Teknolojik gelişmelerden uzak kalmak

GnçMühendis

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Japonya
Daha fazla  
Meslek
Mühendislik Öğrencisi
Arkadaşlar biliyorsunuz ki teknoloji sürekli gelişiyor yeni ekran kartları, işlemciler, güçlü telefonlar ve daha niceleri. Ancak ben bunlara karşı eskiden çok ilgiliydim ancak şu an maddi sıkıntı mı denir ne denirse bir ürün gördüğümde ilk önce fiyatına bakıyorum ve bütün hevesim kaçıyor. Elimdeki bilgisayar 11 yıllık. Telefonum desem 2016'da aldığım 4 GB depolaması olan bir telefon. Bunları kendimi acındırmak için yazmıyorum çünkü biliyorum ki halkın yarısından fazlası benimle aynı durumda. Ne zaman bir teknoloji mağazasına girsem moralim bozuluyor. Yurt dışında 600 dolar olan iPhone modelleri ülkede 8000 TL bilgisayarların yanından geçilmiyor zaten. Neyse, ana konuya dönecek olursak bu faktörlerden dolayı teknolojiye merakım gittikçe azalıyor. Teknolojik hiçbir şeye ilgi duymamaya başladım :( Para biriktirsem desem ülkede sürekli artan enflasyonla paramın değeri günden güne azalıyor. Hedefime aldığım 300 TL'lik JBL kulaklık şu an 550TL'ye ulaşmış ne yapacağımı şaşırdım artık. Neyse bu konuyu bir nevi dertleşmek ve birtakım şeylerden bahsetmek için açtım. Başta da dediğim gibi kendimi acındırmaya çalışmıyorum çok şükür durumumuz çok kötü değil. En azından gündelik yaşamda temel ihtiyaçlarımın hepsini karşılıyorum sadece diğer insanlarında bu konu hakkında fikirlerini almak istedim herkese iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Haklısın. Ayrıca artık bir zorunlulukmuş gibi 5-6 yılda bir telefon ve bilgisayarımızı değiştirmek veya parçalarını yükseltmek zorunda kalıyoruz. Gözüm kapalı iPhone 12 alamıyorum çünkü en geç 6 yıla o da eskiyecek diyip üçte biri fiyatında olan Poco X3 Pro'ya yöneliyorum. Aslında ekstra vergi olayı olmasa 200 euro'luk telefonu sadece KDV ile 2300-2400'e rahatça alıp kullanacağız ama ucuz ürüne bile aynı oranda vergi eklenince almışken iPhone alayım diyorsun fakat onun da fiyatı belli. Bakalım haftaya yapılan etkinlikte 100 dolar civarı bir indirim gelirse alırım artık, yoksa sıcak bakmıyorum pek.

Geri
Yukarı