Çözüldü Tekerlek yuvarlak mı, elips mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mr Cabbar

Decipat
Merhaba!

Derste hocayla bayağı tartıştık bunun hakkında. Herkes, tekerlek elips diyor. Bir tek ben yuvarlak olduğunu düşünüyorum. Ciddi soruyorum. Tekerlek yuvarlak mı, elips mi?
Eğer elips ise gözlerime Allah rahmet eylesin.

Çözüm
Araba tekerleğinden bahsettiğimizi düşünürsek çember şeklinde üretiliyor. Janta takıp şişirirsen ideal durumda yere paralel konumlandığında çember halini korur. Yere dik getirirsen kendi ağırlığı yüzünden zemine temas eden kısım biraz deforme olur ama hala yuvarlak demek daha mantıklıdır. Araca takıldığında ise aracın da ağırlığı ile bu deformasyon artar ama uygun basınç ile beraber önemsenmeyecek miktarda olur. Bence o duruma da çember demenin sakıncası yok.

Hocanıza elipsin tanımını sorun bence. Elips olmasına imkan yok çünkü.
Merhaba!

Derste hocayla bayağı tartıştık bunun hakkında. Herkes, tekerlek elips diyor. Bir tek ben yuvarlak olduğunu düşünüyorum. Ciddi soruyorum. Tekerlek yuvarlak mı, elips mi?
Eğer elips ise gözlerime Allah rahmet eylesin.
Yuvarlak, bana göre.

Bende onu diyorum ama herkes yine de elips diyor.
Mantık çerçevesinde bakınca, elips olsaydı sivri uçları aynı anda yere değemeyeceği için dengesizlik olurdu.
1616490054983.png

Bildiğin yuvarlak işte, her ne kadar scooter tekeri olsa da.

Araba tekerleğinden bahsettiğimizi düşünürsek çember şeklinde üretiliyor. Janta takıp şişirirsen ideal durumda yere paralel konumlandığında çember halini korur. Yere dik getirirsen kendi ağırlığı yüzünden zemine temas eden kısım biraz deforme olur ama hala yuvarlak demek daha mantıklıdır. Araca takıldığında ise aracın da ağırlığı ile bu deformasyon artar ama uygun basınç ile beraber önemsenmeyecek miktarda olur. Bence o duruma da çember demenin sakıncası yok.

Hocanıza elipsin tanımını sorun bence. Elips olmasına imkan yok çünkü.

Çözüm
Haklısınız bence elips ise araba tekerleri 1 tam tur atarken yukarı aşağı oynamalı boyu bu da arabanın randımanını bozar hızlı gidişinde çok sallanır.

Boştayken yuvarlak. Ama arabanın ağırlığı binince yere gelen kısım içeriye göçecektir. O zaman da çember olmaktan çıkar. Araba lastiği elastik olduğundan uygulanan kuvvet ortadan kalkınca tekrar eski şekline döner. Bu yüzden de arabanın dengesi bozulmaz. Ama bunları saymazsak yani arabanın tekerleğinin boşta olduğunu varsayarsak çemberdir diyebiliriz.

Geri
Yukarı