Teknobiyotik'te gerçekten iade hakkınız var mı?

Örneğin bakkal dükkanınız var. Bakkal dükkanınıza bir müşteri geliyor ve bir çikolata alıyor. Daha önce hiç denemediği bir ürün. Müşteri diyor ki, bakkal bey ben bu çikolatayı alıp, paketini açıp, beğenmezsem sana geri vereceğim. Sen de bana paramı geri vereceksin. Siz bakkal beyin yerinde olsanız ne yapardınız?
İade süreçlerinde ince bir detay var. "tekrar satışa uygun olacak şekilde" paketine zarar vermeden, size geldiği şekliyle iade edebilirsiniz. Kendim de e-ticaret ile ilgileniyorum. Müşteri aceleyle vs. paketi açıp, paramparça ediyor ve iade etmek istiyor. Ben bu durumda zarara uğruyorum. Bazı iadeler de müşteriler ürünü beğenmediklerini ve kutusunu açmadıklarını belirttikleri zaman da aynı şekilde iade alıyorum.

Üstelik tüketici hakları dahilinde olsa bile yapılan şey hiç etik değil. Ben de ticaretle uğraşıyorum. Sıfır ürünü millet denesin, beğenmeyince iade edip ikinci el konumuna düşürsün diye amme hizmeti yapan hayır kurumu değiliz. Kendilerine daha önce kutusu açılmış, jelatini sökülmüş iade edilmiş ürün gelse ortalığı ayağa kaldırırlar ama kendileri sıfır aldıkları ürünün kutusunu deforme edip, tüm jelatinlerini söküp 10 gün kullandıktan sonra iade etmekte bir sorun görmezler. Bu tür tipleri THH'de aylarca süründürmeye bayılıyorum. THH ihtar çekiyor, uymuyorum 2-3 ay daha uğraşıyorlar. Böylelerine müstahak.

Üstelik tüketici hakları dahilinde olsa bile yapılan şey hiç etik değil. Bende ticaretle uğraşıyorum. Sıfır ürünü millet denesin, beğenmeyince iade edip ikinci el konumuna düşürsün diye amme hizmeti yapan hayır kurumu değiliz. Kendilerine daha önce kutusu açılmış, jelatini sökülmüş iade edilmiş ürün gelse ortalığı ayağa kaldırırlar ama kendileri sıfır aldıkları ürünün kutusunu deforme edip, tüm jelatinlerini söküp 10 gün kullandıktan sonra iade etmekte bir sorun görmezler. Bu tür tipleri THH'de aylarca süründürmeye bayılıyorum. THH İhtar çekiyor, uymuyorum 2-3 ay daha uğraşıyorlar. Böylelerine müstahak.
Senin yaptığın bayağı etikmiş. Güzel ticaret ahlakı.

Aynı şey değil.
Hocam şöyle yapalım o halde. Ben size, başka bir müşterimin iade ettiği paketi açılmış ürünü göndereyim ama sonra bana paketi açılmış ürün gönderdiler diye sağda solda marka karalamak yok. Devlet çeşitli çerçeveler etrafında tüketiciye de, satıcıya da, üreticiye de çeşitli sorumluluklar yüklüyor.
Müşteri paketi açılmış ürünü bu ürün ikinci el diye iade etmek istemese aslında herkes mutlu olabilir. Amazon'un iş yapış şekli çok farklı. E-Ticaret değil. Müşteri memnuniyetinde evet rakiplerinden fersah fersah öndeler.

Yeni konular

Geri
Yukarı