zarar veyahut güvenlik sorunu olabilir bilmiyorum, hiç yaşamadım.
Güvenlik sorunu, işlem hacmine bağlı donanım güncelleme ve güncellenen donanımın kendini ne kadar sürede amorti ettiği vs. ( Elektrik, internet zammı, mining getirisinin düşmesi gibi bir çok istatistiksel hesap gerektiren etken var ama genellikle bakkal hesabı yapıldığı için kısa dönem kazancı hesaplanıyor maalesef.)
Not: Kazandırmıyor demiyorum ama sermayeye bağlı kazancı hesaplamak lazım çok amiyane tabirle evde bilgisayarım duruyor hadi para basalım mantalitesi ile bir işe kalkışmanın yanlış olabileceğini belirtmeye çalışıyorum sadece.

Son düzenleme:
Bazı mesajlar gerçekten komedi gibi. Bir gram fikri olmayanlar geliyor burada yalan yanlış şeyler yazıyorlr. Kibarca yazıyım belki anlarsınız. 1660 süper kartımla 7/24 mining yapıyorum, ayda 800 TL gelirim var, 60 TL kadar elektrik faturası ödüyorum. İnşallah anlayabilmişsinizdir.

Geri
Yukarı