Tek Teker Yapamamak

fromhell1

Megapat
Makaleler
2
Yer
İstanbul/Gaziosmanpaşa
Yok arkadaş, kaç aydır uğraşsamda (hatta bisikleti aldığım ilk zamanlardan beri) olmuyor. Vitesi 1'e atıyorum, kolumla önü çekerken pedala asılıyorum yok anca 0,3 saniye kalkıp küt diye yere düşüyor, ben bunu nasıl yaparım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu arkadaş da aynı şeyden muzdarip, benzer bir park varsa yaşadığın yerde, sen de çözebilirsin. Yüzmeyi öğrenirken yaptığın gibi güdülerini bastırman lazım, düşeceğini sandığın için olmuyor.

güdülerini bastırman lazım, düşeceğini sandığın için olmuyor.
Benim güdüm yok ki sürekli içimden 'Yapcan oğlum o mahalledekini geççen sen' geçiyor. Buna nasıl başladım (tek teker) diye sorarsanız mahallede benimle yaşıt bir çocuk var, sürekli önümde en fazla 10 metre teker yapıyordu ve beni kışkırtıyordu, böyle başladı :D
1.vitesin yeterli gelmeyeceğini söylüyorlardı. Biraz hız gerekiyor sanırım.
Doğru söylüyorlar fakat 2. vitesde yeterli olmuyor, hız lazım.

Ani bir güçle pedalı yarım çember çevirsen bile yeter bisikletin önünü kaldırmaya, ardından bir tık düşük hız ile devam edeceksin.
Ben aniden 3 pedal atıyorum ama maksimum yarım metre gidiyorum :(. Ama o yarım metre bile heyecanlandırıyor insanı.
yan şekilde yere düşersin.
Zaten ona karşı hazırlıklıyım, iki parmağım arka frende. Birkaç kere kurtardı beni senin dediğin gibi yan şekilde düşecekken istemsiz bir refleksle sıkıyorum freni, küt diye iniyor :D.

Ufak hızda ön kaldırmak ve devamını getirmek; ortalama hızda ön kaldırmaktan çok daha zordur.
Belirli bir hızda yani 1*4 gibi vites oranında kaldırmayı denersen daha rahat olur.

Arka freni kullanmayı öğrenmen gerekiyor, pedala uygulanan gücü ayarlayamayıp arkaya yatar gibi olursan arka fren kurtarıcın olacaktır.

Bazı bisikletlerin geometrisi ön kaldırmaya müsait değildir, çok daha zorlanırsın. Aynı şekilde bazı bisikletler ağırdır, bu da ön kaldırmanı zorlaştıran unsurlardandır. Boş alan bulup 1*3-4 viteslerde denemelere başla. Zamanla alışırsın. Ben de hiç beceremezdim ancak isteyince oluyor :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı